Lastik ebatı sorusu

mnkalender

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
cümleten selamün aleyküm benim araç clio 4 1.5 dci edc lastik ebatım 195/55R16 bunun yerine 205/55R16 taksam yakıtta yada performans etkisi ne olur bilgisi olan varmı acaba?

MURAT DUNDERIR

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
a.s bence yakıtta pek sıkıntı olamaz surus degısır daha oturaklı olur ama sesı ve tumseklerı daha fazla hıssedersınız bende cok dusundum camurlukla lastık arası baya acılıyor bı aracta gordum hos durmamıs seçim sizin

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
a.s bence yakıtta pek sıkıntı olamaz surus degısır daha oturaklı olur ama sesı ve tumseklerı daha fazla hıssedersınız bende cok dusundum camurlukla lastık arası baya acılıyor bı aracta gordum hos durmamıs seçim sizin

tam tersi camurluj lastik arasi kapanir. yakit belki biraz artar. cukuru tumsegi daha az hisseders i niz. çaplari hesaplayin yüzde 3 ten fazla degisim onerilmiyor

tosunpasha26

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar yorum yapilmis ama olculere dikkat edilmemis sanirim. Yanak kalinligi ayni farkindaysaniz. Sadece taban genisligi farkli. Camurluk ne acilir ne kapanir kardes ayni kalir sadece taban genisligi artar o da sana fazla yakit olarak geri doner. Kilavuzda hangi olculer verildiyse kesinlikle disina cikmani tavsiye etmem nacizane.

Notbeş ile gönderildi.

hittheroadjack

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Oradaki 55 yüksekliği lastik taban genişliğinin yüzdesini belirtmektedir, dolayısıyla 205 55 16 ve 195 55 16 lastiklerin çapı birbirinden farklı olur...
ben bu değişimin araca yakıt yönünden olumsuz yansıyacağını düşünüyorum...

mnkalender

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hepinize ilginiz için teşekkür ederim.

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar yorum yapilmis ama olculere dikkat edilmemis sanirim. Yanak kalinligi ayni farkindaysaniz. Sadece taban genisligi farkli. Camurluk ne acilir ne kapanir kardes ayni kalir sadece taban genisligi artar o da sana fazla yakit olarak geri doner. Kilavuzda hangi olculer verildiyse kesinlikle disina cikmani tavsiye etmem nacizane.

Notbeş ile gönderildi.

peki öyle diyorsaniz orasa yazan 55 in birimi ne? mm cm inch???

tosunpasha26

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
205×0.55=112.75 mm
195×0.55=107.25 mm
Arada yaklasik 5.5 mm fark var. Bunun da gozle gorulur bir degisiklik gosterecegini dusunmuyorum. Yani yarim santim kadar bir fark.

Notbeş ile gönderildi.

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
205×0.55=112.75 mm
195×0.55=107.25 mm
Arada yaklasik 5.5 mm fark var. Bunun da gozle gorulur bir degisiklik gosterecegini dusunmuyorum. Yani yarim santim kadar bir fark.

Notbeş ile gönderildi.

bravooo

195 ile 205 arasindaki 10 mm yakiti arttiriyor ama yanaktaki 5.5 mm ama alt ust olunca 11 mm hiç bir sey etkilemiyor mu?

yanlis anlasilmasin yakıtın artacagini siz de soylediniz

tosunpasha26

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sanırım yanlış anlaşıldım benim amacım kimsenin lafını ezip üste çıkma çabası değildi. Kusuruma bakmayın eğer böyle anlaşıldıysam.
Yakıt artar lafımın arkasındayım çünkü daha fazla sürtünme daha fazla güç gerektirir , bu da yakıt demektir. Yanak ise çap ile alakalı bir durumdur. Yuvarlanma değeri değişir elbette. Ben durumun çamurluk arasındaki açıklıği fazla etkilemeyeceğini ifade etmek istedim. Alt üst mantığı da bana çok bir şey ifade etmedi. Sizin mantığınıza göre lastiğin alt kısmı yani yola temas eden kısımdakı fazlalık 5.5mm, arabanın 5.5mm daha alçak olacaği anlamına gelir.
Benimki sadece bir yorumdur tekrar etmekte fayda görüyorum.
Bravoo tabiri hoşuma gitmedi sizden de bir düzeltme mesajı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Notbeş ile gönderildi.