Mavi hararet..

hkderinoz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle otomatik 1 2 gitme imkanım yok.

2. Olarakta Eko yi sormamın sebebi mavi Işık yanarken Eko kullanılması anlamındaydı genel anlamda Dediğiniz gibi yesildere yolunda ekolü herzaman kapatırım takii şehir içine girene kadar. Ama yokustada Eko kapalıyken daha az yakıyor onu farkettim :)

Vites kolun D konumundayken sola çekersen M (manuel) konumuna alır.Gösterge panelinden takip edebilirsin, M konumunda vites kolunu ileri hareket ettirmek vitesi düşüdür, kolu geri çekmek vitesi yükseltir.

15 dk en az bekliyorum dizellde normal filn dediler ama. Henüz havalar tam kısa girmedi bu havada bu kadar sürüyorsa kışın düşünemiyorum..

ama beklemek zorunda olmadığımı Öğrenmek güzel.. Yavaş gitme konusunda sanırım biraz sabır edebilirim :):D

Motoru ısıtmak için beklemek doğru bir şey değil, çünkü rölantide bekletmek motorun hızlı ısınmasını sağlamaz tam tersi marşlayıp gazlamak gerekir, 1-2 vitese de aldırış etme ama aracını günün ilk kullanımında biraz soft kullan yeter. Kolay gelsin.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Dizel araçlarda ilk çalıştırmada 2 dk kadar beklemek iyidir, fazlasının faydası olmaz aksine yakıt tüketimini arttırır.
Benzinli araçlarda kış aylarında marşa bastıktan sonra 1 dk beklemek faydalıdır.
Ayrıca yeni nesil turbolu DCi ve TCe motorlu araçlarda stop etmeden önce 30 saniye, uzun yoldan gelinmişse 2 dk beklemekte fayda var...

EcemB.

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgileriniz için teşekkür ederim par edince bekleme konusuna gelince ancak zaten kapatıyorum toplanmam Sürüyor. Manuel'de hep hızlı ve devirli kullandığım için sanmıyorum Sak'ın kalabileyim.. O Yüzden otomatik en iyisi benim için

EcemB.

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eski aracım Peugeot 206 vandı ve motor yatak sarmadan önce sanzımanı ve debriajı yedim :D o Yüzden de düz kullanmasam iyi :)

EcemB.

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler :)

karacamelih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dizel araçlarda ilk çalıştırmada 2 dk kadar beklemek iyidir, fazlasının faydası olmaz aksine yakıt tüketimini arttırır.
Benzinli araçlarda kış aylarında marşa bastıktan sonra 1 dk beklemek faydalıdır.
Ayrıca yeni nesil turbolu DCi ve TCe motorlu araçlarda stop etmeden önce 30 saniye, uzun yoldan gelinmişse 2 dk beklemekte fayda var...

Kadjarin ana ekranindada nedense beklemeyin, arabayi calistirir calistirmaz hareket edebilirsiniz diye bi uyari cikiyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yiğit Özcan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Otoparka gelip durduğumda motor otomatik stop ediyor zaten, kapıyı açınca da kontak kapatıyor hadi çık git eve dercesine. Beklemenin bir faydası olacağını düşünmüyorum ben de, sabah da çalıştırır çalıştırmaz yarışa girmiyoruz neticede...

EcemB.

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki cliolar veya kajdarlar olarak neden yarışmıyoruz mantıklıymış :)

bekirkayar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dizel araçlarda kontak acmada veyada kapamada 4-5 sn beklemenız yeterlıdır sadece soguk ıken cok fazla yuklenmeyın yuksek devre cıkmayın yeterlı bu 4-5 san ıcınde gereklı yaglama normale doner ve beklemenız ekstra yakıt sarfıyatından baska bırsey saglamaz size sizin en onemlı bekleme noktanız kızdırma bujılerınızın ısıgının sonmesınden sonra marşa basmanız bunu sakın atlamayın.