Geri Vitese Zor Geçme Sorunu

hittheroadjack

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar;
aracı aldığım günden bu yana, özellikle ilk çalıştırma sonrası, her zaman olmamakla beraber geri gitmek istediğimde araç geri vitese geçer gibi yapıyor, park sensörü falan çalışıyor ama araç vitese geçmemiş atada kalmış oluyor...
bu durumu yaşayan oldu mu, veya neden dolayı böyle birşey yaşanır..?
servise gideyim diyorum ama hep erteliyorum malesef...

Pacenko

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar;
aracı aldığım günden bu yana, özellikle ilk çalıştırma sonrası, her zaman olmamakla beraber geri gitmek istediğimde araç geri vitese geçer gibi yapıyor, park sensörü falan çalışıyor ama araç vitese geçmemiş atada kalmış oluyor...
bu durumu yaşayan oldu mu, veya neden dolayı böyle birşey yaşanır..?
servise gideyim diyorum ama hep erteliyorum malesef...

Dostum geri vites problemi yaşamayan clio ben görmedim.Benim aracımda da var.Sahsen ben artık alıştım eğer ilk geri vitese aldığımda geçmezse önce herhangi bir vitese alıyorum sonrq tekrar geri vitese aldığımda düzeliyo vites geçiyo.Belliki kronik bir sorun bence fazla takılma derim.

Khalasar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Malesef her clio 4 araçta var ve bu bir kronik sorun, kusur olmasına rağmen bir düzeltme yok.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Debriyajın dibine kadar basın ve araç mümkünse hareket etmesin o zaman sorunsuz geçer ;)

wollky_52

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir yıl önce kardeşime sıfır i20 aldık aynı sorun o araçta da vardı. Servisin söylemesine göre herhangi bir arıza yada kronik sorun değilmiş. Böyle olduğunda debriyajı bırakın tekrar tam basın rahatlıkla geçer.. Mekanik ustası açıklamıştı hatta şanzuman tipi ve vites kutusundan dolayı böyle olduğunu, debriyaja yeniden basıldığında düzeleceğini..

Son düzenleme:

mehmet_ozturk05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hemen servise götür derim. Garantisi de var sıkıntı olmaz.

hittheroadjack

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar, dediğiniz gibiyse hiç uğraşmaya gerek yok, zaten çok kafaya taktığım birşey de değil...
bu arada sorunun debriyaja tam basmak ile alakası yok, ben çözüm olarak ayağımı debriyajdan kaldırıp tekrar basıyorum, genelde düzeliyor...

poseidon999

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Senkromenç sıyırma yapmış olabilir hatta ileride cırtlama da yapabilir tabi net ve doğru çözüm için
ustanın görmesi lazım ama kısa süreli bir çözüm olarak şunu önerebilirim.

Geri vites dişlisi ile 1. vites dişlisi aynı büyüklüktedir.
O yüzden geriye geçmediği zaman 1. vitese takıp sonra geri vitese takarsanız normalde oturmayan geri vites dişlisi 1. vitese takınca ayarlanmış olur
ve siz geriye takınca daha rahat geçer.

myaman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2003 Focus aracım vardı. 2 yıl kullandım. Geri vitese geçerken zorlanma durumu vardı sizin araçtaki gibi. Vitesi boşa alıp debriyaja sonuna kadar basınca geçiyordu. Sorun edilecek bir durum değil yani.

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geri viteste senkromeç yoktur