kangoo fren diski, balata, fren vakumu, hava filtresi değişimi resimli

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1GLBoD.jpg

LOyN61.jpg

rJ3pDM.jpg

kırmızı ile çizdiğim vida yı sökünce kapak gibi açılıyor kaliper fren balatası ordan takılıyor. diski de değiştireceğim için sökmeye devam

ZOZpqZ.jpg
siyahla çizilen yeri söküyoruz. diskin çıkması için
o6jpmk.jpg
balatanın hali. zaten ses geliyordu diske demiri sürtüyordu.
lbdpDb.jpg

V30N7r.jpg
diskin hali
nJRpDl.jpg

RO0N5R.jpg

pG0kQa.jpg

kXbpPD.jpg
diski zor çıkardım. epey uğraştırdı. vura vura bi hal oldum. çıkmıyor bir türlü eni sonu araya eski lokma anahtarını sıkıştırıp vida ile yitince çıktı. Allah'tan kaliper kırılmadı.
NOpNQX.jpg

8NM5y7.jpg
disk çıktı.
DyPmvv.jpg
bi güzel zımpara pasları aldım.
mJ3p90.jpg
yağ sürdüm. aslında gres yağı olmalı ama o yoktu.
EygN1Z.jpg

jQ8p7m.jpg

2Erq0A.jpg
düzmeye devam.
9DQAON.jpg
20 liraya aldığım mengene.
qJbprd.jpg

Ma02r1.jpg

QpaN9y.jpg
bitmiş hali. sağ tarafı da aynı şekilde yapıyoruz. onun resmini çekmedim aynı işlemler zaten

bLrpWZ.jpg
fren vakumunu değiştirme aşaması
d7PDRD.jpg
hava filtresi değişimi zaten basitti.
5GgXBz.jpg
fren vakumunu çeviren egzantrik milinin ucu. dizellerde vakum olmadığından fren vakumunu ayrı bir parçadan alıyor. ve motor yağı ile yağlanıyor içi.
0G1gQZ.jpg
vakumun bitmiş hali. frenimi 2 kere pompalayınca sertleşiyordu. eski fren vakumunun vakumu iyi değil diye. tekrar araç 2000 devire gelince düzeliyordu. şimdi çok şükür o sıkıntı geçti. eskisi yağ kaçırıyordu bide. bu kaçırmaz inş. buna bide conta almıştım. özel contası 10 lira
4GPQ5A.jpg
yarında yağ değişimi inş. yağ filtresini de değiştirebilirsem kurtuluyorum inş.
sizce tamirciye gitsem bu işlemler için kaç lira alırdı?

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eline sağlık güzel çalışma olmuş.Disklerin paslı gibi ama kalınlıkları iyi gibiymiş değişmesi şartmıydı ?

Birde fren kaliper pistonlarına gres türü krem renk yağ sürülüyor ,fren için diye poşetinde yazıyor.Benim gördüğüm ,hamburgerlerin yanında verilen ketçep mayonez poşeti gibi poşette gres benzeri bir yağ.

TRW den memnun kaldın mı ?

Ağır işçiliği başarıyla yapmışsın tebrikler :eyw

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Eline emeğine sağlık güzel paylaşım olmuş belli ki sende aracınla uğraşmaktan keyif alıyorsun [emoji106] bu işlemleri toplu bakımda yaptırdığım için fiyat veremem fakat geçen hafta yağ değişimi için fiyat aldım (parçalar benden) 70 ile 40tl arası zor bela 30 a değiştirdi ler

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eline sağlık güzel çalışma olmuş.Disklerin paslı gibi ama kalınlıkları iyi gibiymiş değişmesi şartmıydı ?

Birde fren kaliper pistonlarına gres türü krem renk yağ sürülüyor ,fren için diye poşetinde yazıyor.Benim gördüğüm ,hamburgerlerin yanında verilen ketçep mayonez poşeti gibi poşette gres benzeri bir yağ.

TRW den memnun kaldın mı ?

Ağır işçiliği başarıyla yapmışsın tebrikler :eyw
Kaliper pistonlarina bakim yapilmasi gerektiğinde süruyorlar diye biliyorum. Keşke gres yagida alsaydim ama alamadim. Bide ilçede oturuyorum. Bi sıkıntı olmaz ins. Bundan once tofas vardi ona bosch marka balata almistim. Ötüyordu. Ins trw otmez. Öyle diyorlar. Diskler delphi. Aslinda bende degistirmek istemiyordum diski. Maddi biraz sıkıntıdayim. Ama muayeneye girecegimden dolayi saglam olsun istedim. Belki degismesemde olurdu ama demir surtmesi kesilirdi yeni balata ile. Muayeneden sıkıntı olursa tekrar bi balata daha almak yerine sağlam olsun dedim tek seferde. Bu yaptığım iste fren hava yaparmi sizce? Fren vakumunuda takinca guzel oldu. Ama sanki dipte tutuyor freni. Yoksa alisirmi acaba daha yeni ya. Trw nin oötup ötmedigini paylasirim ins

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eline emeğine sağlık güzel paylaşım olmuş belli ki sende aracınla uğraşmaktan keyif alıyorsun [emoji106] bu işlemleri toplu bakımda yaptırdığım için fiyat veremem fakat geçen hafta yağ değişimi için fiyat aldım (parçalar benden) 70 ile 40tl arası zor bela 30 a değiştirdi ler
Tamirciler çok aliyor ya şahsen zoruma gidiyor onlara verdigim para. Eskisi gibide deil tamircilik. Eskiden tekerlek bijonu sökmek icin 4 kolla asiliyorlardi. Hak ediyorlardi. Çünkü insanin beli agriyor gerçekten. Ama su anda teknoliji almis gitmis. Adam kaldiriyor askiya aliyor eline havali tabancayi tarrrrrrrrrr civvvv bijon cikti. 3 4 saniye ya sürüyor ya sürmüyor. Tam ekipmanla 1 saati gecmez bence bu isler

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Buda son islem yag degisimi. Biraz yere döküldü yag. Ama geri temizledim. Temizlik onemli çünkü. Binanin önü. Yag filtresini nasil sokecegimi bilmiyordum. Kara kara dusunuyordum. Mengene ile felan ugrasmadan bir asildim elimle azicik oynadi dedim tamamdir bu is. Trkrar elimle taktim. Yag filtresinin contasini yagladim ki sıkarken yirtilmasin. Karter tapasi tuhaf bisrydi. Dun sökemedim. Nalbura gittim kare alyan yok. Adam ora bura bakti. Oda kapisinin koluna takilan demirden verdi belki bu olur diye. Oda tam oldu. Bi tamircidr mengeneye alıp egdik so ra bi denedim on numara. Yagi bosalttim. Geri sıktım ins yag felanda kacirmaz. Bi sıkıntı cikmazsa islemler bitti. 9f17102d2c6b6312f4da12a680d763d6.jpg08f3b327d87d762a53021a3bd4485005.jpgf04be83d860540bc40f5dcc519dae66e.jpg0e2460f8089fdcd3216d6456edf81cbf.jpg

Ekli dosyalar

• 9f17102d2c6b6312f4da12a680d763d6.jpg
    9f17102d2c6b6312f4da12a680d763d6.jpg
    87.9 KB · Görüntüleme: 0
  • 08f3b327d87d762a53021a3bd4485005.jpg
    08f3b327d87d762a53021a3bd4485005.jpg
    79.6 KB · Görüntüleme: 0
  • f04be83d860540bc40f5dcc519dae66e.jpg
    f04be83d860540bc40f5dcc519dae66e.jpg
    56.7 KB · Görüntüleme: 0

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bisey sorucam bide. Yag filtresinin takildigi yer varya resimde. Yag ortadanmi gelip kenardan gidiyor. Yoksa kenardan gelip ortadanmi gidiyor. Simdi attigim ilk resimde eski ve yeni yag filtresi varya. Yeni olanda kenardaki yuvarlak deliklerin icinde sanki yay gibi birsey vardi. Eskisinde o yok. Ins kenardan gelip ortaya akiyordur. Yoksa filtrede tikanir gibi yag :)

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
kenardan geliyor ortadan gidiyor diye biliyorum

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
hacı yağ filtresini, mengeneyle mi söktün...sokerken zorlandın mı...detaylı anlatır mısın..

bir de o krikoyu almışın...tamam balata distdeğiştirilirde...ben o krikoya güvenip o arabanın altına yatmazdm...))
kriko ayakları var onlardan al bi tane

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
dün gittim ....2 tane vida söktü...enjektör kırıkmış...değiştirdi ..taktı 50tl )))
tamircilikte güzel para var...tv de ayak yapıyorlar...bunları gariban gibi gösteriyolar..
gerizekalı mı okusun adam ))