Hangi Clio daha ekonomik ? Yakıt vs. ?

Csharpci

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yeni sıfır clio almak istiyorum. Hangi araba daha ekonomik ise o arabayı alma isteğim var. Clio hem ekonomik hemde çok güzel bir araba. Sizlere danışmak istediğim sorularım var ? Yardımcı olabilirmisiniz ?
1-Clio dışında bir araba tavsiye edermisiniz ?
2-Yakıt olarak dizel mi benzinli mi veya diğer bir oopsiyonolarak benzinli ama sonra tüpe çevirmek hangisini tavsiye edersiniz. Günde ortalama 100 km yol gidiyorum. Arabayı devrinde kullansam bu üç opsiyonda kaç lt yakarım. Birde arabayı haşin ve hızlı kullansam bu üç opsiyonda kaç lt yakarım. Şehir içi şehir dışı ayrı ayrı ve ikisinin ortalmasını deneyimli kullanıcılarımız cevaplayabilir mi ?
Örneğin şehir dışı benzinli 100 km de 7-8 lt yaktığı sürüç tarzı ile dizel ve tüplü kaç lt yakar. ?
şehir içinde benzinli 100 km de 10 lt yaktığı sürüç tarzı ile dizel ve tüplü kaç lt yakar. ?

salvador03

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben 4 - 5 aydır Clio 1,2 Joy Benzinli kullanıyorum 2013 model. memnun değilim tavsiye etmem satmaya çalışıyorum.
Çok hantal bu arabayla bi gün kaza yapacam sollamaya çalışırken birini.Işıklarda kuş serisi bile geçiyor gidiyor ben hızlanana kadar.
Çok yakıyor 35 -40 kuruş kmde. Bu arabaya da değmiyor ( Hadi Altımda Mercedes Cls olsa yaksın yada Bmw )

Yinede Clio alacam diyorsan 1.5 Dizel kullanan arkadaşlar seri ve az yakıyor diyolar ama hiç kullanmadım :)

Tavsiye dersen golf al 2015 -2017 arası şöyle temiz düşük km li 70 80 bin tl arasında.

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet bende bu soruyu çok sordum ne tavsiye edersiniz diye takipteyim
clio 1.5 dizel sportway kiralamıştım bana da hantal ağır gelmişti bayılıyordu 3. viteste böyle arabaya fiyatları çok yüksek dacia lodgy ye bakıyorum bilen varsa yazabilir

metehanaslan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Diğer paketleri bilmiyorum ama kendi aracımdan bilgi verecek olursam ; 1.2 Turbo 120 Bg. Edc kullanıyorum çekişinden yana hiçbir sıkıntım yok bastığım anda atıyor araç kendini, yokuş yukarı bile rahatlıkla sollama yapabiliyorum ve kalkışlarda da güzel performans alabiliyorum. Yakıt olarak agresif ve şehir içinde kullandığımda 6.7 - 6.8 maksimum 7.0 ortalama değerlere ulaşıyorum. Bu değerler 205/55/16 olan orjinalinden bir ebat büyük lastiklerle ve kış döneminde böyle yazın 195/55/16 lastiklerle kullanırken 5.9 ile 6.3 arasında gidip gelen ortalamam vardı.

uuraygs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
@Csharpci ekonomik bir araç istiyorsanız vergi ve bakım fiyatlarının en uygun olduğu aracı tercih etmenizi öneririm, çünkü aracı bir yıl hiç kullanmasanız bile bu ücretleri karşılamanız gerekmekte. Daha sonraki kriterde yakıt olmalıdır. Günlük 100 km kullandığınızı söylemişsiniz. bu da gayet fazla. Dolayısıyla dizel veya LPGli(LPG uyumlu) araç almanızı tavsiye ederim.

Kullandığım araçtan size biraz bahsedeyim. Clio4 2017 1.2 75bg (LPG'li). Aracım 1.700 kmde Atiker Grand LPG kiti montajı yaptırdım ve yaklaşık 14.000 km oldu, gayet memnunum. Bakım dışında herhangi bir masrafı çıkmadı, arıza ışığı yanmadı. Ekonomi boyutunda aracımı size değerlendiriyim. Yıllık MTV 743 TL. İstanbul trafiğinde yakıt tüketimi yol bilgisayarında 7-7.3 litre, LPGde 8-8,5 litre. Uzun yolda dageçen hafta sonu 98km sabit hızla Eskişehirden geldim. 300km 57,5 TL.(litre fiyatı 2.80). Tavsiye eder misin diye sorarsanız da şöyle cevap veririm; Eğer aracım basınca 180-200 yapsın diyorsanız kesinlikle tavsiye etmem, hatta clio tavsiye etmem. Şehiriçi kullanırım, park yeri sorunum olmasın, az yaksın,masrafsız olsun sorunsuz olsun diyorsanız o zaman tavsiye ederim. 1.2 araba gitmez diyenler olursa da İstanbulun çoğu yerine gittim, uzun yolda da tek seferde 2500km yol gittim. Dediğim gibi araçtan ne istediğinize bağlı.

Tavsiye edeceğim araçları sorarsanız, az yakması açısından
Golf 1.6TDI
Hyundai i20 1.4 benzinli(LPG uyumlu ve otomatik vites seçeneği mevcut) veya 1.4 dizel
Citroen C elysee 1.6 dizel
Kia Ceed 1.6 dizel
Seat markasının dizel seçenekleri
Toyota Auris-corolla dizel (otomatik seçeneği de mevcut)

smhbrs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2015 1.5dci Joy paket sahibiyim. Aracım 75bg. Arkadaşların dediği gibi hantallık yaşamıyorum aracımda ve hızlanması turbolanması bence gayet iyi. Yakıt, servis ağı, işçilik ve parça ucuzluğu olarak ekonomik bir araç. Ben aracımdan gayet memnunum. Zevkler ve renkler tartışılmaz onun için bu benim kendi yorumum. Yine en son kararı verecek olan sizsiniz. Şimdiden hayırlı olsun.

seymor35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba , 1.5 DCI Joy sahibiyim Aracım 2016 model. Her ay belirli günlerde gidip depomu doldurur benzinlikten aldığım fişe kaç kilometrede aldığımı yazar , yakıt sarfiyatını takip ederim. En son geçtiğimiz pazar akşamı depo dolduruldu ve aracın kilometrede 23 kuruş yaktığı tespit edildi.

Winston75

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yokuş inip çıkmıyorsan. Agresif kullanmıyorsan ve illa da ekonomi diyorsan pedala basmayı iyi bilirim diyorsan 1.2 dizel pololar var. Ciddi şekilde az yakıyor. Hatta yakmiyor gibi. [emoji16]

Yenisi yok ama 2015 modeli bulunabilir.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

doktoritsa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar Aracım 2013 1.2 75 bg icon şehir içinde 9-11 litre arası sehir dışı 90 km sabit hızla 5 litre yakmakta araç sollamalarda hantal kalıyor bence Kasada agır geliyo bu motora benzinli alacaksanız turbolu olanları tercih edin derim kuzenimde 2015 1.5 gtline Edc clio var çekişinden ve yakıtından gayet memnun
son olarak size tavsiyem araç almadan önce test sürüşü yapın hatta imkanınız var ise almayı düşündüğüz aractan kiralayın derim aklınızda soru işareti kalmaması açısından

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben kendi clio mu babama verdim. Babamın lineayi aldım. 6 ay oldu ilk fırsatta lineayı satıp kendime gene clio alacam. Ama bu sefer gtline olacak. Ben araç kullanmayı çok seviyorum. Ve bütçem dahilinde bu keyfi en çok clio dan alıyorum. Imkanim olsa megane 4 alırdım