Megane 1 yol bilgisayarı

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tekkürler. bu arada aklıma gelmişken göstergeyi değiştirince takılan gösterge km farklı oluyor. şöyleki benim aracım 143000km iken aldıgım gösterge 113000km de . dolayısıyla şuan aracımın km'si 113binde . bende 143 bine yükselteceğim. sordum oto elektronikçiler aracın bilğisayar baglantısından pc ye baglayarak 5dk da istediğiniz km ye ayarlıyorlar. fiyat 20tl civarı imiş. sonuçta aracıma en fazla 1-2 sene bineceğim. sonra 2008 otomatik scenic privilege alacagım. aracımı satacağım insanı şerefsizlik yapıp kandıramam. kandırsam ahirette hesabını nasıl veririm.malum Türkiyede düşük km araç çok revaçta.ve km düşürme olayıda çok popüler. her ne yaparsak (iyilikte/kötülükte)hesabını mutlaka vereceğiz.tabi inanana

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tekkürler. bu arada aklıma gelmişken göstergeyi değiştirince takılan gösterge km farklı oluyor. şöyleki benim aracım 143000km iken aldıgım gösterge 113000km de . dolayısıyla şuan aracımın km'si 113binde . bende 143 bine yükselteceğim. sordum oto elektronikçiler aracın bilğisayar baglantısından pc ye baglayarak 5dk da istediğiniz km ye ayarlıyorlar. fiyat 20tl civarı imiş. sonuçta aracıma en fazla 1-2 sene bineceğim. sonra 2008 otomatik scenic privilege alacagım. aracımı satacağım insanı şerefsizlik yapıp kandıramam. kandırsam ahirette hesabını nasıl veririm.malum Türkiyede düşük km araç çok revaçta.ve km düşürme olayıda çok popüler. her ne yaparsak (iyilikte/kötülükte)hesabını mutlaka vereceğiz.tabi inanana

Böyle düşündüğünüz için tebrikler.
benim aracımda 190 bin km yi devirdi. elektronik gösterge olduğu için çok rahatlıkla istenilen km ye düşürülebiliyor. hatta hesap makinesindeki gibi "leblebi" bile yazanlar var :)
ama bu işin diğer tarafı da olduğu için denemeye kalkışmam bile :)

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
her ne günahla olursa olsun rabbimizin sonsuz rahmetine sığırızda kul hakkına ne demeli. km yi düşürdük diyelim.alıcı arkadaşıda kandırdık. ve fazladan 1000tl de karlı sattık. peki o para bize hayır edermi ? misli ile bizden sevdiklerimizden çıkmazmı ? değerli arkadaşlar ne isek oyuz. her aracın üç aşağı beş yukarı fiyatı belli. hatta zamanında bakımı , yagı değişen hor kullanılmamış bir aracın 200-250bin km devirsede bence sıkıntı yok. çünkü piyasada 400-500bin km yi devirmiş ve motoruna anahtar değmemiş binlerce onbinlerce araç var. kimiside 100bin km de aracı yag en ucuz yerden alır ; bakım v.s yaptırmaz taki araba durana değin. ondan sonrada alın size düşük km'li bela bir araç.

turbo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
megane1 2000 coupe dynamique aracımın aldığımda orjinal teybi değiştirilmişti. Ancak, yol bilgisayarı ya da her neyse o panel çalışmıyor. Teyp değişince entegre olduğu için çalışmıyor mu ? ya da panel bağlantısını bağlamamışlar mı emin değilim. Konu hakkında fikri olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim. Yani orjinal teyp olmadan o panel çalıştırılabiliyor mudur

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
değerli arkadaşım benim aracımda ( 2003 megane 1.4 16V autantic ) yol bilgisayarı yoktu. bunu anlamanın en basit yolu sag silecek kolun uç kısmında buton yoksa yol bilgisayarı yok demektir. eger bu yoksa benim gibi bu kolu ve ekranı değiştirerek rahatlıkla herhangi bir ayar yada pc'ye baglanma gerekmeden aktif hale geliyor.asıl sizin sorduğunuz soruya gelince : bende orjinal kasetçalarlı teyp'imi söküp yeğenimin 2004 kalos tan söktüğü blaunkpunt marka cd çaları taktım( çıkışları 2x15 orjinaline göre blaunkpunt 45x4 ve çok daha iyi ses veriyor.)( hatta blaunkpunt cd çalar AUX çıkışı olduğundan çok kolay bir şekilde soketlerin boşta kalan ve şemada gösteren yerleri 2ea soketli erkek aux kablo baglayınca MP3 çalarınızda rahatlıkla dinleyebiliyorsunuz.blaunkpunt cd çalar soketleri birebir uyuyor.kavis sorun oluyor. onu da megane 1 teyp çerçevesi (17tl ) ile yerine oturuyor.sadece radyo ekranı ve direksiyondan kontrol eden radyo kontrol butonları çalışmıyor. ama yol bilgisayarına herhangi bir etkisi yok. yani şuan aracımda orjinal kasetli teyp yerine blaunkpunt cd çalar var ve yol bilgisayarı gayet güzel çalışıyor. açıkcası araçtan gelen bütün soketlerin birebir yeri olduğu halde radyo ekranı ve direksiyondaki radyo kolu neden çalışmadı onu anlamadım ama ses çok farketti. tavsiye ederim.

turbo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
değerli arkadaşım benim aracımda ( 2003 megane 1.4 16V autantic ) yol bilgisayarı yoktu. bunu anlamanın en basit yolu sag silecek kolun uç kısmında buton yoksa yol bilgisayarı yok demektir. eger bu yoksa benim gibi bu kolu ve ekranı değiştirerek rahatlıkla herhangi bir ayar yada pc'ye baglanma gerekmeden aktif hale geliyor.asıl sizin sorduğunuz soruya gelince : bende orjinal kasetçalarlı teyp'imi söküp yeğenimin 2004 kalos tan söktüğü blaunkpunt marka cd çaları taktım( çıkışları 2x15 orjinaline göre blaunkpunt 45x4 ve çok daha iyi ses veriyor.)( hatta blaunkpunt cd çalar AUX çıkışı olduğundan çok kolay bir şekilde soketlerin boşta kalan ve şemada gösteren yerleri 2ea soketli erkek aux kablo baglayınca MP3 çalarınızda rahatlıkla dinleyebiliyorsunuz.blaunkpunt cd çalar soketleri birebir uyuyor.kavis sorun oluyor. onu da megane 1 teyp çerçevesi (17tl ) ile yerine oturuyor.sadece radyo ekranı ve direksiyondan kontrol eden radyo kontrol butonları çalışmıyor. ama yol bilgisayarına herhangi bir etkisi yok. yani şuan aracımda orjinal kasetli teyp yerine blaunkpunt cd çalar var ve yol bilgisayarı gayet güzel çalışıyor. açıkcası araçtan gelen bütün soketlerin birebir yeri olduğu halde radyo ekranı ve direksiyondaki radyo kolu neden çalışmadı onu anlamadım ama ses çok farketti. tavsiye ederim.

Benim aracımda,silecek kolunun ucunda buton var. Ancak aldığımdan bu yana panel çalışmıyor, arızalımıdır yoksa teybi takarken bağlantısı mı bozulmuş emin değilim. En iyisi elektrikçiye baktırmak sanırım.
Teşekkürler

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
degerli arkadaşım sen bilirsinde ben olsaydım madem sag silecek kolun ucunda buton var o zaman ön konsolu tutan 2ae ön cam altındaki hoparlör altındaki 2ea vidayı söker ; ardından zaten gösterge önünde . gösterge tablosunuda 3ea vida tutuyor. göstergenin söketlerini söker varsa contact cleaner temizleyici ile soketleri temizleyip takar öylece yol bilgisayarını kontrol ederdim. tabii bu senin beceri ve keyfine kalmış. ama şuna emin ol işlem zor değil. bence denemeye değer. ön konsolu nasıl sökerim diye endişen varsa '' megan 1 ön konsol sökümü '' diye arattırırsan resimli anlatan arkadaşlar var. benim ısıs sensörü için yaptığım video sana yardımcı olacak diye düşünüyorum. işte video : http://www.youtube.com/watch?v=tpTCz0fROJo

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bugün ilginç bişey yaşadım. ekranı değiştikten sonra kalan yakıtla gidilecek mesafeyi gösterdiğinde ekranda yanıp sönen çizgiler beliriyordu.depomda benzin kırmızı ve benzin lambasını yaktığı içinde bu sebeple yanıyordur diye düşünmüştüm. ta ki bugün 100tl lik benzin aldım. depo çizgisi yarıma yaklaştı ama yol bilgisayarındaki kalan yakıt ile gidilecek mesafeyi yine kesik çizgilerle yine yanıp sönmeye devam ediyor. sıfırlasamda diğer değerler sıfırlıyor ama bu bölüm yine yanıp sönmeye devam ediyor. aracın kitapcığına baktım yol bilgisayarı yorumlama bölümünde kalan yakıtla gidilen mesafede değer göstermiyorsa servise başvurun yazıyor. ilğinç bir durum. neden bunu yapıyor anlayamadım. diğer hiç bir fonksiyonda sıkıntı yok. herhangi bir fikri , bilgisi olan varmı ?

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli arkadaşlar malum 2003 megane 1.4 16V autantic aracima sag silecek kolunu ve on gostergeyi degistirip yol bilgisayari özelliği kazandirmistim. Once likle aldigim gosterge benim orjinal gostergemden km olarak dusuktu. Kul hakkina giremem deyip km yi ankara Şaşmaz sanayide bir elektronik ciye 30tl ye orjinal km getirttim. Son olarak sikintim once benzin ceyrek depo altinda yol bilgisayarinda kalan yakitla gidilecek mesafeyi kesik cizgi gostermesini buna bagladim.fakat benzin aldigimda gostergedeki cizgiler hala kaliyordu.bircok kisi aracin tekrar serviste program atilmasi gerektigini söylemişti. Tahminen 50tlye bc ye baglaniyor 50tlye de program atilir diye düşünmüştüm. Dun Ankara Şaşmaz sanayide CAS yetkili servise gittim.ayhan usta kontak acikken silecek ucundaki butona ve gostergedeki sıfırlama butonuna basti. Ekran kendini teste aldi. Kadranlar saga dogru senkronize hareket etmeye basladi.kadranlar tekrar en sola gelip sirladi.tamam abi yol yapip denegin olmazsa gelin dedi. Yola ciktim cok sukur kalan yakitla gidilecek km dahil butun fonksiyonlar calisiyor.sagolsun servise 1krs para vermedim. Son olarak yol bilgisayari sag silecek kolunda buton olmayanlara tavsiye ederim ,. Olan arkadaslarda oncelikle silecek kolunu soksunler gerekirse silecek kolunun ici acilabilir.icini yaglayip ve butun tirnaklar tam oturupta soketi takinca sikinti buyuk ihtimalle cozulur.yoksa gosterge soketleri kontrol edilir. Saygılarımla

can604

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam bu konuya en son 9 şubat 2014'te cevap yazmışsınız umarım hala buradasınızdır. Size bir sorum olacak 2001 model 1.4 16v RTA megane 1 satın aldım birkaç ay önce. Fakat aracımın sağ silecek kolunun ucunda düğmesi var fakat bu düğme herhangi bir şekilde çalışmıyor. Bende yol bilgisayarlı bir megane 1 den sadece göstergeyi alsam bu sistemi aktif edebilir miyim acaba? Silecek kolunda neden düğme var onu da anlamadım gerçi