Hangimiz suçluyuz ?

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Cuma günü istanbul'dan izmite gidiyodum gayet normal . Fsm köprüsünü çıkışınından sonra kocaeli sapağına kadar trafik vardı . Her neyse yoluma girdim hızım müsade ettikçe sağ yada sol şeritten gidiyorum şöyle bir durum oluştu .
Bulunduğum yol 3 şeritli . sağ iki şerit kamyon ve yavaş giden araçlar tarafından işgal durumda . en sol şeritte 135 140km hızla seyrediyorum önümde hyundai tuscon kullanan amca var cam çerçeve açık gidiyor . Uzakdan o kadar sellektör üstüne sellektör yaptım ama izlediğim kadarıyla amcamız hiç ayna kullanma taraftarı değil . Hızımı 85 90 km hızlara kadar düşürmek zorunda kaldım . Orta ve sağ şerit zaten çok akıcı değil . Amca sinirlerimi bozdu uzun bi süre 15 saniye kadar tamponun dibinde gittim o kadar korna çaldım sellektör yaptım ama hiç duymuyor . Her neyse yaşıtmak için 90 km hızla orta şeritten seyretmeye başladım . 500mt ilerimde görüyorum sol şerit tıkalı ve bulunduğum yere kadar önümde trafik oluştu bu araç yüzünden kimse geçemiyor rahat bi şekilde . Ben adama kafayı taktım tabi . Ben tekrardan hızlandım 110km hızda tamponuna sokuldum kornaya basa basa . En sonunda orta şerite geçti hızımız 130 140 km hızlara ulaştı ikimizinde ben önüne geçtim orta şerite ve ayağımı gazdan çektim yavaşladım baya 80 km hıza düştüm aynamda devamlı 10mt arkamda seyrediyorum .

Amca en sol şeride geçti tekrar . Bende ani manevra ile en sola geçtim otobanda tabi yol 4 şerit olmuştu artık . benim gözüm aynada devamlı , şaka değil gerçek 35 40 km hıza düştüm benim ibre 40km nin altındaydı en solda artık 2. viteste seyretmeye başladım adamda durdu duracak noktaya geldi hiç sellektör felanda yapmadı sağ şeride geçti ben tekrar önüne geçtim fakat ayağım hep frenin üzerinde fren lambalarını yakıyorum aynadan baya bakıştık hiç bişey demedi adam . ben bastım uzadım oradan tekrar 120 130 km hızla bi süre yol aldıkdan sonra sağda 90km sabit ilerlerken aynadan amcayı gördüm ve solumdan geçerken kornaya basa basa geçti inadıma . . .

Şimdi ben kesinlikle saygısız birisi değilim huyuma gidildimi çok iyi bi insanım fakat bu tarz insanlara tahammül edemiyorum inadımda inat . Bunun haklıymış gibi bu şekilde geçmesi canımı sıktı ama takmadım ben kendime göre haklıyım . Herkes geçti gitti ama ben aşırı kıl olduğumdan bırakmadım adamı bu durumda suçlu hangimiz oluyoruz ? Ben bunun gibi sürülerden bıktım . 1 saat yol gidiyosam 10 saniyede bi devamlı bütün aynalara göz gezdiriyorum ben . Buradan bi çıkıyorum artvine 25 26 saat direksiyon sallıyorum o kadar dikkat ederim diyorum ya ben aptalım çok dikkat ediyorum herşeye yada çok kasıyorum kimsenin kural felan umrunda değil . Ben soldan gidiyosam onun yüzünden 80 90km hıza düşmek zorunda değilim sağdan gitsin adam akıllı . Hangimiz suçluyuz ?

BOGA

Güray BOĞA-İZMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet en başta hatalı olan Hyundai kullanıcısı lakin sen tepkini fazla abartmışsın bu kadar tehlikeye atmana lüzum yoktu, yani bu tarz kişilerle uğraşmaya değmez. Sonuçta sol şerit ve 40km hızlara kadar düştük diyorsun. Maalesef trafikte böyle insanlarımız oluyor uygun bir üslupla uyarıp basıp geçmen en doğrusu olurdu...

Son düzenleme:

onurssxx

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Trafikte bunun gibi mandalar o kadar çok ki hangisi ile uğraşacaksın ?

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hiz limitlerine gore siz zaten suclusunuz. En sol serit bile olsa o hizda seyredilmez. Kural budur... Heee gel gelelim yurdumuza. Sol serit hizli gidenlerin ve sollama yapan kisilerin serididir. Aslinda dogru olan sollamanizi yaptiginizda sag seride girmenizdir. ama yurdumuzda bu kural pek uygulanmiyor.Ben bi arac sollarken 120 yada 130 ile , arkamdan 180 le gelen bir araba bana selektor yapiyorsa hayatta hizimi azaltip yol vermem. Benim sollamam bittiginde. Ancak yol veririm. amcanin yaptigi olay hatali bir durum evet. Ama sizin onune gecip yaptiginiz durum dahada hatali. Hakliyken haksiz duruma düşmüşsünüz...

cnk52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkesin belirttiği gibi Hyundai sürücü hatalı başta. Ama bende aynı şekilde trafikte "kuralların belirttiği limitler içerisinde" sollama yapıyorsam arkamdaki benden çok daha hızlı gelip sellektör yakarsa kusura bakmasın ama ben ne yavaşlarım ne hızlanırım. Sabit hızımda devam ederim. Kurala uyması gereken o olur. Herneyse, Hyundai sürücüsünün yaptığı ne kadar hatalıysa senin yaptığın çok daha fazla hatalı. Sen sol şeridi kapattı diye kıllanıp o şekilde davranmışsın. O yolda sadece ikiniz yoktunuz, sen o şekilde davranırken, sen de başkalarının yolunu kapatıyorsun. Trafiktesin, herşeyi kafana takmana, sinirlenmene gerek yok. Ehliyet alan cebinde 3 milyar parası olan eski kasa doğan alıp şöförüm diye trafiğe çıkıyor.

burakdemirel

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Az bile yapmışsınız diyim. Bana kalırsa siz haklısınız başımdan geçtiğinden biliyorum iki şeritlik yok sağ şeritte arabada kız arkadaşım olduğu için yavaş gidiyordum bu geldi soldan korna çalarak geçti. Sütlüce tüneli bilirler ordan çıkarken tampon tampona çıktık bir şerit boşaldı oraya geçtim ileride ışıklarda bekledim yanıma yanaşmadı arkadan hızlı kalkarak korna çalarak gitti ileride bunu yine sıkıştırdım bu sefer sola kaçtı ve aynı şekilde ben korna çalarak geçtim.

Hayır anlamadığım nokta şu yavaş gitceksen sağ şeritten git. sağ şeritten gidersin korna çalar hayır böyleleri yüzünden kendinide başkalarınıda tehlikeye atıyosun

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet en başta hatalı olan Hyundai kullanıcısı lakin sen tepkini fazla abartmışsın bu kadar tehlikeye atmana lüzum yoktu, yani bu tarz kişilerle uğraşmaya değmez. Sonuçta sol şerit ve 40km hızlara kadar düştük diyorsun. Maalesef trafikte böyle insanlarımız oluyor uygun bir üslupla uyarıp basıp geçmen en doğrusu olurdu...
Evet hocam tepkimi çok abarttım böyle asabi biriside değilimdir fakat aşırı sinirlerimi bozdu . Sağ şeritten geçicem fakat arkasında yol vermediği için hızımı düşürdüm sağ şeride geçmekde pek mümkün ve kolay olmadı devamlı akan kişiler yüzünden aşırı gerdi adam beni ne korna duyuyor ne sellektör görüyor :(
Trafikte bunun gibi mandalar o kadar çok ki hangisi ile uğraşacaksın ?
İnanın hiç birisi umrumda değil fakat bu kadar vurdum duymaz birisine ilk rastladım ve onun yüzünden aşırı sıkışmam arkasına saplanıp kalmam çok gerdiğinden zıtlaştım baya bende ilk kez böyle bişey yaptım

Hiz limitlerine gore siz zaten suclusunuz. En sol serit bile olsa o hizda seyredilmez. Kural budur... Heee gel gelelim yurdumuza. Sol serit hizli gidenlerin ve sollama yapan kisilerin serididir. Aslinda dogru olan sollamanizi yaptiginizda sag seride girmenizdir. ama yurdumuzda bu kural pek uygulanmiyor.Ben bi arac sollarken 120 yada 130 ile , arkamdan 180 le gelen bir araba bana selektor yapiyorsa hayatta hizimi azaltip yol vermem. Benim sollamam bittiginde. Ancak yol veririm. amcanin yaptigi olay hatali bir durum evet. Ama sizin onune gecip yaptiginiz durum dahada hatali. Hakliyken haksiz duruma düşmüşsünüz...
Katılıyorum size kesinlikle . Suçumu kabul ediyorum hız limitini aştım fakat mecburiyetten oda şöyle oldu benim bildiğim kural şekli şu şekildedir . Bulunduğunuz yolun her zaman en sağından ilerlersiniz , öndeki aracı geçmek için bi sol şeride geçip sollama işlemi yapılınca tekrar sağ şeride geçersiniz . Hep bu şekilde yani . Fakat en sol şeridi devamlı olarak işgal etmek kesinlikle yasak . Bende en solun bi sağındaki seyreden kamyonları geçip tekrar sağ şeride girmek için hızlandım sol şeritte arkadan araç geldiğinde sıkışmayayım diye hazır çıkmışken 3 5 kamyonu geçip sağa gireceğim tekrar çünki sabit 90 100km hızla seyrederim . Bu aracın arkasına gelirken o kadar sellektör yaptım çıkmadı kornaya bastım duymadı mecbur hızımı 80kmlere kadar düşürdüm . Sıkıştım tekrar sağada girememedim sinirlerimi çok bozdu adam . Zaten ben en son yanından geçip gittikten sonra dikizden bakıodum 500 metre arkamda metro otobüs sellektörleri gözümü alıyodu korna sesleri kulak çınlatıyor ama adam 80 km ile soldan ayrılmıyor . . .
Herkesin belirttiği gibi Hyundai sürücü hatalı başta. Ama bende aynı şekilde trafikte "kuralların belirttiği limitler içerisinde" sollama yapıyorsam arkamdaki benden çok daha hızlı gelip sellektör yakarsa kusura bakmasın ama ben ne yavaşlarım ne hızlanırım. Sabit hızımda devam ederim. Kurala uyması gereken o olur. Herneyse, Hyundai sürücüsünün yaptığı ne kadar hatalıysa senin yaptığın çok daha fazla hatalı. Sen sol şeridi kapattı diye kıllanıp o şekilde davranmışsın. O yolda sadece ikiniz yoktunuz, sen o şekilde davranırken, sen de başkalarının yolunu kapatıyorsun. Trafiktesin, herşeyi kafana takmana, sinirlenmene gerek yok. Ehliyet alan cebinde 3 milyar parası olan eski kasa doğan alıp şöförüm diye trafiğe çıkıyor.
Adamın beni sıkıştırması yüzünden aşırı kıllandım dediğiniz gibi . . . Trafiğe yeni çıkan biriside değilim hergün aktif şekilde yoldayım şöförlük yaptığımdan araçlarla iç içeyim . Yazın istanbuldan artvine çıkıyorum 1500km yol , paşa paşa giderim 90km ile 25 26 saatte hiç böyle biriyle karşılaşmadım . Devamlı trafikte olduğumdan bomba gibi biri değil sakin hoşgörülüyümdür ama bu adam herkesin sinirlerini çok bozdu arkada konvoy halinde herkes korna çalıp duruyor buna . Senede hiç yol yapmasam 19-23bin km arası yol yapıyorum bu hariç bir kere kural ihlalim yoktur . Oda geldi beni buldu :(

Az bile yapmışsınız diyim. Bana kalırsa siz haklısınız başımdan geçtiğinden biliyorum iki şeritlik yok sağ şeritte arabada kız arkadaşım olduğu için yavaş gidiyordum bu geldi soldan korna çalarak geçti. Sütlüce tüneli bilirler ordan çıkarken tampon tampona çıktık bir şerit boşaldı oraya geçtim ileride ışıklarda bekledim yanıma yanaşmadı arkadan hızlı kalkarak korna çalarak gitti ileride bunu yine sıkıştırdım bu sefer sola kaçtı ve aynı şekilde ben korna çalarak geçtim.

Hayır anlamadığım nokta şu yavaş gitceksen sağ şeritten git. sağ şeritten gidersin korna çalar hayır böyleleri yüzünden kendinide başkalarınıda tehlikeye atıyosun
Malesef bizim sürücülerimiz hangi şeridi kullanması gerektiğini bilmiyor . Ben solu kesinlikle işgal etmem . Önümde 2 şeritte kamyon olur onları geçmek için hızlanıp sola geçerim oda sola çıkmışken arkadan gelen araçda sıkıştırmasın diye 3 5 kamyonu geçer tekrar sağa girerim . En güzeli gece yolculuğu kimse olmuyor böyleleriyle uğraşmıyorsunuz işte . Adamın sinirinide bozuyolar o kadar didiştim yine 90 100 km sabit gittim gideceğim yere . .

SinanSoylu

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben onlara şöyle bi taktik uyguluyorum çekilmiyorlar mı... sagından geç sıkıştır refüje doğru arkandan bağırsın dursun

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Siz hatanizin farkindasiniz. zaten kurallari bilen birisiniz belli.. Gecmis olsun diyelim :)

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben onlara şöyle bi taktik uyguluyorum çekilmiyorlar mı... sagından geç sıkıştır refüje doğru arkandan bağırsın dursun
İnanın benim hiç umrumda değiller , sağından yada solundan geçer devam ederik takmam kafaya fakat hızımı o kadar düşürdükten sonra sağada geçemedim . Hızlanıcam aynaya bakıp görmüyorda bu durum beni çok delirtti yani benim gibi sakin birisinide zivanadan çıkardı şeytana uydurdu beni . Tabi bu yaptığıma rağmen yine hiç bir şey farketmedi onun için aynı şekilde seyrediyordu arka trafikti . . .
Siz hatanizin farkindasiniz. zaten kurallari bilen birisiniz belli.. Gecmis olsun diyelim :)
Teşekkür ederim , bende hatamın farkındayım şeytana uydum bian ama inanın engel olamadım kendime sonunda . Kesinlikle böyle saygısızlık yapmazdım ama vurdum duymaz sürücüler bu hale getiriyor . . . Senede net 20bin km yol yapınca karambole gidemeyiz tabiki kurallara çok dikkat ederim , diğer sürücülere çok saygılıyımdır haklarını yemem işgal etmem onları .

Şöyle bir durum var , ben en sola geçmeden bile öndeki aracı geçicek olsam aynama bakıyorum arkamdan gelen aracı birazcıkda olsa yavaşlatmamak için geçmesini bekliyorum ondan sonra sola geçiyorum hızını kesmeyeyim diye . Gel gelelim ben daha sağımdaki aracı geçerken sağımdaki sinyalsiz önüme kırıp bi önündekini geçiyor . Diyorum kendi kendime afedersiniz ulan ya ben çok aptalım umursuyorum böyle şeyleri , yada millet çok akıllı . . .