Hararetten dolayi motor yanmasi

ALPGUL77

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar aşağıda durumumu özetledim ve aşağıdaki yazıyı Reno-Mais genel müdürlüğün ve Fransadaki genel müdürlüğüne gönderdim ve cevap bekliyorum. Bunların dışında bana bu konuda yol gösterebilecek yada fikir verebilecek kimse var mı? şu an benim gibi aynı konuda sıkıntı yaşayanları bir arada tutup mahkeme yoluna gidelim diyorum.

Yenibosna İnanlar Renault servisinde bulunan aracım hakkında aldığım son bilgi; aracın motorunun yandığı(yanmayan hararet lambası ile) ve hasarın garanti kapsamında olmadığı, gerekçe olarak da kullanıcı hatası olduğu ve hasarın tarafımca karşılanması gerektiğini telefonla şahsıma iletilmesidir.
22.11.2013’de Sarıyer Boğaziçi Mais Şubesinden aldığım Clio 4 Sport Toure 1.5 dci 90 bg(EK-11) kırmızı aracımın bakımlarını aşağıda tarih, km ve fatura bilgisi belirterek vermiş olduğum listeden de anlaşılacağı üzere düzenli olarak yapılmaktadır. Aracımın bakımlarının düzenli olarak yapılmakla birlikte en ufak bir sıkıntıda servise götürülmekte olduğu, ortalama 2,5 aylık aralıklarla ekli belgelerde yer alan servis faturalarında da anlaşılmaktadır. 03.10.2015’de Yenibosna İnanlar Renault Servisinde son yapılan bakımdan yaklaşık 20 gün sonra “Stop & Start kontrol ediniz” uyarı lambası yandı. Fotoğrafları ektedir(EK-10). Aracımı kenara çekip, stop edip, tekrar çalıştırdığımda lamba söndü, ikinci uyarı ise 29.10.2015’de yanınca resmi tatil olması nedeniyle 30.10.2015 tarihinde Eyüp İnanlar Renault Servisine gittim. Servis danışmanı arkadaşa durumu anlattım, iki kere tamir işareti yandığını ve motoru kapatıp açtığımda söndüğünü belirttim. Servis danışmanı yetkilisi aracıma binerek göstergeleri kontrol etti, aracımı makinaya sokmak gerektiğini, fakat sıra olduğunu belirtti. Eğer ışık tekrar yanarsa resmini çekip mesaj atın dedi ve ayrıldım. Daha sonra aracımın kendimce kontrollerini yaparken su eksilttiğini de fark ettim ve eksik suyu tamamladım. 02.11.2015 Pazartesi günü TEM otoyolunda hareket halindeyken tekrar aynı uyarı ışığı yanınca aracımı kenara çekip stop ettirdim. Sonra Tekrar Çalıştırdığımda uyarı işareti yok oldu. Daha Sonra Yenibosna İnanlar Renault Servisinden randevu aldım. Tarafıma 05.11.2015 Perşembe gününe randevu verildi. Bende aracımı sabah saat 08.45’de servise teslim ettim.
Yukarıdaki bilgiler ışığında ve geçen süre içerisinde aracım da herhangi bir hararet lambası yanmamıştır. Eğer yanmış olsa dahi aracımı kenara çekip servis çağırmam gerektiği bilincine sahip olduğum noktasında yetkin bir son kullanıcı olduğumu belirtmek isterim. Servisin belirttiği üzere “lamba yandı ve siz görmemişsiniz” şeklinde beyanına katılmıyorum. 10.04.2015 tarih ve 166483, 166484 no’lu faturalardan (EK-7) anlaşılacağı üzere, silindir kapak contası ile ilgili parçaları değişen bir aracın, ikinci defa su kaybının olması, aracımı kontrole götürdüğüm halde Yenibosna İnanlar Renault servisi tarafından arızanın tespit edilememesi sonucunda aracımın motoru yanmış olup, sorumluluk tamamen servise ait olduğuna inanmaktayım.
Aracımın motoru yapılsa dahi bu tür sorunları tekrar yaşayacağıma inanmaktayım ve hatta eminim diyebilirim. Yaşamış olduğum sıkıntılar ve sürecin sonunda Renault markasına olan güvenim ve inancım sarsılmıştır. Konuyla ilgili gerekli kontrollerin tarafınızdan yapılmasını ve markanızın sadık bir müşterisi olarak tarafıma adil olan çözümün üretilmesini, aracın motorunun sıfır olarak değiştirilmesini ve bedelinin tarafınızdan karşılanmasını talep ediyorum. Uğramış olduğum hasara ilişkin 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun kapsamında dava hakkımı saklı tutmakla birlikte konuyla ilgili Renault markasının sahibi olan Fransa daki fabrikasına gerekli bildirimleri yapacağımı belirtmek isterim.

- 11.01.2014 su kaçağı şikâyeti ile Mais Boğaziçi şubesinde bakım ve onarım yapılmıştır. Aracım 10.01.2014’de park halinde iken önümdeki minibüsün arkaya geri gelerek tamponundaki plastik parçasının aracımın ön ızgarasından girerek radyatörünü delmiştir. Ertesi gün aracımda “motor hasar gördü” uyarı lambası yandı, kenarı çekerek aracımı stop ettim ve hemen Renault telefon hizmetini aradım onlarda bana aracımın su kaybı olduğunu söylediler ve su doldurup servise getirin dediler. Ben de su doldurup Sarıyer Boğaziçi Mais Şubesine götürdüm orada aracımın radyatörle ilgili tüm parçalarını 3688 km’de 11.01.2014 tarih ve 973846 no’lu servis faturasından da (EK-1) anlaşılacağı üzere değiştirdiler.(Motoru hasar görmüş bir araçla 16 ay riskli bir biçimde araç kullanmama Renault Mais sebep olmuştur.)
- 06.05.2014 aracımın fren balatalarını değişti, MKS kontrolleri Yenibosna İnanlar servisinde yapıldı 13.043 km’de 06.05.2014 tarih ve 0205999 no’lu fatura (EK-2),
- 16.06.2014 aracımın yıllık rutin ilk bakımı Mais Boğaziçi servisinde yapıldı. 16.154 km’de 16.06.2014 tarih ve 140600369 servis kabul formu (EK-3),
- 11.10.2014 aracımın fren balataları ve MKS kontrolleri Delta Renault Servisinde, yapıldı. 25.434 km’de 11.10.2014 tarih ve 500191 no’lu fatura (EK-4),
- 24.01.2015 de aracımın ikinci yıllık bakımı Delta Renault Servisinde yapıldı. 34.840 km’de 24.01.2015 tarih ve 500948 no’lu fatura (EK-5),
- 21.03.2015 de aracımın fren balataları ve disk değişimi Eyüp İnanlar Renault Servisinde yapıldı. 39.921 km’de 21.03.2015 tarih ve 165855 no’lu fatura (EK-6),
- 07.04.2015 herhangi bir uyarı ışığı olmadan, kendi yaptığım rutin kontroller esnasında, araçtaki su kaybını fark ettim ve Eyüp İnanlar Renault servisine aracımı götürüp araçta “su kaybı var, kalorifer soğuk hava veriyor” şikâyetinde bulundum, onlar da aracımın su kaybettiğini doğruladılar ve Renault Mais Genel Merkezi’nden izin alarak aracımın motorunu açtılar ve silindir kapak contasının yanmış olduğunu tespit ederek aracımın parçalarını garanti kapsamında değiştirip gerekli bakımları yaptılar. 41.371 km’de 10.04.2015 tarih ve 166483, 166484 no’lu faturalar (EK-7),
- 11.07.2015 de uzun yola çıkacağımdan, aracımın uzun yol öncesi ön fren balata, hava filtresi ve diğer bakımları Delta Renault Servisinde yapıldı. 51.019 km’de 11.07.2015 tarih ve 532364 no’lu fatura (EK-8),
- 03.10.2015 aracımı vites kolunda meydana gelen boşluk, vitesin takılması, fren balatalarının kontrol edilmesi şikâyetlerim için Yenibosna İnanlar Renault Servisine getirdim. Aynı zamanda aracın 60.000 km bakımı da yapıldı. 58.820 km’de 03.10.2015 tarih ve 156774 no’lu fatura (EK-9).

alpgul77@gmail.com

ömereren

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
geçmiş olsun kardeşim inşallah isteklerin olur servis servis diyorlar bişey olunca senden oldu diyorlar

ALPGUL77

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sağol kardeş ne yapalım

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun kardeşim. İlk defa İNANLAR OTOMOTİV hakkında şikayet duyuyorum. Bir çaresine bakacaklardır diye umuyorum.

blackdiamond

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun inşallah en düşük maliyetle atlatırsınız bu sorunu. Sizin aracınızda bildigim kadarıyla hararet göstergesi yerine lambası var. Bence gösterge olsaydı en azından yükselmeye karşı bi önlem alma şansınız olabilirdi. Hararet lambası yandığında olayın vehametinin ne düzeyde olduğunu da bilemiyorsunuz. Biraz abartı olacak ama bence tam bir saatli bomba bu hararet lambası. Tekrardan geçmiş olsun.

ALPGUL77

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
walla hocam ben inanları şikayet değil renault mais konusunda şikayetçiyim tabi inanlarında bu işte hatası olabilir bilemiyorum

ALPGUL77

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
walla hocam ben inanları şikayet değil renault mais konusunda şikayetçiyim tabi inanlarında bu işte hatası olabilir bilemiyorum.
sadece benim gibi aynı durumda olan varsa toplu olarak mahkemeye vermek istiyorum. ben yolda 120 ile giderken aracın hararet ışığı yanıp sönmesini nasıl fark edebilirim.
araca 30 ekim de su kaybı var mı yok mu diye su ilave ediyorum 2 kasımda yolda iken motor su kaynatmış aracın suyu kalmıyor eğer araçta su olmazsa hararet ışığı yanıp sönermiş. bu da kullanıcı hatası olduğunu söylüyorlar bunu kabul etmem mümkün değil.bir diğer husu da 2013 model araçta şanzımanda yağ kaçağı varmış bunu da anlamadım. nasıl olur bilmiyorum kime söylesem şaşırıyor. ne yapacağımı bilmiyorum.

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Umarim sorunumuz sizin lehinize en kisa zamanda hallolur.

Düzenli olusunuzuda tebrik ederim. Tarihi tarihine kmsi kmsine herşeyi yazmissiniz :eyv

ALPGUL77

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun kardeşim. İlk defa İNANLAR OTOMOTİV hakkında şikayet duyuyorum. Bir çaresine bakacaklardır diye umuyorum.
hocam bir şey danışmak istiyorum size motor su haznesinde su yok diye su eklediğimde su standart seviyesine getirdikten sonra kapağını kapattım 50 km kullandıktan bir süre sonra kaputu açtığımda su haznesi ağzına kadar su doluydu galiba su haznesinde ağzına kadar su dolu olduğunda su motorun içine geçer mi? veya ne olur?

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam bir şey danışmak istiyorum size motor su haznesinde su yok diye su eklediğimde su standart seviyesine getirdikten sonra kapağını kapattım 50 km kullandıktan bir süre sonra kaputu açtığımda su haznesi ağzına kadar su doluydu galiba su haznesinde ağzına kadar su dolu olduğunda su motorun içine geçer mi? veya ne olur?

Kesin olarak emin değilim ama sanki aracınız hava yapmış gibi. Yani su eklendikten sonra havası tahliye edilmemiş gibi. Yinede bir bilene sormak lazım. Dediğim gibi tam olarak anlamıyorum.