İş Başvurusunda Facebook'a Dikkat!

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
İşverenler, iş başvurusu yapanları daha iyi tanımak için facebook'a başvuruyor.

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) Genel Başkanı Nizamettin Bilici, Türkiye'de sosyal medya kullanımının çok ileri düzeyde olduğunu ve bu konuda Türkiye'nin dünyada üçüncü sırada bulunduğunu kaydetti. Sosyal medya üzerinden yapılan bütün yazışmaların ve dahil olunan bütün grupların hayatı etkileyebileceğinin ifade eden Bilici, şöyle konuştu:
''Gençler belirli gruplara üye oluyor. Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri sürekli değişiyor. Orada üye olduğunun grup, zamanla bambaşka bir şekle bürünebiliyor. İşveren, iş başvurunuz sonrası nasıl bir kişiliğe sahip olduğunuzu anlamak için facebook'u kullanıyor. İş başvurusu veya iş görüşmesi yapacak kişiler, hesaplarında uygun olmayan veri bulunduğundan şüpheleniyorsa, hesaplarını geçici olarak dondurmalıdır. Burada yapacağınız her şey atanamamanıza bile neden olabilir. İstihbarat artık, elektronik ortamda yapılıyor. Bu verileri işlerken dikkatli olunmalıdır.''

( alıntıdır)

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Faydalı bir uyarı...:eyv

Alper22

Alper ACAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
​Kapattım kurtuldum :)

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar her geçen gün, işinizin özelliklerine, sektörünüze göre sosyal medyada paylaşımlarınız, ya da izlenebilme olasılığı yüzünden iş hayatında sorun yaşamanız olası. Etraftan gittikçe bu konuda daha sık şikayetler duyar oldum, akla gelmeyecek sorunlar çıkabiliyor. :bant

Facebook'ta ise konuyla ilgili şöyle bir bilgilendirme yapılmış:

İş başvurusunda bulunduğum potansiyel işverenlerin Facebook'ta benim hakkımda neler bulabileceğini nasıl kontrol edebilirim? Aşağıdaki ipuçları National Association of Colleges and Employers (Üniversiteler ve İşverenler Ulusal Birliği) ile yaptığımız işbirliği sonucunda ortaya çıktı. Daha fazla bilgi için lütfen http://www.naceweb.org adresini ziyaret edin.

Facebook, iş ararken çevrenizden yararlanmanız ve boş pozisyonlardan haberdar olmanız için çok iyi bir araç olabilir. Facebook'ta kişisel bilgilerinizi paylaştığınız için, profilinizi potansiyel işverenler için uygun hale getirmek üzere en iyi uygulamaları ve araçları bilmeniz önemlidir.

Gizlilik kontrollerinden faydalanın
Gizlilik kontrolleri paylaştığınız gönderilerden her birine kimlerin erişebileceğinizi sınırlandırmanıza olanak verir. Kişisel bilgilerinizi arkadaşlarınızla paylaşmayı seçerek fotoğraflarınızın, videolarınızın ve durum güncellemelerinizin gizliliğini koruyun. Ayrıca bir gönderiyi sadece belirli insanlarla paylaşmak için arkadaş listelerini veya grupları kullanabilirsiniz.

'Dijital ayak izinizi' anlayın
Facebook veya başka bir yerde çevrimiçi olarak paylaştığınız bilgilerin her zaman kopyalanıp yapıştırılma veya sizin istemediğiniz şekillerde yayılma olasılığı vardır. Bugün yaptıklarınıza insanlar ileride de erişilebilir ve bunlar gelecekteki iş aramalarınıza etki edebilir. Dijital ayak izinizin ömrünün çok uzun olabileceğini ve bugün verdiğiniz kararların geleceğinizi etkileyebileceğini unutmayın.

vahapaydın

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
keşke sadece facebookla sınırlı bıraksak :D

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
​Evet benim başım 1 kere yandı siz yanmayın:aytuğbu arada bizde eleman alırken ciddi ciddi face hesabına bakıyoruz elemanın bulabilirsek ne demiş atalarımız face ruhun aynasıdır:p

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
​Kapattım kurtuldum :)

kapatmadan da bazı ayarlamalarla baş ağrımadan yaşamak mümkün olabiliyor, önemli olan riskleri gözden geçirip, şuradan ne olur diye düşünebilmekte ama dediğim gibi akla gelmeyecek sorunlar çıkabiliyor, hele ki beraber çalışılan insanlar ve yöneticiler arkadaş listesindeyse, kafa dağıtmak için 1 saat o ortamda takılmanız (iş saatleri dışında) bile insanların size karşı bunu kullanmasına neden olabiliyormuş, düşünerek değil de sırayla başa gele gele öğrenebiliyorsunuz :bant

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
keşke sadece facebookla sınırlı bıraksak :D

çalışan açısından mı, facebook açısından mı? :)
​Evet benim başım 1 kere yandı siz yanmayın:aytuğbu arada bizde eleman alırken ciddi ciddi face hesabına bakıyoruz elemanın bulabilirsek ne demiş atalarımız face ruhun aynasıdır:p

haha yeni bir atasözü çıktı demek, ancak hayretler içindeyim, her ne kadar saçmalıklara daha önce şahit olup mümkün olduğunca kısıtlamaya gitmiş olsam da neyse :bant ben bir hava alayım...

vahapaydın

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
-Hakaret içeren paylaşım yapılmış mı (özellikle erkek adaylarda, farklı futbol takım taraftarlarına yönelik)
-Taciz içeren hareketler var mı

gibi şeylere ofis olarak dikkat ediyoruz biz işe alım esnasında. Bunun dışında da işe alım sonrasında da çalışanlarımızın sosyal hesaplarını takip ederek işle ilgili yorumlarını özellikle gözlemlediğimiz doğrudur :kahve

vahapaydın

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çalışan açısından mı, facebook açısından mı? :)

çalışanlarımız açısından efendim :) enstitüde söz konusu değil tabi de müşavirlik şirketimizde facebook, twitter, instagram, klout, soundcloud, myspace gibi pek çok hesapları farklı profillerce (hepsi özenle hazırlanmış, profesyonel profiller ve gerçek kişileri temsil ediyorlar ;) ) takip ediyoruz :D