Megane 1 Rölanti sorunu kafa kırdıracak

spaq61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu haftasonuna kadar aynı sorunu bende yaşadım. kafasına göre rolanti takılıyodu. hatta rolanti müşürünü patlattık yolda kaldık.. manifolt contasından hava alıyodu değiştirdik şükür herhangi bir sorun kalmadı.

angara

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selam arkadaşlar megane 98 rxt aracım var rolanti sorunu vardı sabah zor çalışıp ısınana kadar agaza basınca stop ediyodu. rolanti yüksek devirdeydı 1500 2000 arası,boşta iken çok nazlı düşüyodu. belki 10 tane sıfır ve çıkma rolanti ayar motoru denedik, gaz kelebeğini temizledik.contaları değiştirdik, bilgisayara bağlandı hararet müşirleri arızalı çıktı onlarda değişti ama sorun devam etti. en sonunda ümidi kestim ustaya ben bunu böyle kullanayım dedim ama adam inat etti..ve sorunu çözdü ne yaptı dersiniz rolanti ayar motorunu söktü,iki parça o,ayırdı birbirinden arasına iki tane pul koydu ve şimdi araç maşallah saat gibi 1 haftadır.. ben bu sorundan çok çektım dilerim bu sorunu yaşayan arkadaşlara faydası olur :)

Son düzenleme:

OğuzGüL

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Rolanti problemini hepimiz yaşıyoruz fakat bir çözüm bulunamadı. Ben her kışın başında sökerim ayarlar geri kapatırım :) Havaya göre ayar..

cold

Kerem Uluca,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
:d:d:d

aydinakkaya55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hepinize merhaba arkadaşlar. yeni üyeniz oldum. samsundan aydın ben. 3 gün önce megane1 2002 RXI 1.6 16v aldım. araca epey bakım yaptırdım söylemesi ayıp. ama araba rolantideyken (sıcak motorda özellikle) yağ ve stop lampası sürekli yanıp sönüyor. gaz verince veya gıdınce öyle bişey yok hersey normal.bu arada arabayı benzinli aldım bu sorun vardı. dün tüp taktırdım hala var. rölanti valfini söküp temizlettim. bi dengesizlik söz konusu rölantide yalan yok. bu arada bu sorunların lpg ile alakası yok bence cunku 3 gun ıcınde hem benzinli hem lpgli kullandım bilgisayarlı ayar yaptırdım yınede lambalar yanıp sönüyor.araca yaptırdığım bakımları sıralayayım isterseniz:
1-yağ ve filtre değişti
2-yağ müşuru değişti
3-triger kayışı değişti
4-bujiler değişti vb. ufak tefek bi çok bakım.
arabayı zaten kredi cekip borçla aldım. bıde epeyi masraf ettim. temiz araba kullanma hastasıyım. bi bu rolantıde yag ve stop lambası yanıp sonme sorununu cozemedım ve oyle dert edıyorum kı. daha masraf acacak mı basıma dıye. sız tecrubelı dostlarımdan yardım ıstıyorum. lutfen esırgemeyın. hepinize saygılar...

TRSemih

Semih Yağıbasan-Ankara,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Emme manifoldu ve bogaz kelebegi oringlerini degistir. Toplam 50 lira parca tutar. 20-30 lira da ustan alsa max 100 liraya patlar sana. Sorunun %99 cozulecek.

Gecmis olsun.

Sent from my Calculator using Tepetaklak

aydinakkaya55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tesekkur ederim semih dostum. bugun pazar, yarın ilk işim sanayide dediklerini yapmak olacak. sonuçtan haberdar ederim sevgili dostlarımı buradan.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar merhaba. bende de 2003 megane 1 var. sadece bu rölanti sorunu renault'a ait bir sorun değil. bir çok arkadaş bu sorunu yaşıyor. çoguda nasıl olsa araba ısınınca düzeliyor diye pek aldırış etmiyor. bende TRsemih arkadaşa aynen katılıyorum. emme manifolt ve bogaz kelebeğindeki siyah contalar değişti arabada zerre kadar rölanti sorunu kalmadı. öncesinde beceriksiz ustalarımız sagolsun arabada değiştirmedikleri malzeme bırakmadılar.( rölanti valf,bogaz kelebeği, bilgisayardan bilmem ne ayarı / otomasyon felan v.s. ) oysa rölanti yaşayan araçların büyük çogunlugu sabah sogukta dogal olarak bütün cisimler büzüşür (emme manifolt ve bogaz kelebeğindeki siyah contalar ). büzüşmeden mütevellit motora fazla hava girdiği için rölanti yüksek kalıyor ; ama motor biraz ısınınca dolayısıyla üzerindeki contalarda ısınınca contalar manifolt ve bogaz kelebeğine tam oturuyor ve rölanti normale geliyor. yanlış hatırlamıyorsam contalar 30-40 tl ve işçilik 20 tl. hepsi bu

arandur

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hepinize merhaba arkadaşlar. yeni üyeniz oldum. samsundan aydın ben. 3 gün önce megane1 2002 RXI 1.6 16v aldım. araca epey bakım yaptırdım söylemesi ayıp. ama araba rolantideyken (sıcak motorda özellikle) yağ ve stop lampası sürekli yanıp sönüyor. gaz verince veya gıdınce öyle bişey yok hersey normal.bu arada arabayı benzinli aldım bu sorun vardı. dün tüp taktırdım hala var. rölanti valfini söküp temizlettim. bi dengesizlik söz konusu rölantide yalan yok. bu arada bu sorunların lpg ile alakası yok bence cunku 3 gun ıcınde hem benzinli hem lpgli kullandım bilgisayarlı ayar yaptırdım yınede lambalar yanıp sönüyor.araca yaptırdığım bakımları sıralayayım isterseniz:
1-yağ ve filtre değişti
2-yağ müşuru değişti
3-triger kayışı değişti
4-bujiler değişti vb. ufak tefek bi çok bakım.
arabayı zaten kredi cekip borçla aldım. bıde epeyi masraf ettim. temiz araba kullanma hastasıyım. bi bu rolantıde yag ve stop lambası yanıp sonme sorununu cozemedım ve oyle dert edıyorum kı. daha masraf acacak mı basıma dıye. sız tecrubelı dostlarımdan yardım ıstıyorum. lutfen esırgemeyın. hepinize saygılar...

Aynı durum bende de var. Sürekli yanıp sönüyor bu lambalar. Bayram dönüşü şu emme manfioldu ve boğaz kelebeği oringleri değiştirme işine bakayım.

Son_Osmanli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaslar merhaba bende de aynı asorun var, rolanti sorunum devam ediyor halen. bosta iken beklerken arada bir gaz veriyor kendisi, yurur vaziyette ıken araba stop ediyor yurudugu icinde zaten tekrar çalısıyor vurdurma olayı oluyor yani. ben kelebek contası değiştirdim temizlettim rolanti valfini değiştirdim yan sanayi olanından ama duzelmedi, orjinali geri taktım sorun devam ediyor.