Megane 1 yol bilgisayarı

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba, 2003 model 1.4 16V autantıc Megane 1 araç sahibiyim.malum 2002 den sonraki megan 1 lerde 2 donanım var. dynamic ve autantıc. bendeki autantıc dolayısıyla baz /giriş donanımlı. ilk aklıma gelen farklar : autantic 2 hava yastıgı , dynamicte 4 * autantic 2cam otomatic , dynamicte 4 * autanticte yol bilgisayarı ve dış hava sıcaklık yok dynamicte var * autantıcte dış dikiz aynalar manuel , dynamicte elektrikli * autanticte arka bagaj pandizotta hoparlör yok dynamicte var * autantic kara jant, dynamic aleminyum alaşımlı jant v.s şuanda aklıma gelen farklar. şimdi basitçe anlatmak gerekirse : birçok farktaki donanımları ekledim.şöyleki: arka pandizottaki hoparlör yerleri hazır ve soketleri pandizot altında soketler aktif. 2 tane hoparlör işi görüyor. autanticlerde dış hava sıcaklık ekranda hazır oldugu halde sadece sag yan aynadan sag kapının baglantı soketine sensörlü kablo çekiyorsun ; göstergede dış hava sıcaklık okunur hale geliyor.( renault megane 1 - YouTube ) , 20 tl ye orta kolçakta tamam. uzattım kusura bakmayın asıl sorum şu: Renault aslında aynı serideki modellerine tam donanımlı gibi tesisatı hazırlarken satış taktiği olarak bu donanımları farklı isim veya opsiyon adı altında ekstra para karşılıgı satmıştır. kafama takılan şu : 2000 /2004(ilk yarı) megane 1 araçlarda yol bilgisayarı bildiğim kadarıyla rte,rxt,rxi,alize,dynamic serilerinde mevcut. yol bilgisayarı olmayan meganlarda dogal olarak sag far yıkama kolu ucunda buton olmadığından dolayısıyla yol bilgisayarı okunmuyor. çok merak ettiğimden arkadaşıma ait 2001 scenic rxt aracındaki sag yıkama kolunu benim araçla değiştirdim. birebir uyuyor.butona bastığımda göstergede herhangi bir değişiklik olmadı. sonra scenicteki göstergeyide değiştirdim bu sefer yol bilgisayarı aktif oldu. demekli aracımda kablo tesisat var fakat göstergede bir şekilde aktif hale getirilmesi gerek. bir arkadaşıma sormuştum o da romanyada (youtube da videosu var) dacia araca göstergede bir malzeme değiştiriyor ve yolbilgisayarı aktif hale geliyor. elektronik meraklı arkadaşlara sesleniyorum: 2 gösterge arasında ne fark var ve nasıl aktif hale getirilebilir. lütfen boşuna ugraşma dolusunu al yada gösterge ve sag kolu degiştir diye cevap yazmayalım arkadaslar. amaç kendimce basit olduğunu düşündüğüm konularda kişisel ugraş ve birşeyleri yapmanın verdiği haz ve gurur. bilgisi ve elektronik sevgisi olan arkadaşlarımdan fikir istiyorum. aslında scenic sahibi arkadştan birkez daha rica edicem 2 göstergeyi söküp 2 gösterge arasında arasındaki varsa farkı bulmak istiyorum. yani elektronik devre olarak bir fark varmıdır ; varsa nedir diye .bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. dediğim gibi arabayı ve göstergeyi değiştirmeden yol bilgisayarını aktif hale nasıl getirebilirim ?

KangooZH

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elektronik konusunda,elimden geldiğimce yardımcı olurum,yanlız resim olarak km'leri görmem lazım.Belki konu dışı ama bende 2002 megan 1 var rxi modeli ve torpidoyu açınca dynamic yazıyo,acaba bir yanlışlıkmı var hımm Özellik olarak en dolusu

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
malesef dediğim gibi şuanda resim yok. arkadaş bayram sonrası göreve gidecek. o zaman scenic ekranı ile aracımı karşılaştıracagım. o zaman resimleri yüklerim. rxi aracınızın torpidoya dynamic yazması ilginç. çünkü benim ruhsatta autantic geçiyor ve torpido kapagında da autantic yazıyor.

internette resimler var fakat net değil. genellikle gösterge ekran aydınlatmalarını sökmek/değiştirmek için açılmış. akdadaşın göreve gitmesini bekleyeğim mecburen.

romanya da dacia aşığı bir vatandaş dacia logan aracına bayağı bir çalışma yapmış. bunlardan bir taneside aracında olmayan yol bilgisayarı. merak edenler için işte adres Tutoriale pentru Dacia Logan: Montat CB pe Logan

Tutoriale pentru Dacia Logan: Montat CB pe Logan

Moderatörün son düzenlenenleri:

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
ustadlar bir de şu megane 1 lerde hıza duyarlı ses kontrolü özelliği var, ama çalışmıyor.
bunu da çözerseniz çok iyi olur.

TLCDCEmu - Hardware
gördüğünüz gibi A soketinin 1. pini hıza duyarlı ses.
ama kimsede çalışmıyor bu özellik maalesef.

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
internet üzerinden renault teyp radyo kodu bulma diye yazıp aratın. birtane program var. renault teyp kodların hepsini buluyor. hiç ustaya ,servise v.s kalmadan rahatlıkla öğrenilebilir.

aydinakkaya55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yinede bi 1095 dene benimkini yani

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaslar c.tesi itibariyle megane 2003 autantic 1.4 16V aracım artık yol bilgisayarlı oldu. önce 2001 model scenic rxt deki yol bilgisayarın oldugu sag kolu benim aracımla değiştirdim. ekranda değişen bişey olmadı. sonra sadece ekranları değiştirdim yine olmadı. en son hem kolu hemde ekranları scenic 'ile değiştirdim. bu sefer benim aracımda calıştı. hatta değer gösteriyormu diye ufak bir yol testi yaptım. gayet başarılı. yol bilgisayarı ile ilgili bütün bölümler çalıştı. tekrar geri toplayıp arkadaşın scenic rxt yi topladım. kendi aracıma ise toplamadan doğruca Ankara / Şaşmaz yıldız sanayiye gittim. güven renaulta gittim. elemanlarda sadece kazalı renault satıyorlar. benim aracın yol bilgisayarlı gösterge ve sag kolu istedim. hemen buldular.benim araçtan çıkanların üstüne 100tl istedi. hemen orada aldığım göstergeleri takıp denedim.nihayet mutlu sona ulaştım. gayet güzel bir sekılde çalısıyor. eve gelıp hem sag kolu hem gostergeyi güzelce temizledim. tekrar montaj yapıp yola cıktım. yol bilgisayar bütün fonksiyonlarını yerine getiriyor. Anlaşılan şu ki aslında tesisat var. belki aynı göstergede iş görecek ufak bir proğramlama ve ya tadilatla ama maalesef elektronik bilgi olmadıgından sadece gösterge ve sag kolla yol bilgisayarı çalışıyor. belki bazı arkadaşlar '' yol bilgisayarı oldu da ne oldu '' diyebilir. insanın basit bişeyde olsa başarması sonuca ulaşması çok güzel. bilmem piskolojikmidir ama şimdi yola çıktığımda anlık yakıt tüketime dikkat ediyorum. örneğin ani kalkışlar gereksiz gaz vermeler yada rampaya tırmanırken 20lt/km civarı yazınca hemen ayağı yavaşça yumuşatıyorum. ilk izlenimlerim : düz yolda bagaj boş 2-3 kişi klima kapalı uzun yolda yaklaşık 90-100km hız ile 6.5lt/km yakıt sarfiyatı . dahada az ise 90km hızı geçmeden ayagı çok yumusak kullandığımda ortalama yakıt 6lt/km gösteriyor.

soners

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaslar c.tesi itibariyle megane 2003 autantic 1.4 16V aracım artık yol bilgisayarlı oldu. önce 2001 model scenic rxt deki yol bilgisayarın oldugu sag kolu benim aracımla değiştirdim. ekranda değişen bişey olmadı. sonra sadece ekranları değiştirdim yine olmadı. en son hem kolu hemde ekranları scenic 'ile değiştirdim. bu sefer benim aracımda calıştı. hatta değer gösteriyormu diye ufak bir yol testi yaptım. gayet başarılı. yol bilgisayarı ile ilgili bütün bölümler çalıştı. tekrar geri toplayıp arkadaşın scenic rxt yi topladım. kendi aracıma ise toplamadan doğruca Ankara / Şaşmaz yıldız sanayiye gittim. güven renaulta gittim. elemanlarda sadece kazalı renault satıyorlar. benim aracın yol bilgisayarlı gösterge ve sag kolu istedim. hemen buldular.benim araçtan çıkanların üstüne 100tl istedi. hemen orada aldığım göstergeleri takıp denedim.nihayet mutlu sona ulaştım. gayet güzel bir sekılde çalısıyor. eve gelıp hem sag kolu hem gostergeyi güzelce temizledim. tekrar montaj yapıp yola cıktım. yol bilgisayar bütün fonksiyonlarını yerine getiriyor. Anlaşılan şu ki aslında tesisat var. belki aynı göstergede iş görecek ufak bir proğramlama ve ya tadilatla ama maalesef elektronik bilgi olmadıgından sadece gösterge ve sag kolla yol bilgisayarı çalışıyor. belki bazı arkadaşlar '' yol bilgisayarı oldu da ne oldu '' diyebilir. insanın basit bişeyde olsa başarması sonuca ulaşması çok güzel. bilmem piskolojikmidir ama şimdi yola çıktığımda anlık yakıt tüketime dikkat ediyorum. örneğin ani kalkışlar gereksiz gaz vermeler yada rampaya tırmanırken 20lt/km civarı yazınca hemen ayağı yavaşça yumuşatıyorum. ilk izlenimlerim : düz yolda bagaj boş 2-3 kişi klima kapalı uzun yolda yaklaşık 90-100km hız ile 6.5lt/km yakıt sarfiyatı . dahada az ise 90km hızı geçmeden ayagı çok yumusak kullandığımda ortalama yakıt 6lt/km gösteriyor.

Tebrikler.