Megan II Seyir Halinde Stop etme sorunu

RoBoCoP

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar;
C.tesi günü ısı müşürü nü değiştirdim (Orjinal renomais aldım 56.42 + kargo 6 tl + 20 tl işçilik) ve SONUÇ: Araçta soğukken de sıcakkende ne benzinde ne LPG de stop etme sorunu kalmadı tamamen normale döndü.
LPG cilerle bayağı bi akraba olduk tabi bu zaman zarfında birazda masraf ettik gereksiz yere ama bu işler böyleymiş demek ki. Aynı sorunu yaşayan ya da yaşamakta olan varsa birde denemediyse ısı müşürünü değiştirsin diyorum. Keyifli forumlar...

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
ısı müşürü çözdü yani :D

RoBoCoP

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar;
İşlerimin yoğunluğu sebebiyle ancak yazma fırsatı bulabildim. Bildiğiniz üzere 2005 1.6 16v Benzin/LPG aracımın hareket halinde stop etme sorunu vardı. Boğaz kelebeği temizliği,LPG ayarı ve filtresi değişimi,buji değişimi,hararet müşürü değişimi şeklinde bir dizi masraf ettikten sonra sorunun düzeldiğini sanmıştım fakat birkaç gün sonra tekrarlamaya başladı ve nihayetinde araç çalışmaz hale geldi. İlk getirdiğim usta "Bunnun immobilizeri kilitlenmiş" dedi. yedek anahtarla dahil çalışmıyordu araç. 3-4 gün zamansızlıktan araç evin önünde yattı.Son getirdiğim usta pc bağlayıp control etti ve motorla akünün arasındaki boşluktan uzanıp bişeyler kurcaladı, araç çalıştı. Neyi varmış nedenmiş dediğim de "Krank mili sensörü arızası var değişmesi gerek" dedi. 75 tl. sensöre 15 tl. soketine 120 tl.de ustaya verdim.
SONUÇ: Aracın tüm sorunları düzeldi şu an ne stop etme ne tekleme ne benzinden LPG ye geçişte sıkıntı kalmadı. Bunuda benzer sorun yaşayan (yaşayacak) olan arkadaşlara yardımcı olması için paylaşmak istedim. Teşekkürler iyi forumlar Kazasız sürüşler herkese...

dembaba302

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba,
Benzer sorunu bende yaşadım. Aracım megane II 1.6 BRC LPG'li bu arada.
Ara sıra seyir halindeyken istop edip hız kesiyor, durunca hemen geri çalışıyordu. Sorunu ara sıra yaptığı için de ustaya götürünce usta bilgisayara bağlasa da sorunun kesin olarak neden kaynaklandığı tespit edilemiyordu.
Gaz kelebeği temizliği, Gaz ayarı yaptıralım düzelir demişti usta. 50TL'ye İkisini de yaptırdıktan sonra 1 hafta denedim yine istop ediyordu. Ustaya götürünce de sorunu hiç yapmıyordu şansıma.
Yine ustaya gidince Gaz kelebeği değiştirelim öyle dene dedi. Parça fiyatı 1000 lira. Bu kadar masraf edip bir de düzelmeme ihtimalini düşününce ustaya sen dene düzelmezse başka çözüm denersin dedim ve arabayı teslim ettim.
2 gün sonra usta aradı gaz kelebeğini değiştirip denedim yine yapıyor dedi. Çok masraf çıkmayacak diye biraz sevindim ve inşallah küçük bir şeyden kaynaklıdır diyordum.
Usta biz bunu LPG ustası ile birlikte çözeceğiz görüştük dedi. Bir sonraki gün aracı bilgisayar bağlıyken teste çıkarıp arızayı tespit etmişler. Arabanın termostatı reno ustası tarafından 450TL'ye, Isı müşiri ve bir enjektörü de LPG ustası tarafından 450TL'ye değiştirildi.
Sonuç: Usta da bende test ettik 4-5 gündür bir daha hiç yapmadı. Sorunum çözüldü.
Herkesle paylaşmak istedim. Allah kaza bela vermesin.