Megane 4 - Rlink2 Car play ve ios özelliği

cnv_58

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Renault merkez ile goruştum ve surum yukseltemeyeceklerini soylediler. Nedeni ise mevcut sistemin yeni surumu desteklememesiymis!!!! Bende aldiginiz telefon surum guncellemesi yapıyormu diye sordum. Sonucta siz telefonu aldıniz 2016 model diye 2018 de gelen surumu destekliyormu, desteklemiyormu? Siz bu urunü satiyorsanız teknik destek sağlamak ve surum guncellemek zorundasınız diyorum. Onlar bana hala rlink2 sisteminiz parcaları 3.3 surumunu desteklemez diyor. Siz yukleyinde desteklemezse ozaman konusuruz arkadas ya. Nekadar zormus bu islemi yapmalari

Külliyen yalan carplay vs. Tüm yeni renaultlar destekliyor . İstesinler her arac her sürüm yüklenir .

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Renault merkez ile goruştum ve surum yukseltemeyeceklerini soylediler. Nedeni ise mevcut sistemin yeni surumu desteklememesiymis!!!! Bende aldiginiz telefon surum guncellemesi yapıyormu diye sordum. Sonucta siz telefonu aldıniz 2016 model diye 2018 de gelen surumu destekliyormu, desteklemiyormu? Siz bu urunü satiyorsanız teknik destek sağlamak ve surum guncellemek zorundasınız diyorum. Onlar bana hala rlink2 sisteminiz parcaları 3.3 surumunu desteklemez diyor. Siz yukleyinde desteklemezse ozaman konusuruz arkadas ya. Nekadar zormus bu islemi yapmalari

Carplay ve android autonun donanim ile bir alakasi yok. Yazilimla calisan arayuz. Donanim desteklemez dedikleri eski araclara lisans alamadiklari icin veremiyorlar. Bu islem icin apple ve google’a her bir arac icin bedel odemek zorunda. Geriye donuk bu islem yapilirsa siz resmi olarak renaulttan araca yazilim yukletirseniz ve carplay destekler hale gelirse sizden para isteyebilirler ama bunu da yapmiyorlar tuhaf. Yani deseki evet yukleniyor fiyat atiyorum 250,00 lira kullanici bunu da kabul eder araclarin sistemi buna musait onda yapilmiyor.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

EskiJapon

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Renault yeni megane 4'ün bu kadar satacağını sanırım düşünmüyordu. Bu kadar kısıtlı sayıda lisans almasını ticari bir hata bence. 100 bin liraya araba sat, ama aracına lisans almaktan kaç.
Okyonusu geç, gel derede boğul derler buna.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Renault yeni megane 4'ün bu kadar satacağını sanırım düşünmüyordu. Bu kadar kısıtlı sayıda lisans almasını ticari bir hata bence. 100 bin liraya araba sat, ama aracına lisans almaktan kaç.
Okyonusu geç, gel derede boğul derler buna.

Megane ve fluence’in eski donem satis rakamlarina bakip bu rakamlari ongoremediyseler ciddi bir hata tabi. Diger yandan megane satisa sunuldugu donemlerde apple ve google ile gorusmeler ( fiyat pazarligi ) devam ediyor ve bu gorusmeler arac satisa basladiktan sonra sonuclandiysa daha once satilan araclarda bunu vermezler. Benim dusuncem bu yonde baska bir aciklamasi izahi gelmiyor acikcasi aklima.

EskiJapon

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ctesi günü sabahtan Aracı satın aldığım Yetkili Bayiye gittim. Durumu anlattım. Çeşitli forumlarda en çok konuşulan
konunun r-link 2.2 güncellemesi olduğunu söyledim. Ve servislerin bu güncellemeği araçlara yüklediğini söyledim.
Şimdi aramızda geçen konuşmayı sizlerle paylaşıyorum.

Ben: Ustacım bu R-Link 2.2 güncellemesini yüklermisiniz aracıma?
Usta: Abi o iş olmuyor. Biz yapamıyoruz.
Ben: Nasıl yapamıyorsunuz? Forumlarda birçok arkadaş servislerde yükletmiş...
Usta: Abi yalan o. Kimse olmayan şeyi yükleyemez. Bizde direk Fransa serverına bağlanıyoruz. Güncelleme yok diyor.
Ben: Saçma! Size bu iş angarya geliyor.
Usta: Yok abi olsa neden yüklemeyelim. Bende bu konuyu takip ediyorum. 2.2 yüklü ise kesinlikle güncelleme olmuyor.
Hatta aşağıda telefonu bağladığımız USB çıkışını 2017 ağustos üretiminden söküp, 2.2 yüklü megana taktık.
O zaman oldu.
Ben: Yani?
Usta: O USB giriş parçası değişirse olabiliyor. Onun fiyatıda 920 TL. Ama yine garantisi yok olacak diye.
Bir müşteriye taktık. Oldu. Sürekli bağlantısı kesiliyor. Taktırdığına pişman.
Ben: Tamam usta. Ben anladım anlayacağımı. Kolay gelsin.

Kısaca konuşmanın özeti bu. Küfür ederek oradan uzaklaştım. Çaresizlik kötü birşey arkadaşlar.

nhtklc

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu konuda en çok çabalayanlardan biri olarak sorunu otb2 cihazı ve dtt4all programı ile çözdüm. 8 ınclik ekran nihayet ise yarar hale geldi. YouTube internet film ne istersen izle.benim aracım 2016 aralık çıkışlı. Yazılımın güncellemesini servis yapar. Mesela ben 3 defa servise gittim 3 kere güncelleme yüklendi.

midsummer

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ctesi günü sabahtan Aracı satın aldığım Yetkili Bayiye gittim. Durumu anlattım. Çeşitli forumlarda en çok konuşulan
konunun r-link 2.2 güncellemesi olduğunu söyledim. Ve servislerin bu güncellemeği araçlara yüklediğini söyledim.
Şimdi aramızda geçen konuşmayı sizlerle paylaşıyorum.

Ben: Ustacım bu R-Link 2.2 güncellemesini yüklermisiniz aracıma?
Usta: Abi o iş olmuyor. Biz yapamıyoruz.
Ben: Nasıl yapamıyorsunuz? Forumlarda birçok arkadaş servislerde yükletmiş...
Usta: Abi yalan o. Kimse olmayan şeyi yükleyemez. Bizde direk Fransa serverına bağlanıyoruz. Güncelleme yok diyor.
Ben: Saçma! Size bu iş angarya geliyor.
Usta: Yok abi olsa neden yüklemeyelim. Bende bu konuyu takip ediyorum. 2.2 yüklü ise kesinlikle güncelleme olmuyor.
Hatta aşağıda telefonu bağladığımız USB çıkışını 2017 ağustos üretiminden söküp, 2.2 yüklü megana taktık.
O zaman oldu.
Ben: Yani?
Usta: O USB giriş parçası değişirse olabiliyor. Onun fiyatıda 920 TL. Ama yine garantisi yok olacak diye.
Bir müşteriye taktık. Oldu. Sürekli bağlantısı kesiliyor. Taktırdığına pişman.
Ben: Tamam usta. Ben anladım anlayacağımı. Kolay gelsin.

Kısaca konuşmanın özeti bu. Küfür ederek oradan uzaklaştım. Çaresizlik kötü birşey arkadaşlar.

Merhaba, Siz servise soruyu yanlış sormuşsunuz gibi geldi bana. Sizin arabada su an hangi sürüm yüklü, 2.2.17.803 diye düşünüyorum. Bu 2.2. ile başlayan bir sürümdür. Sonu 803 ile biten sürüme en son 2.2.19.200 güncelleme yabancı ülkelere verildi. Bunu biz kullanıcılar kendimiz indirip arabaya kurduk. Bazı arkadaşlar Rlink geç açılıyor şikayeti yaptığı için su an bu sürüm beklemeye alindi. Bende yuklu ama sorunsuz çalışıyor.
Gelelim Android auto veya car play desteğine bunun için arabada donanım lazım diyen de oldu, apple ve android e telif parası ödenmemis olabileceği için aktif olmuyor da deniyor. Su an net bilgi yok ve yurtdisinda 2.2.17.803 ve bunu güncelleyen 2.2.19.200 sürüm Megane kullananlarda da henüz aktif edilemedi.
Siz servise 3.3 sürüm istiyorum demeniz gerekiyordu, ki servis de size bizde sizin araç için 3.3 güncelleme elimizde yok demesi doğru cevap olurdu. Eğer ki android auto, car play eski sürüm araçlarda aktif edilecek olursa buradan duyuru yapılır. Su an sadece belirli tarih sonrası üretim yani 2.2.xx.590 sürüm ve üzeri araçlarda OBD 2 ile DDT 2000 programı aracılığı ile aktif edilenler mevcut.

papyon34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, Siz servise soruyu yanlış sormuşsunuz gibi geldi bana. Sizin arabada su an hangi sürüm yüklü, 2.2.17.803 diye düşünüyorum. Bu 2.2. ile başlayan bir sürümdür. Sonu 803 ile biten sürüme en son 2.2.19.200 güncelleme yabancı ülkelere verildi. Bunu biz kullanıcılar kendimiz indirip arabaya kurduk. Bazı arkadaşlar Rlink geç açılıyor şikayeti yaptığı için su an bu sürüm beklemeye alindi. Bende yuklu ama sorunsuz çalışıyor.
Gelelim Android auto veya car play desteğine bunun için arabada donanım lazım diyen de oldu, apple ve android e telif parası ödenmemis olabileceği için aktif olmuyor da deniyor. Su an net bilgi yok ve yurtdisinda 2.2.17.803 ve bunu güncelleyen 2.2.19.200 sürüm Megane kullananlarda da henüz aktif edilemedi.
Siz servise 3.3 sürüm istiyorum demeniz gerekiyordu, ki servis de size bizde sizin araç için 3.3 güncelleme elimizde yok demesi doğru cevap olurdu. Eğer ki android auto, car play eski sürüm araçlarda aktif edilecek olursa buradan duyuru yapılır. Su an sadece belirli tarih sonrası üretim yani 2.2.xx.590 sürüm ve üzeri araçlarda OBD 2 ile DDT 2000 programı aracılığı ile aktif edilenler mevcut.

2.2 surumlere hicbir sekilde abdroid ve car play acilamiyor ddt4all programiyla ben bircok 2.2 yuklu aracta yazilimda car play ve android izelligini actim fakat calismadi kendi aracim aralik 2016 cikisli 3.3 yuklu kendi aracimda actim ozellikleri suan kullaniyorum egerki dinanim eksikliginden olmuyorsa 2.2 lerde de acilmasi gerek cunku 2.2 lerin yaziliminda da android ve car play secenekleri gorunuyor

EskiJapon

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2.2 surumlere hicbir sekilde abdroid ve car play acilamiyor ddt4all programiyla ben bircok 2.2 yuklu aracta yazilimda car play ve android izelligini actim fakat calismadi kendi aracim aralik 2016 cikisli 3.3 yuklu kendi aracimda actim ozellikleri suan kullaniyorum egerki dinanim eksikliginden olmuyorsa 2.2 lerde de acilmasi gerek cunku 2.2 lerin yaziliminda da android ve car play secenekleri gorunuyor

Burdaki en büyük problem, 3.3 güncellemesini servisler dışında temin etmek. Biryerlerden birileri zip dosyası olarak atsa çok güzel olurdu.
Kimsenin aklına gelmiyor sanırım bu güncellemeyi zipleyip biryerlere atmayı. Bende gizli özelliklerde car play ve androidauto yu açtırdım. Gereken tek şey 3.3 güncellemesi.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Burdaki en büyük problem, 3.3 güncellemesini servisler dışında temin etmek. Biryerlerden birileri zip dosyası olarak atsa çok güzel olurdu.
Kimsenin aklına gelmiyor sanırım bu güncellemeyi zipleyip biryerlere atmayı. Bende gizli özelliklerde car play ve androidauto yu açtırdım. Gereken tek şey 3.3 güncellemesi.

Servis bunu dışarı vermiyor, yuklemeyi kendide yapmıyor kendilerine gore haklı sebeplerle diyelim. Durumu toparlamak ve bilgi eksikliğini gidermek adina soruyorum.

1)_ mevcuttaki tum araclarda 3.3 guncelleme yapilabiliyor mu? ( bazi araclar icin guncelleme yapilamadigi soylenmisti )

2)_ guncelleme yapilabiliyorsa CarPlay ve androidauto guncelleme sonrasi sorunsuz calisiyor mu? ( bazi araclarda sistem faal hale geldikten sonra baglanti kesilmesi gibi sorunlar yasanmis )

3)_ gerekli guncellemeyi yaptiktan sonra ayrica bir aparat veya mekanik baglantiya ihtiyac duyuluyor mu? ( yine bazi araclarda yazilim ile acilmasina ragmen sistem kullanilamamis ve servisten donanim eksikligi oldugu soylenmis )

4)_ anladigim kadari ile tum yeni nesil ( megane, kadjar, talisman, clio vs ) modellerde yapilabilir bir islem. Dolayisi ile kerana sahip tum modellerde kullanilabilir olabilir mi?

5)_ sistemin calismasi icin ihtiyac duydugu surum var mi? Ornegin minimum 2.2 ve uzeri olmasi gibi..

Bu sorulari elektronikten ve araclardan anlayan arkadaslarimizdan biri cevaplarsa ona gore yol cizelim. Aslinda bakildiginda bu sistemin eksik oldugu bir suru arac var piyasada dolayisi ile buyuk denilebilecek bir pazar da var. İse renault tarafindan bakiyorum ve boylesine karli bir islemi neden yapmak istemesin? Muhtemelen kendilerine gore hakli sebepleri vardir. Kullanici tarafinda da dolu versiyonlarda gelen ozelligi almak tabi ki hakkidir. Opsiyonlar bunun icin var ama bunu neden vermiyorlar orasi muamma. Bu isi kokten halledebilecek bir cevapta alinamadiginda gerek fransa renault gerek turkiye renault ortalikta sehir efsanesine donen eylemler mevcut. Umarim kisa zamanda ( bizim anladigimiz kadari ile sadece yazilimsal olan ) bu basit cozumu olan sorun ortadan kalkar ve arac sahipleri de araclarinda daha keyifli vakit gecirirler.