Megane 4 1.5 dci edc yakıt tüketimi

SertanCem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sanırım bende veya benim arabada sorun var 2.400 km civarında yol yaptım. Öyle devirli , hızlı kullanan biri değilim. Genelde İzmir içi kullanıyorum arabayı.. Resimde de görüldüğü üzere 5,6 lt ortalama var. Hızlanma değerleri çok düşük sarfiyatı bu da arttırıyor olabilir. En güzeli servise bir gitmek sanırım. Ben pek memnun değilim doğrusunu söylemek gerekirse..
D305DO.jpg
[/URL][/IMG]

Erdoğan Saka

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sanırım bende veya benim arabada sorun var 2.400 km civarında yol yaptım. Öyle devirli , hızlı kullanan biri değilim. Genelde İzmir içi kullanıyorum arabayı.. Resimde de görüldüğü üzere 5,6 lt ortalama var. Hızlanma değerleri çok düşük sarfiyatı bu da arttırıyor olabilir. En güzeli servise bir gitmek sanırım. Ben pek memnun değilim doğrusunu söylemek gerekirse..
D305DO.jpg
[/URL][/IMG]
Şehir içi 5,6 yeni bir Megane için gayet normal, ilk bakım ve yağ değişimden sonra biraz daha düşecektir.

Erdoğan Saka

volki2020

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uzun yolda sıkıntı yok zaten Volki72, daha önce uzun yolda klima açık, araç 4 kişi bagaj dolu 4 lt ortalama almıştım, Eskişehir ankara gidiş dönüş. Fakat ş.içinde fabrika değerlerini görmek hayal gibi.[/QUOTE
Edc ile 4 lt yakaladiysaniz cok iyi bence

ercan_kocak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet EDC ile 4 lt gördüm, Ankara dan değerleri sıfırlayıp yola çıktım, Temmuz ayında. İlk seferde Ankara-Eskişehir-Ankara gidip geldim, hiç zorlamadım, ani hızlanmalardan kaçındım dikkatli kullandım müsait olan yerlerde 110 km sabit gittim ve Ankara'ya döndüğümde 4 lt ortalama vardı.
İkinci olarak aynı Temmuz ayında Ankara-Konya-Alanya gidiş dönüş aynı şekilde sakin kullandım aynı değeri yakaladım. Eskişehir'den dönüşte araç full doluydu, Alanya gidiş dönüş full doluydu ve her ikisinde de otom.klima açıktı.
Çok hoşuma gitmişti bu değerler, araç yeni olmasına rağmen, ancak şehir içinde çok ta mutlu olamadım açıkçası, galiba şehir içinde kullandığım mesafenin çok kısa olması, yokuş ve rampa ile birlikte devamlı trafiğin yoğun saatlerine denk gelmem şehir içi tüketimi 5,5 - 6,5 lt olarak gerçekleşmesine sebep oluyor galiba.

Flashock

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla ben yakıta takılı biri değilim siz fark ettiniz mi bilmiyorum ancak Sport modda sanırım arabanın süspansiyonları bile değişiyor ve Sport çukurlardan falan en huzurla geçtiğim mod o yüzden sürekli sportta kullanıyorum Şehir İçinde İstanbulda yaşıyorum 5.6 şehir dışı Adaptive Cruise açık 3.8'i bile gördüm. Benim değerler bunlar.

Sport moddayken yokuşta arabayı bırakması, vitesi geçişlerinin daha kararlı olması, süspansiyonların daha iyi olması yüzünden Sport moddayım sürekli.

ercan_kocak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence de en güzel mod sport, arabadan tam verim alıyorsunuz, aracın gücünü sport mod da daha iyi hissedebiliyorsunuz. Daha önce de dediğim gibi uzun yolda sıkıntı yok, ama şehir içi yoğun trafik falan da girince işin içine yakıt olarak pek memnun edecek gibi durmuyor.

onurg57

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim istanbul içi ortalama yakıt tüketimim 25km ortalama hızda az çok dikkat ettiğimde 5.3 litre, daha savurgan kullanırsam 5.8 litre civarında. Rahat 6 litre altında kullanıyorum, jantlar 17 inç. Fabrika verileri ise istanbul gibi mega bir şehrin şartlarına göre değildir zannetmiyorum. Fabrika verilerine göre bir şehirde de 5 litre ya da 4.8 ile gidilebilir en fazla sapma %20 civarı gibi.

Son düzenleme:

onurg57

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam dikkat etseniz bu değer rahat 5in altına düşer. Aldığınız puana bakarak konuşuyorum ani hızlanma yapıyorsunuz :)

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Şehir içi kullanım da yakıtı arttıran duran aracı harekete geçirmektir

Ömer Tuncay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eskişehirde 5,7 civarlarında ortalamam var. Yakıt tüketiminiz gayet normal bence.