Geri vitese geçme sorunu

clio55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar,

1.5 dCi Joy 2016 Clio 4 aracım var, şu an 35000 KM de.
Son zamanlarda geri vitese geçişlerde sıkıntı yaşamaya başladı. 3 - 4 denemeden sonra geçtiği oluyor.
Internetten okuduğuma göre Clio 4 ün şanzımanları problemli olabiliyormuş.
Kronik bir problemden kaynaklı olabilir mi yoksa kronik problem olsaydı en başlarda da yaşar mıydım bu sorunu ?

Bu cumartesi servise göstereceğim, kronik şanzıman problemi ile ilgili özellikle belirtilmesi gereken bişeyler var mıdır ?

Hocam gösterebildiniz mi aracı sonuç ne oldu ?

Aybı sorun bende de mevcut ben de cumartesi gösterecektim gidemedim. çözdüler mi ? ne dediler ?

gkhan92

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu bir sorun değil arkadaşlar, şimdiye kadar kullandığım bütün mandalsız ve basmalı olmayan geri viteslerde olağan birşey.. vites geçmediği zaman debriyaj tazeleyip tekrar deneyin, sorun yok :) şanzıman olarak clionun şanzımanı şu piyasadaki en sağlam şanzımandır (manuel)

clio55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam gösterebildiniz mi aracı sonuç ne oldu ?

Aybı sorun bende de mevcut ben de cumartesi gösterecektim gidemedim. çözdüler mi ? ne dediler ?

Hort :)

Aracımı dün sabah servise bıraktım ve öğleden sonra da aldım. Sadece şanzıman yağını değiştirmişler. Tekrar yaparsa yine gelin tekrar bakarız dediler. İlgi gayet iyiydi "olur öyle abi " deyip gönderme gibi bir durum olmadı.biraz acele teslim aldım aracı çok fazla şey soramadım ama sensör takırmayı düşünüyorum o zaman daha ayrıntılı bilgi alacağım. Aracı teslim aldığımdan beri hiç tekrarlamadı aynı sorunu. Bi gelişme olursa yazarım.

tfnylmz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arada bana da oluyor problem etmenize gerek yok bence. bende diğer arkadaşlar gibi debriyajdan ayağımı çekip sonra kokleyip tekrar takıyorum sıkıntısız geçiyor. Bı ara 2010 Fiesta kullanıyordum. Onda da bu sorun başıma gelmişti bir kaç kez.

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
geri vitese geçerken dişliler tam oturmuyor bazen. Buna bir çok araçta rastladım. Bu bir sorun değil. Tam dişliler oturmadığı zaman hafif ayağımı debriyajdan kaldırıyorum o zaman tık diye hemen dişliler oturuyor. Ancak kavradı sanıp hemen hızlı şekilde debriyajdan ayağınızı çekerseniz o zaman geri vitese geçmemiş oluyor...

metecankal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorun hemen hemen hepsinde var clioların megane de de böyle geçmediğinde debriyaja tam basıp 1 e alıpta geriye alırsanız tek seferde geçer

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

clio55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet arkadaşlar problem devam ediyor gibi. Yağ değişimi vites geçişlerini yumuşattı gibi ama geri vitesde yine arada geçmeme yapıyor. Eskiden 2 tık da geçen geri ites ilk tık da kalırken şimdi kalmıyor gibi ama yine geçmiyor. eskiden bir ses duymuyordum şimdi ayağımı debriyajdan çekince cızz ( dişli sürtme sesi olabilir ) duyuyorum. Bir çok kişi bunun her clio da olduğunu söylemiş. Peki bu düzeltilmesi gereken bir problem değil mi ? zamanla artmaz mı ? şanzıman bozulmaz mı ? hiç geçmemeye başlamaz mı ?
Arada binince taksicilere soruyorum daha bitanesi evet buda geri vitese geçmiyor demedi :)

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Evet arkadaşlar problem devam ediyor gibi. Yağ değişimi vites geçişlerini yumuşattı gibi ama geri vitesde yine arada geçmeme yapıyor. Eskiden 2 tık da geçen geri ites ilk tık da kalırken şimdi kalmıyor gibi ama yine geçmiyor. eskiden bir ses duymuyordum şimdi ayağımı debriyajdan çekince cızz ( dişli sürtme sesi olabilir ) duyuyorum. Bir çok kişi bunun her clio da olduğunu söylemiş. Peki bu düzeltilmesi gereken bir problem değil mi ? zamanla artmaz mı ? şanzıman bozulmaz mı ? hiç geçmemeye başlamaz mı ?
Arada binince taksicilere soruyorum daha bitanesi evet buda geri vitese geçmiyor demedi :)

Taksiciler bunu bir sorun olarak görmez çünkü dediğimiz metotlar ile çözüm buluyorlar genellikle... bende ara sıra yapıyor yani genelde ilk denediğimde geçmez ancak hafif debriyajdan kavrama noktasına doğru ayağımı kaldırınca tak diye hemen oturuyor. Ses filan da yok...

clio55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Taksiciler bunu bir sorun olarak görmez çünkü dediğimiz metotlar ile çözüm buluyorlar genellikle... bende ara sıra yapıyor yani genelde ilk denediğimde geçmez ancak hafif debriyajdan kavrama noktasına doğru ayağımı kaldırınca tak diye hemen oturuyor. Ses filan da yok...

Anladım teşekkürler.