İş Başvurusunda Facebook'a Dikkat!

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
teşekkürler hocam uyarı sağlam:eyv

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Aldığım duyumlardan kısaca maddelersem...

1. mesai saatleriniz belli, işveren eve iş vermek istiyor, sosyal medyada geçirdiğiniz süreyi takibe alarak, ya da birilerinden bilgi alarak, boş zamanınız bol nasıl olsa diyebiliyor.
2. artık gruplara biz onay vermeden eklenebiliyormuşuz, bu durumda sizin liseden arkadaşınız emlakçılık yapıyor sizi grubuna eklemiş, sorun yok, ama siz atıyorum sigortacılık yapıyorsunuz ve o emlakçı arkadaşınızın grubundan birisi sizi kendi sigorta şirketine ekliyor, iş vereniniz bunu görüyor ve da da daaaannn... işin komiği sizin bundan haberiniz bile olmayabiliyor sürekli iletileri takipte değilseniz.
3. beğendiğiniz sayfalardan, paylaşımlarınızdan yine 2. maddedekine benzer ya da zaman geçirdiğiniz ortamlarla ilgili bilgi edinip takibe alabiliyorlar ve siz programım var dediğinizde karşınızdaki o akşam hangi etkinlikte olduğunuzu bilebiliyor! bundan rahatsız olup olunmaması kişisel tercih tabii ki...
4. özel mesaj yerine duvarınıza yazan arkadaşlarınız varsa ve onları uyarsanız da bunu bırakmıyorlarsa ya duvarınıza eklenenleri sadece siz görecek şekilde ayarlamanız ya da o arkadaşı silmeniz gerekebilir:)

-Hakaret içeren paylaşım yapılmış mı (özellikle erkek adaylarda, farklı futbol takım taraftarlarına yönelik)
-Taciz içeren hareketler var mı

gibi şeylere ofis olarak dikkat ediyoruz biz işe alım esnasında. Bunun dışında da işe alım sonrasında da çalışanlarımızın sosyal hesaplarını takip ederek işle ilgili yorumlarını özellikle gözlemlediğimiz doğrudur :kahve

bunlar normal, beklenen şeyler yine de:)

çalışanlarımız açısından efendim :) enstitüde söz konusu değil tabi de müşavirlik şirketimizde facebook, twitter, instagram, klout, soundcloud, myspace gibi pek çok hesapları farklı profillerce (hepsi özenle hazırlanmış, profesyonel profiller ve gerçek kişileri temsil ediyorlar ;) ) takip ediyoruz :D

adını bile duymadım bunlarının yarısının hehe

teşekkürler hocam uyarı sağlam:eyv

bir an şaşkına döndüm de aklınızda bulunsun dedim qw

vahapaydın

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bunlar normal, beklenen şeyler yine de:)
adını bile duymadım bunlarının yarısının hehe

neler var neler daha :D bir de bazen taraflı davranabiliyoruz :D misâlen ben Beşiktaş konusunda aşırı hassas biriyimdir :silah

*Gökhan42

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
İşverenler, iş başvurusu yapanları daha iyi tanımak için facebook'a başvuruyor.

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) Genel Başkanı Nizamettin Bilici, Türkiye'de sosyal medya kullanımının çok ileri düzeyde olduğunu ve bu konuda Türkiye'nin dünyada üçüncü sırada bulunduğunu kaydetti. Sosyal medya üzerinden yapılan bütün yazışmaların ve dahil olunan bütün grupların hayatı etkileyebileceğinin ifade eden Bilici, şöyle konuştu:
''Gençler belirli gruplara üye oluyor. Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri sürekli değişiyor. Orada üye olduğunun grup, zamanla bambaşka bir şekle bürünebiliyor. İşveren, iş başvurunuz sonrası nasıl bir kişiliğe sahip olduğunuzu anlamak için facebook'u kullanıyor. İş başvurusu veya iş görüşmesi yapacak kişiler, hesaplarında uygun olmayan veri bulunduğundan şüpheleniyorsa, hesaplarını geçici olarak dondurmalıdır. Burada yapacağınız her şey atanamamanıza bile neden olabilir. İstihbarat artık, elektronik ortamda yapılıyor. Bu verileri işlerken dikkatli olunmalıdır.''

( alıntıdır)
aynı sekilde askerde olanlarında dikkat etmesi gerrekli :) hafta sonu izinlerinde ailemle fae'de gorusuyorum dersin komutan bakar zıtlaşır :))

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
aman facebook un istihbaratı olsa ne olur.
sanki devlet mi yönetiyoz :D
relax olalım....

C.Kaan

Kaan ÖNTAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
​Kapattım kurtuldum :)

Sen Niye Kapattın Sahi La Face'ni ?

Gayet Mantıklı Bir Uygulama Aslında İnsanlar Face'de Hoşuna Giden Veya Kendi Kişiliğini Yansıtan Şeyleri Paylaşıp - Yorum Yapıyorlar :eek:

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İnsanları , sosyal ağda .

Beğendiği sayfadan yaptığı kişisel açıklamadan tanımaya çalışan biriyim.

Mesela ben " Profiline kim bakmış " uygulamasını kullanan birisiyle muhattap olmam :aytuğ

Alper22

Alper ACAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Sen Niye Kapattın Sahi La Face'ni ?

Gayet Mantıklı Bir Uygulama Aslında İnsanlar Face'de Hoşuna Giden Veya Kendi Kişiliğini Yansıtan Şeyleri Paylaşıp - Yorum Yapıyorlar :eek:

Kardeşim tekrardan seni burda görmek çok sevindirici :) Facebook meselesinide bi ara özelden görüşelim :p

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bir hafta once uzman çavuş başvurusu yaptim Sanirim benim hesapta muakkak islem gorucektir ama cok sukur yaramaz bir durum yok siyaset yok tartisma yok THM videolari be İconcanimin Albumu var :)

Gelelim paylasima Ellerine emeklerine saglik ablam çok onemli ve yararli bir paylasim oldu

Tesekkurler..

HUAWEI - U8850 16 GB Cihazımdan Tapatalk 2 İle Gönderildi

R5TUNİNG

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim gerçek adımla face e açtım ismim farklı birinin beni face den bulma olasılığı nedir merak ediyorum mail adresi üzerinden mi buluyorlar...