Megane 4 1.2 TCE EDC Icon Tecrübeler Sorular

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar,

Ben de 2017 HB 1.2 TCE EDC Icon (+ Long Screen +Sunroof) 25binde ilk sahibinden alarak aranıza katıldım. Biraz da tam istediğim olsun derken sonunda istediğim donanım ve durumda araç buldum. 17 senedir çok fazla araba kullandım, daha önceden motorsporları ve diğer marka forumlarında da bazı bilgi tecrübelerim var. Burada da konuları okudum. Öncelikle yazan bilgiler için teşekkürler. Aracı farklı ilden dün aldım 500 km tecübem var ama daha önceden Megane 4 kullandım. Fluence icon'la da 2 sene tecrübem var.
Kısaca faydası olabilir diye de son 4 sene özelde 2 sene Audi A3 Dizel Otomatik, HB yeni modeli. 1 sene A3 Sedan Dizel otomatik, 1 sene Hyundai i20 1.2 Benzinli Manuel kullandım.

Öncelikle buradaki yorumlardan Sunroof ve Long screen'e çok mesafeliydim ama Sunroof'u yetkili serviste yaptırmış eski sahibi. Ben şehir içi şehir dışı sorun yaşamadım. Ses sıfır. Long screen de gayet güzel.

Ankara'dan İstanbul (Full otoban) 400 km. %10 şehir içi ortalamam. Ortalama 102 km hızla 6.3 oldu. Çoğunda eco modda kullandım. Bence iyi bakalım İstanbul şehir içinde nasıl olacak.
22 Aralık Ek: İstanbul şehir içinde de tecrübelerimde gayet mutluyum.
Apartmanın otoparkında manevrada sorun yaşıyorum. Sokaktan rampa aşağı otoparka giriliyor. Burada manevrayı yapıp ön lastikler rampa aşağı indiğinde Sol arka veya sağ arka lastik havaya kalkıyor. Bunu A3, i20, Alfa Romeo'lar Fluence'te yaşamadım. Çok sorun değil ama basit bir çözümü de yok bence.

Benim forumda bulamadığım soru ve yapacaklarım var.
22 Aralık Güncelleme: Garanti uzatma son 3 ayında Yetkili servislerden biri yapabiliriz dedi ama olmadı. Renault merkez ve servis müdürü de yardımcı olamadı. Araçta donanım olduğundan ve otomatik olduğundan uzatmak istiyordum ama olmadı.
22 Aralık Güncelleme: Bendeki aracın Long screen Android Auto desteklemiyor (bu konuda tüm yazıları okudum) Bu yüzden versiyon 7 yaptırmak için randevu aldım. Bilgilendireceğim.
22 Aralık Güncelleme: Ben ve expertiz kontrolünde balataların (ön arka) bitime yakın olduğunu gördük. Menü ve ayarlarında göremedim Balata bitik uyarısı veriyor mu araç? Servise götürünce çünkü direk değiştirelim diyecekler ben bitmeden de değiştirmek istemiyorum.
Balatayı da dışarda değiştirebilirim. Çifti 95-150 TL arası 5 marka var. Ortalama ön arkada balataların toplamı 250 tutacak. Bir de işçilik vereceğim. Balatada marka öneriniz var mı?
22 Aralık Yeni Soru (Ayarı buldum): Forumda göremedim.Direksiyon altındaki kontrol kumandasından. Radyo FM, AM, Bluetooth değiştirebiliyorum. AM radyo tamamen iptal edilebiliyor mu? Bulamadım. Çünkü ya radyo ya da Bluetooth dinliyorum. Başka araçlarda vardı. AM'i kaldırırsam süper olacak.
İlgili Ayar: Radyo içindeki ayarlarda değil, Multimedya içine girdiğinizde ayarlara tıklayıp, radyoya tıklarsın radyo ayarları geliyor. Burada AM on off var. Off yaptım çok rahat oldu. Artık Direksiyon arkasındaki kaynak değişiklik tuşuyla tek tık radyo tek tık bluetooth(Spotify) deiştirebiliyorum.

Bunun dışında bir sorum yok. Kendim yıkadıktan sonra ve yolculuktan birkaç fotosunu da paylaşıyorum.

Son düzenleme:

Laguna16

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aramıza hoşgeldin gruptaki arkadaşlar sadece sorunları oldugunda gruba yazıyor anladıgım kadarıyla cevap veren az olacak sana yardımcı olmaya calışacagım.
Balataların biterken fren arızası veriyor araç genelde bunu sende sesten anlayabilirsin zaten. Ben serviste degiştirtmedim dışarıda degiştirttim daha makul fiyata.
Uzun yoldada eco moduna almana gerek yok spor modda ben daha az yaktırıyorum sabit hızla.. Araç rampalarda bayılmıyor.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar,

Ben de 2017 HB 1.2 TCE EDC Icon (+ Long Screen +Sunroof) 25binde ilk sahibinden alarak aranıza katıldım. Biraz da tam istediğim olsun derken sonunda istediğim donanım ve durumda araç buldum. 17 senedir çok fazla araba kullandım, daha önceden motorsporları ve diğer marka forumlarında da bazı bilgi tecrübelerim var. Burada da konuları okudum. Öncelikle yazan bilgiler için teşekkürler. Aracı farklı ilden dün aldım 500 km tecübem var ama daha önceden Megane 4 kullandım. Fluence icon'la da 2 sene tecrübem var.
Kısaca faydası olabilir diye de son 4 sene özelde 2 sene Audi A3 Dizel Otomatik, HB yeni modeli. 1 sene A3 Sedan Dizel otomatik, 1 sene Hyundai i20 1.2 Benzinli Manuel kullandım.

Öncelikle buradaki yorumlardan Sunroof ve Long screen'e çok mesafeliydim ama Sunroof'u yetkili serviste yaptırmış eski sahibi. Ben şehir içi şehir dışı sorun yaşamadım. Ses sıfır. Long screen de gayet güzel.

Anakra'dan İstanbul (Full otoban) 400 km. %10 şehir içi ortalamam. Ortalama 102 km hızla 6.3 oldu. Çoğunda eco modda kullandım. Bence iyi bakalım İstanbul şehir içinde nasıl olacak.

Benim forumda bulamadığım soru ve yapacaklarım var.
Garanti uzatma son 4 ayında Yetkili servislerden biri yapabiliriz dedi. Bu akşam deneyeceğim 2 sene uzatma 2300 TL bu civarda mı uzatma fiyatları. Bir tavsiyeniz var mı?
Bendeki aracın Long screen Android Auto desteklemiyor (bu konuda tüm yazıları okudum) Bu yüzden versiyon 7 yaptırmak için zorlayacağım. Şu anda Renault durdurdu dedi bir servis ama başka serviste bir deneyeceğim. Bundan sonra da Android Auto'yu aktif edeceğim. Umarım olur benim için önemli.
Ben ve expertiz kontrolünde balataların (ön arka) bitime yakın olduğunu gördük. Menü ve ayarlarında göremedim Balata bitik uyarısı veriyor mu araç? Servise götürünce çünkü direk değiştirelim diyecekler ben bitmeden de değiştirmek istemiyorum.
Balatayı da dışarda değiştirebilirim. Çifti 95-150 TL arası 5 marka var. Ortalama ön arkada balataların toplamı 250 tutacak. Bir de işçilik vereceğim. Balatada marka öneriniz var mı?

Bunun dışında bir sorum yok. Kendim yıkadıktan sonra ve yolculuktan birkaç fotosunu da paylaşıyorum.

Aracınız hayırlı olsun. Bende bir dönem aynı aracın sedan versiyonuna baktım ama su an Fluence ile devam karari aldım. Garanti uzatma opsiyonu eğer bakımları serviste yaptiracaksaniz bence önemli. Yapilabilir dusunulebilir. Ama bakimlar dışarıda yapilacaksa hiç gerek yok zaten bakima gormedigi için araç garanti dişi kalacak. Balatalar için uyari bildiğim kadarı ile yok. Ama arkadasimizin dedigi gibi sesten de anlasilir. Fakat benim tavsiyem ara ara kontrol edin kendiniz zaten dis kalmadigi zaman gozle gorulur hale de geliyor. Diske zarar vermeyin. Balatayi orijinal alabilirsiniz. Hatta işlemi yaptiracaginiz servise orijinal istediginizi söyleyin servisten onlar daha da uygun fiyata alabiliyorlar. Ben Fluence için servisten ön disk balata fiyatı aldigimda 1900 liralari buluyordu. Fakat ozel servise renault yetkili servisinden aldirip taktirdim totalde 900 lira odedim.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ercan_kocak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2016 hb icon dci edc aracım 78.000 km de yaklaşık %70 uzun yolda Ankara-İstanbul, Ankara-İzmir, Ankara-Bodrum arasında kullandım, bunların hiçbirinde eco mod da kullanmadım, sürekli sport mod da kullanıyorum. Özellikle de uzun yolda eco - sport mod arasında yakıtta pek fazla bir fark yok. Abartı gelebilir ama ş.içinde bile genellikle sport mod da kullanıyorum. Balata konusuna gelince ben bir kez 40.000 de yanılmıyorsam yetkili serviste değiştirdim. Servislerin kimi zaman indirim ve kampanyaları oluyor ayrıca bazı üyelikler ve kullandığınız uygulamalara bağlı olarak yapılan indirimler var değerlendirebilirsiniz. Dışarıda işçilik ve maliyetler daha düşük, tabi ki bunları da değerlendirebilirsiniz.
R-LINK versiyon 7 konusunda söyleyebileceğim şudur, yaptırabiliyorsanız hemen yaptırın Android Auto çok kullanışlı ve güzel, ben geçen sene Nisan ayında yükseltme işlemini İzmir de yaptırdım, ilk denemede yapamadılar aracın bütün özellikleri gitmişti, ertesi gün tam bir gün uğraştılar hallettiler, ben güncellemeyi Renault'un durdurduğuna inanmıyorum, bu Android Auto konusuyla ilk aldığım günden beri çok uğraştım, gerek burada gerek diğer paylaşım platformlarında versiyonun 7 ye yükseltilmesi ile ilgili paylaşımlara baktığımda servislerin bu konuda teknik olarak tam bilgiye sahip olmadıkları kanısına vardım, yükselme amacıyla servise girip hayal kırıklığı yaşayan, sorunlar ile karşılaşan çok arkadaş oldu. Bu nedenle servisler güncelleme durduruldu deyip yanaşmak istemiyorlar diye düşünüyorum çünkü cihazı kullanılamaz hale getiren servisler oldu bildiğim kadarıyla bundan dolayı yapmak istemediklerini düşünüyorum. Araştırın güncellemeyi yaptırın, ben güncellemeden sonra bir defa bile sorun yaşamadım. Araç çok keyifli, en azından ben çok keyif alıyorum kullanırken, umarım sizin için de öyle olur. Bir de gizli özellik meselesi var onu da yaptırın. Android Auto da telefon ekranını araca yansıtma işi biraz sıkıntı sadece, aslında o da kolay halledilebiliyor, fakat ben kendi telefonumun root lanmasını istemediğim için yanaşmadım. Yakıt olsun, performans olsun sizi üzmeyeceğini tahmin ediyorum.Aracınız hayırlı olsun kazasız günler dilerim.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aramıza hoşgeldin gruptaki arkadaşlar sadece sorunları oldugunda gruba yazıyor anladıgım kadarıyla cevap veren az olacak sana yardımcı olmaya calışacagım.
Balataların biterken fren arızası veriyor araç genelde bunu sende sesten anlayabilirsin zaten. Ben serviste degiştirtmedim dışarıda degiştirttim daha makul fiyata.
Uzun yoldada eco moduna almana gerek yok spor modda ben daha az yaktırıyorum sabit hızla.. Araç rampalarda bayılmıyor.

Teşekkürler cevap için. Forumda birçok mesajını okudum. Biraz toplumumuza özgü. 20 senedir internette news, irc ve neredeyse tüm forumlarda bulundum. Genelde ben de cevap verenlerdenim. Burada da mesajları araştırdım 2-3 haftadır. Aracı almadan da bir çok bilgiye eriştim.

Balataları eski mantık ben de gözle/sesten vs. anlarım. Bakalım uyarı verecek mi diske zaten zarar vermeden değiştiririm. Fiyatları uygun olmasına sevindim.

Eco mod yerine Sport mod tecrübesi için de teşekkürler. Haftaya uzun yolum var. 100 km 100 km ben de deneyeyim. Normal mod da benim için yeterli geldi rampalarda sorun yaşamıyorum. Sport mod zevkli.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok teşekkür ederim. Mesajlarınızı da okumuştum diğer konularda. Garanti uzatma Megane için düşünmezdim ama çok donanım ve otomatik olduğu için düşünüyordum. Ne yazik ki olmadı. Servis müdürüyle görüştüm, hiç şans yok dedi. Bir arkadaşımın arkadaşı Renault'da üst düzey yöneticiymiş onla görüştü garanti uzatma bir sigorta şirketi üzerinden olduğundan onlar da müdahele edemiyormuş. Bakalım EDC, Sunroof konuları biraz düşündürüyor ama garanti bitimine 3 ay var bir şey olursa servise götürürüm.

Fluence'i de severim. Icon paket Fluence uzun süre kullandım. Hiç sorun yaşamamıştım.

Aracınız hayırlı olsun. Bende bir dönem aynı aracın sedan versiyonuna baktım ama su an Fluence ile devam karari aldım. Garanti uzatma opsiyonu eğer bakımları serviste yaptiracaksaniz bence önemli. Yapilabilir dusunulebilir. Ama bakimlar dışarıda yapilacaksa hiç gerek yok zaten bakima gormedigi için araç garanti dişi kalacak. Balatalar için uyari bildiğim kadarı ile yok. Ama arkadasimizin dedigi gibi sesten de anlasilir. Fakat benim tavsiyem ara ara kontrol edin kendiniz zaten dis kalmadigi zaman gozle gorulur hale de geliyor. Diske zarar vermeyin. Balatayi orijinal alabilirsiniz. Hatta işlemi yaptiracaginiz servise orijinal istediginizi söyleyin servisten onlar daha da uygun fiyata alabiliyorlar. Ben Fluence için servisten ön disk balata fiyatı aldigimda 1900 liralari buluyordu. Fakat ozel servise renault yetkili servisinden aldirip taktirdim totalde 900 lira odedim.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler mesaj için... Bu modları ben de deneyeceğim. Şehir içinde zaten Eco mod mümkün değil. Balata bende normal kullanıcıya göre 2 kat dayanıyor çok önemli değil. Ben de tam inceleyeyim uygun bulduğum anda değiştiririm. 4 balata kafam rahat eder.
R-Link için randevu aldım büyük İhtimal 6 Ocak'ta olacak. Zaten Google Pixel serisi telefon kullanan biriyim. Android Auto olması yeter de artar bana. Ekrana Telefonu yansıtma ihtiyacım yok. Telefondaki Google Maps, Spotify çalışsa yeterli. Sesli komut da çalışırsa güzel özellik olur. Bir yandan bende aile aracı gibi İzmir'de 3008 var. Onda Android Auto konusunda çok rahatım. Aslında Serviste RLink güncellemerini yapan usta bana içtenlikle yaşadıkları sorunları da söylediler. Sonra ben biraz iyi niyetle konuşarak rica ettim. Kırmadılar sorun çıkmaması için de gerekli haftasonu gündüz yapalım, Renault merkezle görüüp yapalım vs dediler. İyimserim ben de. Ben telefonuma root yapmayacağım Android'e 10 sene öncesi ilk root yapan kişilerdenim ama 5 senedir bu şekilde bir ihtiyaç duymadım. Android Auto çalışsın yeterli. Çok teşekkürler bu bilgiler için.

Bugün şehir içi 100 km kullandım İstanbul'da tabi trafik azdı. Çok memnun kaldım. Tem'de belli hızlara da çıktım, basit bir kış lastiği var ama yol tutuş da ortalamanın üstünde bu yüzden tatmin oldum.

2016 hb icon dci edc aracım 78.000 km de yaklaşık %70 uzun yolda Ankara-İstanbul, Ankara-İzmir, Ankara-Bodrum arasında kullandım, bunların hiçbirinde eco mod da kullanmadım, sürekli sport mod da kullanıyorum. Özellikle de uzun yolda eco - sport mod arasında yakıtta pek fazla bir fark yok. Abartı gelebilir ama ş.içinde bile genellikle sport mod da kullanıyorum. Balata konusuna gelince ben bir kez 40.000 de yanılmıyorsam yetkili serviste değiştirdim. Servislerin kimi zaman indirim ve kampanyaları oluyor ayrıca bazı üyelikler ve kullandığınız uygulamalara bağlı olarak yapılan indirimler var değerlendirebilirsiniz. Dışarıda işçilik ve maliyetler daha düşük, tabi ki bunları da değerlendirebilirsiniz.
R-LINK versiyon 7 konusunda söyleyebileceğim şudur, yaptırabiliyorsanız hemen yaptırın Android Auto çok kullanışlı ve güzel, ben geçen sene Nisan ayında yükseltme işlemini İzmir de yaptırdım, ilk denemede yapamadılar aracın bütün özellikleri gitmişti, ertesi gün tam bir gün uğraştılar hallettiler, ben güncellemeyi Renault'un durdurduğuna inanmıyorum, bu Android Auto konusuyla ilk aldığım günden beri çok uğraştım, gerek burada gerek diğer paylaşım platformlarında versiyonun 7 ye yükseltilmesi ile ilgili paylaşımlara baktığımda servislerin bu konuda teknik olarak tam bilgiye sahip olmadıkları kanısına vardım, yükselme amacıyla servise girip hayal kırıklığı yaşayan, sorunlar ile karşılaşan çok arkadaş oldu. Bu nedenle servisler güncelleme durduruldu deyip yanaşmak istemiyorlar diye düşünüyorum çünkü cihazı kullanılamaz hale getiren servisler oldu bildiğim kadarıyla bundan dolayı yapmak istemediklerini düşünüyorum. Araştırın güncellemeyi yaptırın, ben güncellemeden sonra bir defa bile sorun yaşamadım. Araç çok keyifli, en azından ben çok keyif alıyorum kullanırken, umarım sizin için de öyle olur. Bir de gizli özellik meselesi var onu da yaptırın. Android Auto da telefon ekranını araca yansıtma işi biraz sıkıntı sadece, aslında o da kolay halledilebiliyor, fakat ben kendi telefonumun root lanmasını istemediğim için yanaşmadım. Yakıt olsun, performans olsun sizi üzmeyeceğini tahmin ediyorum.Aracınız hayırlı olsun kazasız günler dilerim.

Laguna16

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şahsi fikrim eco mod sadece uzun yolda ve düz yolda yararlı bence. Aracın gaz tepkimesini kesmesi iyi birşey değil bence. Ben yazılımla 140hp yaptırdım ecufastta şuan 1lt az yakmasına rağmen hep spor moddayım.. Tavsiye ederim..

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şahsi fikrim eco mod sadece uzun yolda ve düz yolda yararlı bence. Aracın gaz tepkimesini kesmesi iyi birşey değil bence. Ben yazılımla 140hp yaptırdım ecufastta şuan 1lt az yakmasına rağmen hep spor moddayım.. Tavsiye ederim..

Sağ ol tecrübeler için. Benim araç benzinli. Performansı yeterli ama yakıt ekonomisi olarak çok fazla araç gördüm arkadaştan kullandım gerçekte ortalamada 1 lt ekonomi çok zor. Sizde öyle sonuç alındıysa büyük başarı bence.

Laguna16

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sağ ol tecrübeler için. Benim araç benzinli. Performansı yeterli ama yakıt ekonomisi olarak çok fazla araç gördüm arkadaştan kullandım gerçekte ortalamada 1 lt ekonomi çok zor. Sizde öyle sonuç alındıysa büyük başarı bence.

Bundan önceki aracımda megane3 tü ve oda aynı şekilde yakıtta düşmüştü. Bursa izmir arası 130km/h sabit 100/4.0 litre yakıyor şuan. Benzindede 5.0 yakması lazım