Megane 2 Cruise Control (Hız Sabitleyici) Montajı

tx_61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
servis malliyeti nekadar acaba serviste taktırsak ?

mobilman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
servis malliyeti nekadar acaba serviste taktırsak ?

Öncelikle HB yani ithal versiyonlarda bu tesisat hazır. O yüzden aşağıdaki anlattıklarım HB için geçerli.: Sedan araç için bunu yapamazsınız çünkü beyne giden tesisatı hazır değil. Yapanı da duymadım.

Serviste takmıyorlar maalesef yada ben öyle düşünüyorum sordurmak lazım. Birde şasi numarasına göre kaydına göre parçaları getiriyorlar. Sizin şase numaranıza göre de bu parçalar yok. Ancak parçaları başka bir aracın yani hız sabitleyicili olan modelin şase numarasıyla istedebilirsiniz. Ama montaj yapmazlar. Yapmak istemezler. Bir ara forumlarda eksiden takan servis var deniliyordu.
Maliyet olarak servis fiyatları Airbag 550Tl, Direksiyon sargısı 600tl, Direksiyon Hız ayar düğmesi 280Tl, Hız ayarlama sınırlama tuşu 65tl, Kapak 50tl, toplamda maliyetin bunlar işçilik ise takacak kişiye göre değişir.

Dışardan almaya kalkarsanız ise Airbag 300-400tl(ikinci el), Direksiyon sargısı 350tl(sıfır), Hız ayar düşmesi(100tl), Tuşlar(100tl) Montaj ve açtırma 100-150tl arasındadır.

tristeza17

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Slmlar bende fluence touch var.hız sabitleyici takmak istiyorum. El freni altında düğme yeri var direksiyon deri ve tuşlar yok. Bana parça olarak ne lazım bu arada bursada yaşıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum...

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Slmlar bende fluence touch var.hız sabitleyici takmak istiyorum. El freni altında düğme yeri var direksiyon deri ve tuşlar yok. Bana parça olarak ne lazım bu arada bursada yaşıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum...
Tuşları dışarıda bir yere koyabilirsiniz diğer acma kapatma düğmesini alın orjinal ek frenin oraya takın diğer düğmeleri dışarda bir yere koyun çünkü direksiyonda olması için döner Konnektör ver direksiyon simidi değişimi gerekir

60az60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
harika olmuş eline emeğine sağlık kardeş

60az60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sedan araçlarda olur mu hiç yapan var mı

memcho

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende clio 2 hb 1.6 rxt var ve bende de o sokete benzer iki adet soket var. Bazıları buna Cruise control diyor fakat bizim modellerde pedal hareketi tel ile iletiliyor yani elektronik değil. Resmini de koyuyorum bu ne olabilir ki?
Şu boşta duran 2 soket
f0721f20aa8fe1e118e6b9cafe650963.jpg

c252652d78d31b01de9e7d19ad618537.jpg

4d4d64eff2bfd6acb071576861b7c07e.jpg

Cebimdeki telefondan Patara Kütere gönderildi

mobilman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tuşları dışarıda bir yere koyabilirsiniz diğer acma kapatma düğmesini alın orjinal ek frenin oraya takın diğer düğmeleri dışarda bir yere koyun çünkü direksiyonda olması için döner Konnektör ver direksiyon simidi değişimi gerekir

El frenin oraya kadar tesisat hazır mı fulence araçlarda

tahruntd

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkeze iyi forumlar,
Öncelikle severek kullandığım Megane II Hb aracıma hep cruise control taktırmayı düşünüyordum ancak değişik yerlere sorduğumda ya olmaz yada aşırı pahalı olur gibi cevaplar alıyordum.
En sonunda uzun yollarda pedal basmaktan sıkılınca ve şehir içinde 60 da tutacam derken verdiğim uğraş canıma tak edince forumları iyiden iyiye elden geçirdim ve Fransızca ve İngilizce dahil araştırdım ve bunu yapılabilir olduğuna kanaat getirdim..
Öncelikle bazı araçlarda solda bulunan far yükseklik ayar düğmesinin altında boşta beyaz bir fiş var ama bu fiş yoksada tesisat hiç yoksada Hangi Megane II versiyonu olursa olsun Cruise control ve limiter (Hız sabitleyici ve sınırlayıcı) takılabiliyor. Ancak hassas bir iş ve dikkatli, bilgili ve becerikli ellerde yapılmalı... Bu sağlanırsa arabalarımız yani megane II ler bu donanıma uygun... Öyle airbag değiştir Makara değiştir gibi söylemleri gözünüzü korkutmasın. Hepsinin değişmeden bunun orjinal gibi yapılması mümkün...
Hız sabitleyici gerçekten bir gereklilik benim için bakalım nazar değmesin dört dörtlük çalışıyor... Tabi bunlar benim fikirlerim
Ayrıntılı bilgi almak isteyenler özelden yazarsa gerekeni belirtirim...
Yaptırdığım ustanın iletişim adresini veririm...Çünkü bu işi hakkıyla yapabilecek adam sayısı baya bir az... Bunun gibi bir metini ben çok aradım ama bulamadım onun için hemen yazdım.
Sevgiler saygılar,

Son düzenleme:

mobilman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkeze iyi forumlar,
Öncelikle severek kullandığım Megane II Hb aracıma hep cruise control taktırmayı düşünüyordum ancak değişik yerlere sorduğumda ya olmaz yada aşırı pahalı olur gibi cevaplar alıyordum.
En sonunda uzun yollarda pedal basmaktan sıkılınca ve şehir içinde 60 da tutacam derken verdiğim uğraş canıma tak edince forumları iyiden iyiye elden geçirdim ve Fransızca ve İngilizce dahil araştırdım ve bunu yapılabilir olduğuna kanaat getirdim..
Öncelikle bazı araçlarda solda bulunan far yükseklik ayar düğmesinin altında boşta beyaz bir fiş var ama bu fiş yoksada tesisat hiç yoksada Hangi Megane II versiyonu olursa olsun Cruise control ve limiter (Hız sabitleyici ve sınırlayıcı) takılabiliyor. Ancak hassas bir iş ve dikkatli, bilgili ve becerikli ellerde yapılmalı... Bu sağlanırsa arabalarımız yani megane II ler bu donanıma uygun... Öyle airbag değiştir Makara değiştir gibi söylemleri gözünüzü korkutmasın. Hepsinin değişmeden bunun orjinal gibi yapılması mümkün...
Hız sabitleyici gerçekten bir gereklilik benim için bakalım nazar değmesin dört dörtlük çalışıyor... Tabi bunlar benim fikirlerim
Ayrıntılı bilgi almak isteyenler özelden yazarsa gerekeni belirtirim...
Yaptırdığım ustanın iletişim adresini veririm...Çünkü bu işi hakkıyla yapabilecek adam sayısı baya bir az... Bunun gibi bir metini ben çok aradım ama bulamadım onun için hemen yazdım.
Sevgiler saygılar,

Merhaba,
Bu işleri Makara ve Airbag değiştirmeden yapan yetkili servis vardı. Ancak hız tuşlarını ya vitesin oraya da yada uygun olduğunuz yere bağlıyorlardı.
Araç HB değil(HB de cruise control gerekli tesisat mevcut) ise sırf tuşlar ve kablolar dışında fren, debriyaj ve gaz sensörlerinin de cruise control ile uyumlu olması gerekir. Tesisat olmayabilir.

Konu HB araçlar için olduğundan orijinallik ise sargının ve Airbagın(Kapak bulamayacağınız için) orijinal parçalarla değişmesi gerekir. Değişmediği sürece üzerine yapılacak herhangi bir müdahale lehimdi kabloydu bir risktir ve orijinallikten uzaktır. Sonuçta airbag gibi hayatı önem taşıyan bir kısmı etkilediği için bu tarz müdahalelere girilmesini ben kendi adıma doğru bulmuyorum.

Bu nedenle ben şahsen daha fazlasını göze almazdım.