Lastik seçimi yardım

ÖzgürYaşam

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

A:Üretici veya Marka adı
B:Ticari desen adını gösteren kısım (örneğin SP300 or SP SPORT MAXX)
C:Lastiğin Ebat Bilgilerini Gösterir.
D:Karkas tipini belirten işaret. "R" sembolu lastiğin radyal tipli olduğunu belirtir.
E:Lastiğin iç lastiksiz olduğunu gösteren ifade (TUBELESS)
F:Avrupa standartları uygunluk kodunu gösteren kısım

G:Yük Endeksi ve Hız Sembolünü gösteren kısım

• Yük Endeksi lastiğin taşıyabileceği azami yük miktarını belirtir.
  • Hız sembolü ise lastiğin azami hangi hızda kullanılabileceğini belirtir.
H:Aşınmadan dolayı bu işarete gelindiği taktirde lastiğin yasal olarak kullanım süresi sona ermiştir.
J:Lastiğin dönüş yönünü gösteren işaretin bulunduğu kısım
K:Lastiğin Üretim Haftasını ve yılını veren kod (DOT)
Örneğin burada 2106 yazılıysa lastiğiniz 2006 yılının 21. haftasında üretildiğini gösterir
L:Lastiğin üretici ve standartlarini gösteren kod
M:Azami yük ve Azami basınç bilgilerini gösteren kısım.
N:Lastik karkas yapısında kullanılan hammadde ve karkasın kaç kat olduğunu gösteren kısım
P:Lastiğin hangi ülkede üretildiğini gösteren kısım
R:Güvenlik uyarılarılarını gösteren kısım
Q:Kalite standartlarını gösteren kısım

alıntıdır. umarım faydalı olur.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Geçen gün bizim Evo'un lastik tarihinin fotoğrafını çekmiştim...

gt3tarih.jpg

BamBam

Murat ÖZDEMİR ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese teşekkür ederim arkadaşlar bu bilgiler çok faydalı oldu...Kesinlikle taze lastik almalı...Fakat tazelikten kasıt nedir? Mesela 3 ay öncesine kadar mı alayım? Geçen hafta çıkmış lastik mi arayayım, tabi en iyisi dün gelmiş lastik olur ama bulamazsam eğer en fazla ne kadar geriye gideyim?

BU arada Toyo yetkili distribütörü'ne (Ankara) mail attım elinizde 195/55/15 T1-R var mı diye ama cevap veren olmadı...netten de bulamadım başka yer. Ankara'da öncesinde arayıp fiyat alabileceğim bildiğiniz yer var mı? Düşündüğüm lastikler

Ebat: 195/55/15
Toyo T1-R
Toyo Proxes 4
Hankook Ventus (k110)

BamBam

Murat ÖZDEMİR ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence yay takıcaksan 195/50/15 al abi.. 55 yanak kaba durur.Çamurluk arası açılmasın dersin ama lastik gene kalın durup görüntüyü alır götürür.Toyo hankook kumho güzel lastikler..Bende de federal ss595 serisi lastik var var.Hamuru çok yumuşak güzel desenli bi lastik.İstersen araştır..Fiyatı 500 liralarda..İskitlerde çınar oto lastikte mevcut..

Armağan aslında görüntü açısından çok doğru söylüyorsun ama bir de işin konfor boyutu var. Yollarımız malum, çok da inceltmek istemiyorum yanakları...50 ile55 arasında her ne kadar toplam çapda 2cm fark olsa da kar kardır :)

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
6 aya kadar eski olan üretimi alsanda sıkıntı olmaz kardeşim,mümkünse 2011 üretimini almaya bak...

onur2ran

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese teşekkür ederim arkadaşlar bu bilgiler çok faydalı oldu...Kesinlikle taze lastik almalı...Fakat tazelikten kasıt nedir? Mesela 3 ay öncesine kadar mı alayım? Geçen hafta çıkmış lastik mi arayayım, tabi en iyisi dün gelmiş lastik olur ama bulamazsam eğer en fazla ne kadar geriye gideyim?

BU arada Toyo yetkili distribütörü'ne (Ankara) mail attım elinizde 195/55/15 T1-R var mı diye ama cevap veren olmadı...netten de bulamadım başka yer. Ankara'da öncesinde arayıp fiyat alabileceğim bildiğiniz yer var mı? Düşündüğüm lastikler

Ebat: 195/55/15
Toyo T1-R
Toyo Proxes 4
Hankook Ventus (k110)

Murat istersen telefonla sor,Abdulkadir Özcan;3093030

burakdinler

Burak DİNLER,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
www.pirelliotolastik.com burda var kardeşim toyo t1r 195 55 15 ..140 lira tane fiyatı..kargoda ücretsizmiş..

BamBam

Murat ÖZDEMİR ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
www.pirelliotolastik.com burda var kardeşim toyo t1r 195 55 15 ..140 lira tane fiyatı..kargoda ücretsizmiş..

Hmm iyiymiş aslında ama sadece akbank'a taksit yapıyorlar görünüyor.

Abdülkadir Özcan'ın elinde Hankook yok, Toyo T1R'de 2 adet kalmış sadece, taksitli fiyatı 150tl. Ankara içinde direk gidip taktırabilecğim ve taksit yapacak biryer yok mu ki?

ArMy

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hmm iyiymiş aslında ama sadece akbank'a taksit yapıyorlar görünüyor.

Abdülkadir Özcan'ın elinde Hankook yok, Toyo T1R'de 2 adet kalmış sadece, taksitli fiyatı 150tl. Ankara içinde direk gidip taktırabilecğim ve taksit yapacak biryer yok mu ki?

Fırat oto lastiğe git abi..Özdüzgün olarak da geçer tabelaları.Ordan fatihi iste..Yardımcı olur sana beni beyaz meganeIIsi olan sizden enkei alan armağan diye tanıtırsan yardımcı olur..Hatta gitmeden ara bi sor istersen..
Fırat Oto Lastik
İskitler Caddesi 56/20 İskitler ANKARA Tel.No: 384 40 10 - 384 15 06 firat-jant-lastik@hotmail.com

Ayrıca iskitlerde gene aynı cadde hizasında Çınar lastik var..Onlar da ellerinde baya bi lastik modeli bulunduruyor.Yoksa bile toptancıya telefonla ulaşırlar iki lastikci de..
Alcağın lastiğin ebatı bulunmayacak bişey değil abi Ankara'dan görerek al bence..
Çınar Oto Lastik, MICHELIN , GOODYEAR , BRIDGESTONE , DUNLOP , PIRELLI , CONTINENTAL