Konfor, Güvenlik, Güç ve Ekonomi

swod80

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konfor, Güvenlik, Güç ve Ekonomi
Uzun zamandır kullandığım C sınıfı otomobilimi, yazı başlığımı ilkem olarak benimseyerek değiştirme kararı aldım. Otuzdört bin TL’lik bütçe ile araba araştırmaya başladım ve FSI Passat almaya karar verdim, Türk insanının çoğunun hastalığı olan; anlamadan dinlemeden ve bilmeden balıklama dalma hastalığı bendede zuhur etti ve baktığım üçüncü Passat'ı aldım. Araç ilkeme uyuyordu ama sadece iki maddesi uyuyordu konfor ve güvenlik mevcut zaten belli de ediyor, sürücü koltuğuna oturduğunuz zaman konforu ve güveni hissedebiliyorsunuz, fakat geri kalan iki madde, güç ve ekonomi; işte onlar FSI Passat’ta hak getire aracın gazına bastığınız zaman araba gitmemek için resmen direniyor, hafif eğimli yokuşu çıkarken bile altı ileri şanzuman, iki veya üç vites düşüyor uzun yolda kamyon şeridinden altmış km. hızla takip etmek zorunda kalıyorsunuz ve en büyük handikapı gidemediği halde benzini resmen içmesi. Şehir içi altmış-altmışbeş krş. şehir dışı otuzbeş krş. tüketimi ile SUV sınıfı araçlara resmen kafa tutuyordu, araba hiç mi hiç hoşuma gitmemişti iki ay kullanım sonun da satmaya karar verdim ve hemen bir otomobil ilan sitesine koydum, yayınlanır yayınlanmaz gördüğü ilgi karşısında ağzım açık kaldı oysaki niye şaşırıyorum bende aynı şekilde almıştım bu aracı neyse bir hafta içinde araç satıldı hem de iki müşteri arasından seçim yapmak zorunda kalarak sattım.

Gelelim ikinci aracıma milletin öve öve bitiremediği 1,4 TSI Passat; kullanan birkaç kişiye sordum, çoğu şehir içi otuz beş kuruş, şehir dışı yirmi beş kuruşa kadar düştüğünü ve yokuşlar da asla FSI gibi bayılmadığını söyledi, bende bunları referans alarak 1,4 TSI Passat aldım evet ilkeme bir madde daha eklenmişti oda güç araç söylendiği gibi gayet güzel ivmeleniyor ve yokuşları gayet güzel çıkıyordu ama ekonomi yine hak getire araca ne yaparsam yapayım, nasıl kullanırsam kullanayım şehir içi elli kuruşun altına düşmüyordu ve aracımda bir arıza veya sıkıntı olduğunu düşünerek dört beş tamirciye götürdüm, her şey normal zaten bu aracın böyle yakması da normal dediler, o zaman sorduğum kişiler ya hesap yapmayı bilmiyor du, veya da biliyorlar ama öve öve bitirilemeyen TSI motorun ekonomik olmadığı nı kendilerine yediremeyip söylemekten kaçınıyorlardı neyse ekonomi konusunda Passat yine sınıfta kalmıştı ve bunu da iki ay kullanıp ilana koydum bu araçta 10 gün içinde yeni sahibini buldu.

Kırk bin TL bütçe ile araba ararken bir arkadaşımın 1.5 Dci latitude otomobili ile Sivas-Kayseri, Kayseri-Sivas arası seyahat etme imkanı buldum ve arabaya resmen aşık oldum ve bi latitude almaya karar verdim ama ikinci el piyasası yüksekti ve iyi bir latitude’u elli bin TL’den aşağı bulmak zordu. o arkadaşım bana; ikinci eli biraz nazlıdır ama binecek satmayacaksan Laguna 1.5Dci al oda bundan alt kalmaz diye bi tavsiyede bulundu ve Sivas’ta bi Laguna sahibi ile görüştüm bindim baktım denedim inanın passat’tan zerre farkı yok ve aradığım her şey onda var dı, ilkeme tam uydu tamam alıyorum derken 5664’ten gelen mesaj her şeyi yıktı araba’da pert kaydı çıktı onu almadım, yerine İstanbul’dan 2010 model 1,5 Dci executive Laguna aldım. Sivas’a gelirken aracın notunu yolda verdim zaten.

Sonuç olarak iyi ki almışım keşke Passat’a felan hiç bulaşmadan bu aracı alsaydım dedim kendi kendime, şimdi aracımdan çok memnunum ve aracımı severek kullanıyorum. Yazımı bitirirken bir noktaya değinmek istiyorum, olabildiğince objektif davranarak bunları söylüyorum ve karşılaştırmam 2006 FSI ve 2008 TSI Passat ile, dizeli ve yeni modeli nedir ne değildir bilmem, sonra bir ergen çıkıp hadi canım sen Passat’ın 2013 model 1.6 dizel’ ine bindin mi demesin :)

Herkese sevgiler, saygılar…

Son düzenleme:

nativist

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
FSI gerçekten gitmiyor. Herkes kendi aracının az yaktığını söyler genellikle. O yüzden kendine ait forumlarda iyi araştırmak lazım. Şu anki aracınızdan memnunsanız sorun yok demektir. Kazasız belasız sürüşler dilerim :)

swod80

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
FSI gerçekten gitmiyor. Herkes kendi aracının az yaktığını söyler genellikle. O yüzden kendine ait forumlarda iyi araştırmak lazım. Şu anki aracınızdan memnunsanız sorun yok demektir. Kazasız belasız sürüşler dilerim :)

teşekkürler, şimdilik çok memnunun aracımdan...

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle aracın hayırlı olsun kardeşim. Kendi tecrübelerinle elde ettiğin bir düşünce sana güzel şeyler öğretmiş. Tatlı bir ders vermiş. Bunun yanında anlatımın ve dil ifaden de çok hoştu doğrusu. Hoş geldin ve keyifli paylaşımlar. Allah kaza bela vermesin.

swod80

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle aracın hayırlı olsun kardeşim. Kendi tecrübelerinle elde ettiğin bir düşünce sana güzel şeyler öğretmiş. Tatlı bir ders vermiş. Bunun yanında anlatımın ve dil ifaden de çok hoştu doğrusu. Hoş geldin ve keyifli paylaşımlar. Allah kaza bela vermesin.

merhaba, hoşbulduk. zaten tecrübe insanın hayat boyu aldığı derslerin bir araya gelmesidir derler, bi daha benzinli arabamı aman diyim uzak olsun. sizede keyifli paylaşımlar...

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Aracın hayırlı olsun, fotoğraflarını eklersen bizde bu güzelliği görmüş olurduk...:eyv

swod80

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracın hayırlı olsun, fotoğraflarını eklersen bizde bu güzelliği görmüş olurduk...:eyv

teşekkürler, fotoları en kısa zamanda eklerim...

croman

Burak ÖZKAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bizde 1 ay öncesinde
passat 1.6 fsi 102hp
mondeo 1.6 ti-vct 125hp
laguna 1.5 dci 110hp
arasında kaldık ama yılda 8 bin km binen birine dizel tavsiye edilmediğini ve temiz full bir lagunanın 45 bin olmasından dolayı kararı
1.6 mondeo titanium dan yana kullandık.
şuan çok memnunuz
konfor var
güvenlik var
güç olarak turbo bir araba ile tabiki kıyaslanmaz fakat bizi yarı yolda koymadı yokuşta sollamada ivmelenmesi bizi cezbetti açıkcası.
ekonomi olarak göreceli tabiki. şehir dışı 300 lira depo ile 1000km yaptık. şehir içi hak getire :) 50krş rahat.

swod80

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bizde 1 ay öncesinde
passat 1.6 fsi 102hp
mondeo 1.6 ti-vct 125hp
laguna 1.5 dci 110hp
arasında kaldık ama yılda 8 bin km binen birine dizel tavsiye edilmediğini ve temiz full bir lagunanın 45 bin olmasından dolayı kararı
1.6 mondeo titanium dan yana kullandık.
şuan çok memnunuz
konfor var
güvenlik var
güç olarak turbo bir araba ile tabiki kıyaslanmaz fakat bizi yarı yolda koymadı yokuşta sollamada ivmelenmesi bizi cezbetti açıkcası.
ekonomi olarak göreceli tabiki. şehir dışı 300 lira depo ile 1000km yaptık. şehir içi hak getire :) 50krş rahat.

yılda 8000 km yapan birine dizel neden önerilmez? sıfır alırken benzinli ve dizel arasında hatrı sayılır bir fiyat farkı vardır ve bu fark ödenip dizel alındığı zaman arada ödenen fark dizel'in yakıt tasarrufu ile kapanacak şekilde olması lazımdırki buda ortalama yılda 15bin km'ye tekabül eder bi süre sonra farkı amorti eder, bu doğru bi tavsiyedir kapı önünde yatacak araba için daha fazla ödemek akılcı değildir. ama ikinci elde böyle değil sıfır alırken farkı ödeyen ödemiş, zararı eden etmiştir benim ayda 15bin veya 5bin yapıp yapmamamın bi anlamı kalmıyor ki ben benzinli passatımı 41bin liraya satıp 39bin liraya hem dizel hem daha az km'li hemde 2 yaş genç araba aldım bu bence doğru bi yatırım oldu. bende yılda 8-10bin km arası yaparım ama size verilen tavsiyeyi sıfır alırken dinlerim ikinci elde pek dinlemezdim işin doğrusu. seçiminize gelince ford'un zetec motoru passat'ın hitler diye tabir edilen 1.6 atmosferik motorundan daha performanslıdır, karşı dükkan komşumda sizin aracınızın 2009 modeli var sıfır almıştı ve hala kullanır sizde güle güle kullanın...

croman

Burak ÖZKAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yılda 8000 km yapan birine dizel neden önerilmez? sıfır alırken benzinli ve dizel arasında hatrı sayılır bir fiyat farkı vardır ve bu fark ödenip dizel alındığı zaman arada ödenen fark dizel'in yakıt tasarrufu ile kapanacak şekilde olması lazımdırki buda ortalama yılda 15bin km'ye tekabül eder bi süre sonra farkı amorti eder, bu doğru bi tavsiyedir kapı önünde yatacak araba için daha fazla ödemek akılcı değildir. ama ikinci elde böyle değil sıfır alırken farkı ödeyen ödemiş, zararı eden etmiştir benim ayda 15bin veya 5bin yapıp yapmamamın bi anlamı kalmıyor ki ben benzinli passatımı 41bin liraya satıp 39bin liraya hem dizel hem daha az km'li hemde 2 yaş genç araba aldım bu bence doğru bi yatırım oldu. bende yılda 8-10bin km arası yaparım ama size verilen tavsiyeyi sıfır alırken dinlerim ikinci elde pek dinlemezdim işin doğrusu. seçiminize gelince ford'un zetec motoru passat'ın hitler diye tabir edilen 1.6 atmosferik motorundan daha performanslıdır, karşı dükkan komşumda sizin aracınızın 2009 modeli var sıfır almıştı ve hala kullanır sizde güle güle kullanın...
size katılıyorum aslında yazımda tam belli edememişim ne demek istediğimi. kesinlikle haklısınız benzinli ile dizeli kıyaslamak günümüzde saçma heleki bizim gibi performans istemeyen aile aracı binicileri için.
gelelim şu konuya biz konyada ikamet ediyoruz ve burada 2 takıntı vardır boya ve aracın kilometresi bizde komple boyalı focusumuzu satarken zorlandık ve yok pahasına verdik ve kendimiz karar verdik boyasız ve düşük km'li araç almaya :) sizinde bahsettiğiniz gibi dizel araç alan adam verdiği 10 binlik fazlalığı yakıttan çıkarmak için arabadan inmiyor ve yılda abartısız 60 bin binilen araçlar var :) bu bizi çok rahatsız eder ve araç ne kadar çok trafikte ise okadar tehlieye açık ne kadar uzman şoför ol gelip vururlar ve yavaş yavaş araba şırkılmaya başlar. tabiki laguna da yokmu düşük km var elbette ama ne kadar köfte okadar ekmek hesabı 45 bin liraları rahat görmemiz gerekiyordu bizi aşıyordu.
mondeo zaten babamın hep hayali idi ve mondeoların diğer araçlardan km olarak açık ara düşüktü kmleri 1 ay kadar inceledik baktıkki 45 bin çıkmayacak bütceyi sarsmadan d segmenti 37 38 e mondeo bakıyoruz karşımıza 36 bine 120 binde boyasız kazasız tertemiz bir mondeo çıktı ve pazarlık vs 34.250 ye aldık aracı. araç ford bayinin sahibinin karısının ve şoförle kullanılmış. motor şanzuman iyi durumda şuan çok memnunuz ses yalıtımı konfor ve güven açık ara önde bir araç.