Megane 1 - Klimalı Kalorifer Tertibatının Sökümü Videolu (Gazı Kaçırmadan)

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
:D Aklıma şu geldi bir an;

okrVdQ.jpg

ahahahah ))) inan klimayı aldım alalı 3-5 kere kullanmışımdır ))) ayar oldum sadece )))

hacı hikaye hepsi onların...40 yıllık ustabaşı ...oldu mu cotech )))

senin klima sen arabayı almadan önce oynanmış...gazını yağını değiştirmişler...ondan bozulmuştur...
komprosöer, klima bozulmaz hacı...30 sene ömrü var yalan demiyom))

sen hiç komprosörü, yağı, gazı oynanmamış bi megane 1 in klimasını gördün mü ))
klimayı açtıktan 30 sn sonra soğukluk.
2. kademede adamı buz yapıyo....en fazla 2 dakika durabiliyon...
4. kademede arkadaki adamı çarpıyodu ))

benimkisi böyleydi işte )) şimdi bozuldu

sistem açıldığı an verim alamıyon...milimetrik hesaplarla ayarlamış mühendisler...
aynı eski arçelik buzdolabı gibiydi ))
toyota corolla 2012 model aldıydı arkadaş...şaşırmıştı klimaya görünce ))

Son düzenleme:

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen sene gazını komple boşalttırdım. Bir hayli yağ çıktı. Yeniden bastırdım. Arada drier-kurutucu denen filtreyi temizledim. Otomatik makina ile tekrar gaz ve yağ koyuldu. Normal soğutuyordu.
1 ay olmadan kaza sebebiyle tekrar gaz ve yağ boşaldı. Babama verdim gaz bastırmış, normal diyordu.
Klimadaki yağ yağlamadan ziyade keçelerden gaz kaçışını engellemek için koyuluyor.
Klima kurutucu filtre radyatörün iç tarafında. Temel görevi sitemdeki nemi almak. Mais veya sistem iki gün açık kalırsa atmosferdeki nemi alır ve filtre değiştirilmelidir diyor. 3 yılda bir de değiştirilirmiş. Ben yenisini buladım.
Son çare kurutucu filtreyi temizleyin derim.Fakat gaz kaçar. Önceden bir makinaya çektirin, ertesi gün tekrar bastırırsınız, filtrenin kuruması 1 gün sürer.
Temizlemeyi de bir usta tarif etti: Filtreyi borulardaki ve radyöter üzerindeki somunları ösörek çıkartıyoruz. Önce basınçlı hava tutup nem atın. Bir kutu aseton alıp (makyaj malzemesi reyonlarında vardır, 3-4 lira), 2-3 defa çalkalayın, her defasında hava tutup kurutmaya çalışın. SAKIN balata spreyi gibi çözütücü sıvılar kullanmayın.
Sonra flitreyi nemsiz ve sıcak bir yerde kurumaya bırakın. Önemli olan filtrenin ortamdan daha sıcak olması. Filtre ortamdan daha soğuk olduğu anda nemi çekmeye başlar. Kuruduğuna emin iseniz bir kaç saat sonra kapaklarını hava geçirmez bir şeyle tıkayıp tekrar montajını yapın. Hiç vakit kaybetmeden boruları tekrar takın.

Renault-Megane-1-Klima-Kurutucu-Filtresi-8200112833-7700436195.jpg

Son düzenleme:

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen sene gazını komple boşalttırdım. Bir hayli yağ çıktı. Yeniden bastırdım. Arada drier-kurutucu denen filtreyi temizledim. Otomatik makina ile tekrar gaz ve yağ koyuldu. Normal soğutuyordu.
1 ay olmadan kaza sebebiyle tekrar gaz ve yağ boşaldı. Babama verdim gaz bastırmış, normal diyordu.
Klimadaki yağ yağlamadan ziyade keçelerden gaz kaçışını engellemek için koyuluyor.
Klima kurutucu filtre radyatörün iç tarafında. Temel görevi sitemdeki nemi almak. Mais veya sistem iki gün açık kalırsa atmosferdeki nemi alır ve filtre değiştirilmelidir diyor. 3 yılda bir de değiştirilirmiş. Ben yenisini buladım.
Son çare kurutucu filtreyi temizleyin derim.Fakat gaz kaçar. Önceden bir makinaya çektirin, ertesi gün tekrar bastırırsınız, filtrenin kuruması 1 gün sürer.
Temizlemeyi de bir usta tarif etti: Filtreyi borulardaki ve radyöter üzerindeki somunları ösörek çıkartıyoruz. Önce basınçlı hava tutup nem atın. Bir kutu aseton alıp (makyaj malzemesi reyonlarında vardır, 3-4 lira), 2-3 defa çalkalayın, her defasında hava tutup kurutmaya çalışın. SAKIN balata spreyi gibi çözütücü sıvılar kullanmayın.
Sonra flitreyi nemsiz ve sıcak bir yerde kurumaya bırakın. Önemli olan filtrenin ortamdan daha sıcak olması. Filtre ortamdan daha soğuk olduğu anda nemi çekmeye başlar. Kuruduğuna emin iseniz bir kaç saat sonra kapaklarını hava geçirmez bir şeyle tıkayıp tekrar montajını yapın. Hiç vakit kaybetmeden boruları tekrar takın.

Renault-Megane-1-Klima-Kurutucu-Filtresi-8200112833-7700436195.jpg

tşkler...altın bilgiler...bi usta bulmuştum işte...o da basınçlı hava ile kurutacam demişti...basınçlı hava tekrar nem yapımıyomuş diye duymuştum....ustaya bi kaç gün sonra tekrar gittim , sordum...bilşi olmaz dedi...nitrojen gazı ile kurutuyolarmış dedim, sen de var mı nitrojen gazı....yok demişti...öyle kaldı işte...

aseton alıyım gidiyim...yaparsa yapar ))) yapmazsa vatan sağolsun ))

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş

sen de benim hataya düşmüşün...yağı gazı boşaltarak )) geçen gün sistemi tekrar inceledim...su deposunu sökmeyede gerek yok )) evoparatöre 2 boru giriyo....kalın olanın dipi esnek hortum zaten bükülüyo.... ince olan içinde...kurutucunun vidasını söküp, ince demirleri 2-3 perçinden çıkarmak yeterli )) sonra kurucu ile birlikte sağa doğru çekersen sistem gelir diye tatmin ediyorum..

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
algorist' Alıntı:

hacı..

1 - kaloriferi sökmeden, kalorifer motorunu yağlayamazmıyız...
ciyak ciyak ses bende de başladı

2- bi de klimanın kliplerini nasıl çıkartıyoruz..kare şeklindeki klipsler var..dibinden mi çıkaracaz...kare şeyin altına kenarına tornavida ile mi bastıracaz...

Son düzenleme:

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Malesef sökmeden yağlama şansın yok, klima boru klipslerinide sökmek için uğraşmadım boruyu çekince çıktı yerinden.:)

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Malesef sökmeden yağlama şansın yok, klima boru klipslerinide sökmek için uğraşmadım boruyu çekince çıktı yerinden.:)

hacı kalorifer motorunda yağladığın yer önümü , arkası mı...resimden tam anlayamadım...
arkası de mi

önü olsa polen filtresinin oradan boruyla wd 40 sıksak düşündüm..

bu arada vıyaklaması geçti benimkisinin kendi kendine :)

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Youtube da iki gün önce videosu yayınlandı. Video ilk mesaja eklenmiştir.

Cezzar_28

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar evaparatörü kendim söküceğim tamir ettirip yerine takıcam nasıl sökebilirim

imate

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum. Benim aracımdada bu klepe sorunu mevcut.. Araç çalışmadan önce 10 kez ses yapıyor sonra kapak açılıyor ses kesiliyor. Sanırım dişli kırıldı. Yada sıyırıyordu. Belli bir yere kadar daha önce tek başıma söktüm. Fakat klima tertibatı nedeniyle kazanı yerinden çıkaramadım. Soketi çektim öyle bıraktım. Fakat tamir etmek istiyorum. Daha önce söken eli yatkın arkadaşlar kim var. Yada işçilik dahil ortalama ne kadar maliyet çıkar. ?