Megane 1 Rölanti sorunu

bilginecane

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam Arkadaşlar Merhaba;
aracım 2002 model expressen 1.6 16 valf. Sabahları çalıştırdığımda yüksek devirde çalışmıyor stop edecekmiş gibi çalışıyor. Gaz verip bıraktığımda devir tamamen düşüp stop ediyor. Biraz gittikten sonra motor ısınınca normalleşiyor. Sabah işe gidip Aksam mesai bittiğinde çalıştırdığımda ise normal soğuk motor derinde çalışıyor. Ama soğuk sabahları hep problem. Boğaz kelebeği, bujiler, hava ve benzin filitresi değişti. Benzin pompası temizlendi.
Yardımcı oluşanız sevinirim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mawcor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam Arkadaşlar Merhaba;
aracım 2002 model expressen 1.6 16 valf. Sabahları çalıştırdığımda yüksek devirde çalışmıyor stop edecekmiş gibi çalışıyor. Gaz verip bıraktığımda devir tamamen düşüp stop ediyor. Biraz gittikten sonra motor ısınınca normalleşiyor. Sabah işe gidip Aksam mesai bittiğinde çalıştırdığımda ise normal soğuk motor derinde çalışıyor. Ama soğuk sabahları hep problem. Boğaz kelebeği, bujiler, hava ve benzin filitresi değişti. Benzin pompası temizlendi.
Yardımcı oluşanız sevinirim.
Kardeş aynı sorun bendede vardı. Sabahları stop edecek gibi çalışıyordu. Rolanti müşürü olabilir dediler. Fiyat sordum 400 tl :) Arızanın kesin ondan olduğundan emin olamadığım için değiştirmedim. Müşürün soketini çıkardım üfledim geri taktım :) Şuan 900-1000 devir arası çalışıyor yine anormal ama stop etmesinden 10 kat iyidir. Müşür kaynaklı olabilir.

bilginecane

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Rolanti motorundan ayrı bir parça mı bu?

Mawcor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynısı motora müşür diyenlerde var.

bilginecane

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Rolanti motoru(MÜŞÜRÜ) nda temizlik yaptırdım. Acaba değiştirmek mi gerek bilemiyorum. Eğer yan sanayii alırsan fayda sağlayamazsın dediler. Orijinal de alsan beyine tanıtmak gerekir dediler. Videosu var ama buraya yükleyemedim.

Özgür Çetin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
basınc kaptorunu kontrol ettırın

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeş akü kutup başını sök 15 dk bekle geri tak belli bir süre düzelir (Beyin hata kodlarındansa eğer)
Değilse eğer rolanti motorundan değiştirmeye başlarsın. Renolarda soketlerde çok sıkıntı oluyor. Pas sökücü filan sıkıp dene önce sonra değiştime işine git.

bilginecane

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
basınc kaptorunu kontrol ettırın
Sizin tavsiyeniz üzerine arabamın motoruna bir baktım ki . Basınç kaptörü daha önceden kırılmış onu da yapıştırdıkları yerden oynamış. Inşallah benim rölanti sorununu buldum. Size çok teşekkür ederim

zazum55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araç daha ileri ki seviye olan yolda haraket halinde boşa aldığım da kırmızı ışıkta beklerken stop ediyordu bir kaç kere rolanti valfini temizledim düzelir gibi oldu sonra tekrar yapmaya başladı değiştirdim o parça yi sorunum düzeldi orjinal i 240 yan sanayi si 150 tl idi yan sanayisini aldım şu an sıkıntım yok