Megane 3 - 1.5 dci 105bg bakım+triger (Yetkili Servis)

srdr87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhabalar

bende daha dün 2012 megane 3 1.5dci otomatik privilege aldım. araç 65000 de triger 90000 de değişiyor diye aldım bilmiyordum 4 yıl olduğunu. Baya koydu açıkçası :) Aldığım eleman bakım yaptrıdım filtreleri yeni değişti dedi hiç söylemedi ağır bakım işini. Ben arabamı satarken adama hangi gün ne oldu neyin değişmesi gerekecek madde madde anlattım oysaki. Sonuç olarak benim gönlüm rahat. Servis sadece trigere 1600-1700 dedi. birkaç arkadaşın tavsiyesiyle özel bir servis buldum komple ağır bakıma 1200-1300 arası dedi. Özel serviste yaptırmayı düşünüyorum. Planım araca uzun yıllar binmek.Forumda konusu var oraya da yazdım ama araçta navi var geri görüş kamerası yok. Taktırmak mümkün müdür taktıran var mı?
Hayırlı olsun.
1600 lira sadece triger için çok fazla. Büyük ihtimalle indirimsiz liste fiyatı söylemişler. Bende %25 indirim yaptılar kampanyadan.
Bu arada satan arkdaşda bilmiyor olabilir. Çünkü herkes arabalara bu kadar ilgili olmayabiliyor.
Bende bilmiyorumdum triger olayını. Almadan önce servise sorgulatınca büyük ihtimalle triger değişmemiş değişmesi lazım demişlerdi o şekilde öğrendim.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

srdr87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Birde detaylı olarak hangi parçaların kesin değişeceği hangilerin bakıldığında değişebileceği bilgisini yetkili servis ve özel servisten alın ve kıyas yapın. Çünkü servisin değişmesi gerekiyor dediği parçayı özel servis değiştirmeyebilir belki. Mesela bir krank kasnağı 460 lira servis liste fiyatı. Bu bayağı bir fark yapar.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

boragokcan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı bugün aldım.Faturada yapılan tutarları yazıyorum, fatura yazıcıdan çok okunaklı çıkmadığı için fotoğrafını atsamda okunmaz. Fatura da karışık olarak verilmiş kendimce gruplara ayırdım.

Tüm tutarlar KDV DAHİLDİR.

BAKIM OLARAK YAPILANLAR.

1- Karter tapa contası..............3,56
2-Komple mazot filtresi............144,00
3-Hava filtresi.........................62,40
4-Polen filtresi........................81,70
5-Motor yağı..........................192,20
6-Yağ filtesi............................20,90

Triger seti ve su pompası
1-Egzantrik kayış kiti............. 267,20
2- Alt. kayış+Gergi K9K..........302,20
3-Su pompası........................257,00
4-Antifiriz..............................107,00
5-Krank kasnağı.....................459,00
6-Krank civatası.....................29,00

İlave
1- Motrio cam suyu (250ml)....3,50
2- Fren temizleyici (500ml).....14,00

İşçilik toplamı........................623,00

Yukarıdaki tutarlar indirimsiz liste fiyatıdır.

Kampanya kapsamında parçaların çoğunda ve işçilikte %25 antifiriz ve su pompasında % 20 indirimle 1950,00
ödedim.:(. İndirimsiz (2568,54)

Krank kasnağı nereden çıktı anlamadım, neden bu kadar pahalı. Bu gibi parçaların motorla ilgili kodları varmış zamanı geldiğinde bunlarında listeye bakarak söylüyorlar değişmesi gerekiyormuş.
Biraz pişmanlık var gibi. 1500 lira gibi bekliyordum bu fiyat biraz canımı sıktı ama sağlık olsun
simge_k2.png

Bende daha bugün triger seti ve alternatör ( v ) kayışı seti fiyatı aldım yedek parcacidan orijinal mais parçalar isteyen olursa Kağıthane birlik oto yedek parça arayıp sorabilirsiniz. Triger seti 130 lira orijinal alternatör kayışı set 130 lira devirdaim pompası orijinal 140 lira kredi kartına bonus a 6 taksit vade farksız. Karbonlu Polen filtresi orijinal mais 30 lira indirimli fiyatı indirimsiz 60 TL .Servisler cok kazık atıyor parca fiyatlariniz yazdiklariniz %25 indirimli olsa bile çok fahiş fiyatlar. garanti bittiyse servise gitmek yerine işinin ehli özel servisler var. Geçen sene Megane 2 mi triger set devirdaim pompası v kayış setli parcalari alıp değiştirtdim 200 lira işçilikle o ve sonrasında hiç bir sıkıntı yaşamadım 1 sene binip sattım.

boragokcan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı bugün aldım.Faturada yapılan tutarları yazıyorum, fatura yazıcıdan çok okunaklı çıkmadığı için fotoğrafını atsamda okunmaz. Fatura da karışık olarak verilmiş kendimce gruplara ayırdım.

Tüm tutarlar KDV DAHİLDİR.

BAKIM OLARAK YAPILANLAR.

1- Karter tapa contası..............3,56
2-Komple mazot filtresi............144,00
3-Hava filtresi.........................62,40
4-Polen filtresi........................81,70
5-Motor yağı..........................192,20
6-Yağ filtesi............................20,90

1-Egzantrik kayış kiti............. 267,20
2- Alt. kayış+Gergi K9K..........302,20
3-Su pompası........................257,00
4-Antifiriz..............................107,00
5-Krank kasnağı.....................459,00
6-Krank civatası.....................29,00

İlave
1- Motrio cam suyu (250ml)....3,50
2- Fren temizleyici (500ml).....14,00

İşçilik toplamı........................623,00

Yukarıdaki tutarlar indirimsiz liste fiyatıdır.

Kampanya kapsamında parçaların çoğunda ve işçilikte %25 antifiriz ve su pompasında % 20 indirimle 1950,00
ödedim.:(. İndirimsiz (2568,54)

Krank kasnağı nereden çıktı anlamadım, neden bu kadar pahalı. Bu gibi parçaların motorla ilgili kodları varmış zamanı geldiğinde bunlarında listeye bakarak söylüyorlar değişmesi gerekiyormuş.
Biraz pişmanlık var gibi. 1500 lira gibi bekliyordum bu fiyat biraz canımı sıktı ama sağlık olsun
simge_k2.png

Sadece motor yağı bile 192 lira yazmışlar eğer indirim yaptılarsa 150lira ama kullandıkları orijinal yağ Elf evolution100 lira n11 den ben alıp özel serviste yağı 4 ay önce değiştirtdim. Resmen soyguncular

http://m.n11.com/elf-evolution-rn-tech-5w-40-5-litre-motor-yagi-2016-12ay-P164218178

Lampetia

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şaka bir yana Allahtan servise gitmiyorum. Daha iki ay kadar önce yaptırdım. Yapılanlar aşağıda hocam.

BAKIM OLARAK YAPILANLAR.
1- Karter tapa contası....Değişmedim.
2-Komple mazot filtresi............ 70.00
3-Hava filtresi.........................20.00
4-Polen filtresi........................30.00
5-Motor yağı..........................105tl Castrol edge
6-Yağ filtesi............................10.00

1-Egzantrik kayış kiti............. 110.00
2- Alt. kayış+Gergi K9K..........140.00
3-Su pompası........................116.00
4-Antifiriz..............................Değişmedim
5-Krank kasnağı.....................Değişmedim.
6-Krank civatası...........Değişmedim.
İŞÇİLİK 150.00
Krank kasnağı olsada max 1000 i bulur tahminim. 1000 lirada cebime kalır. :) İki enjektör parası :)

Lampetia

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu arada değişen ürünler faturalı ve mais

boragokcan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu arada değişen ürünler faturalı ve mais

Artık internet var yedek
parçalar online de satılıyor benim fiyatlar sana yakın zaten piyasasıda bu ne gerek var garantisi dolmuş aracı yetkili servise götürüp kazık yemeye Renault tamir piyasasında en bilindik ustaların en iyi tanıyıp anladığı marka özel servise kendim orijinal mais parça alıp götürüp taktiriyorum

srdr87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet dediğiniz gibi. İndirimli olsa bile ciddi fiyat farkı var. Ben servis bakım sürekliliği bozulmasın diye yaptırdım. Bu kadar fiyat farkını da biliyordum zaten. Ordu da bu oto sanayi pek iyi değil genelde. Zaten ilk arabam olduğu için çok bilgim yok hangi usta iyi filan. O yüzden pek güvenemedim. Dediğim gibi bu krank kasnağı çok sinirimi bozdu. Bu kadar pahalı olması deli etti beni.
Bu yıl ve km de bir arabanın motorunda bu kadar parçasının değişmesi ilginç. Diğer markalar biraz daha pahalı ama buda neredeyse bakım masrafları ile aynı fiyata geliyor hemen hemen. Trigeri zincirli bir araç olsaydı bu masrafa girmiş olmazdım.
Yok triger değişince su pompası da değişmesi gerekiyormuş yok krank kasnağı değişmesi gerekiyormuş. bir sürü ıvır zıvır. Yok su pompası bozulursa onu değiştirirken trigerin de değişmesi gerekiyormuş. Böyle saçma iş mi olur. Belki benim su pompası sağlamdı ama sırf bu yüzden değişti.
Yani nasıl bir tasarım yapmışlar anlamadım.

Lampetia

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam krank kasnağının triger değişirken değiştiğini ilk defa duyuyorum. Ancak devir daim pompasının değiştirilmesi menfaatime olduğu için değiştirdim ben. Usta hatta takmadan iyi duruyor dedi değiştirmeye gerek yok demesine rağmen aldığım parçayı taktırdım kafam rahat olsun diye. Çünkü iki gün sonra pompa bozulsa aynı işçiliği yine sizden alacaklar ve pompası değiştirilen işçiliğinin pahalı olması nediyle trigeri bir daha değiştirelim diyecekler. Su pompası hemen hemen her araçta triger le değişir. Bazı servisler her triger değişiminde bazıları iki triger değişiminde bir.

Lampetia

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen hocam gerek yok. Dediğim gibi Allahtan servise gitmiyorum. Kafam rahat. Araç yapılırken ustayı tanımıyorsam başındada zebellah gibi bekliyorum. Ne olur ne olmaz.