Megane III EDC şanzıman arızası (vites kutusunu kontrol ettiriniz)

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aykut kardeşim büyük geçmiş olsun.

servislere çok fazla aldırış etme, servislerin çoğunluğu bırak EDC den anlamayı aracın bakımını, yağ filtre değişim klima gazı eklemeyi, parça boyatmaktan öte becerisi olmayan şefler doludur.

bugün çoğu usta ECU'ya beyin bağlar o ne derse onu yapar asla sebeb,sorunun başı, zayıf halkayı bulmaz ve sonunda bazen soruna yarabandı koymuş olurlar ve maalesef edc şanzıman için bu tamamende öyledir.

lütfen ama lütfen beni dinleyip aşağıdaki adımı yapın size yardımcı olmuş olayım,paranızı pul etmekten kurtarayım.

gidin servise ve şanzımanınıza öncellikle yazılım attırırp, baskı kavrama noktası ve vites bırakma,kavrama noktasını yazılım ile yeniden tanıtmak istediğinizi söyleyin en fazla 1 saat sürmesi gereken son derece kolay bir işlemdir bu.

EDC şanzımanda aynı manuel şanzıman gibi 2 adet baskı balata vardır, bunlar nasıl manuel şanzımanın baskısı aşınıyorsa aşınabiliyor ama maalesef beyin ,mekanik parçalar insan gibi esnek değil katı kurallar içersinde hareket ederler.

özetle manuel şanzımanda araç sıfırsa nasıl ayağınızı debryijadan çekerken atıyorum 5mm sonra yakalıyorsa vitesi kavramaya başlıyor ama araç 80bine geldiğinde bu kavrama noktası yavaş yavaş 9mm sonra olmaya başlıyorsa aşınmadan dolayı , sizinde aracınızda aynısı oluyor.

tek sorun işte o beyin sabit/katı bir kural ile robota komut verir yakala diye (5mmde afaki konuşuyorum) ve o sırada asıl 9mm uzakta olan baskı balata uzakta kalınca ulan bu volan,baskı nerde alo diye kalıyor geçiş yapamıyor.

sizin yapmanız gereken yazılım vasıtasıyla bunu yeniden tanıtıp beynin aşınmış hali baz alınarak yeniden çalışmayı sağlaması.

ha bu eğer 1inci baskı balatasında hiç et / kavrayacak yer kalmadıysa çözüm olmayacaktır ama genelleme yapacak olursak türkiyede maalesef genelde çözümü bukadar basitken komple şanzıman değiştiren çok servis gördüm.

dediğimi deneyin derim cebinizi kurtarabilir,çözüm olmasıda büyük olasılık, tabi henüz yapılmadıysa, yapılmış hali ile sorun devam ediyorsa ozaman maalesef çözümü her türlü pahalı olacaktır :(

Abi merhaba, Çok mantıklı ve açıklayıcı bir yazı yazdığın için teşekkür ederim. Bahsetmiş olduğun sorun olma sebebi gayet mantıklı. Yanlız bunu servis şeflerine anlatamıyoruz. Dediğin gibi güncellemeyi istediğimde inşallah yaparlar. Gerek yok diyip atmazlar başlarından. Bugün servis kabul ederse yaptıracağım. BU bahsetmiş olduğun durumu tecrübemi ettin yoksa biryerdemi okudun ? Çünkü nokta atışı gibi..

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi merhaba, Çok mantıklı ve açıklayıcı bir yazı yazdığın için teşekkür ederim. Bahsetmiş olduğun sorun olma sebebi gayet mantıklı. Yanlız bunu servis şeflerine anlatamıyoruz. Dediğin gibi güncellemeyi istediğimde inşallah yaparlar. Gerek yok diyip atmazlar başlarından. Bugün servis kabul ederse yaptıracağım. BU bahsetmiş olduğun durumu tecrübemi ettin yoksa biryerdemi okudun ? Çünkü nokta atışı gibi..

rica ederim kardeşim yardımcı olabiliyorsam bana yeter.

aynen senin gibi birebir bu olayı yaşadım önceki konuları bulabilsem atardım ama bulamadım dediğim gibi birebir, adamlar ilk başta komple beyin değiştirdi tırt, sonra yazılım attı tırt en sonunda komple şanzıman değiştirmek istedi ama firmamız çok yanaşmadı çünkü garantidende olsa aracın 18bin tlgaranti masrafı çıkmasını istemediler.

sonunda istanbulda dsg uzmanı bir ustaya gittik oda teker teker zayıf noktalarından tut tüm olayı anlattı ve herşey mantıklı geldi akabinde o ustanın söylediği bu yukarıda bahsettiğim olayı yaptık ve sonuç sorunu çözmek bir yana sorundan önceki sarsıntıyı, kararsızlığı ve 1-2deki geçiş, 5-6daki geçişteki sert lank sesini tamamen kesti.

ha o olayın üzerinden 15bin geçtikten sonra yeniden yapılması gerektimi evet gerekti ama yine sorunu çözdümü çözdü :)

özetle anladığım aşındıkça yapılması gereken bir prosedür ve açıkçası normalde Renault prosedürleri arasındada var ben söyledikten sonra servistekilerde evet abi ya hakkettden bunun yapılması için açıklamalı adımlar mevcut, ee mevcut olduğuna görede normal prosedürmüş oldular.

unutma yapılması gereken baskı kavrama noktasını yeniden tanıtmak, öyle başka bir haltla vakit geçirmesinler. umarım çözer kardeşim,geçmiş olsun.

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
rica ederim kardeşim yardımcı olabiliyorsam bana yeter.

aynen senin gibi birebir bu olayı yaşadım önceki konuları bulabilsem atardım ama bulamadım dediğim gibi birebir, adamlar ilk başta komple beyin değiştirdi tırt, sonra yazılım attı tırt en sonunda komple şanzıman değiştirmek istedi ama firmamız çok yanaşmadı çünkü garantidende olsa aracın 18bin tlgaranti masrafı çıkmasını istemediler.

sonunda istanbulda dsg uzmanı bir ustaya gittik oda teker teker zayıf noktalarından tut tüm olayı anlattı ve herşey mantıklı geldi akabinde o ustanın söylediği bu yukarıda bahsettiğim olayı yaptık ve sonuç sorunu çözmek bir yana sorundan önceki sarsıntıyı, kararsızlığı ve 1-2deki geçiş, 5-6daki geçişteki sert lank sesini tamamen kesti.

ha o olayın üzerinden 15bin geçtikten sonra yeniden yapılması gerektimi evet gerekti ama yine sorunu çözdümü çözdü :)

özetle anladığım aşındıkça yapılması gereken bir prosedür ve açıkçası normalde Renault prosedürleri arasındada var ben söyledikten sonra servistekilerde evet abi ya hakkettden bunun yapılması için açıklamalı adımlar mevcut, ee mevcut olduğuna görede normal prosedürmüş oldular.

unutma yapılması gereken baskı kavrama noktasını yeniden tanıtmak, öyle başka bir haltla vakit geçirmesinler. umarım çözer kardeşim,geçmiş olsun.

Bu işlemi söyledim. Adam şok oldu. Kim söyledi kim söyledi. ben onu yaptım zaten dedi. Güncellemiş ? ama ben bi güncelleme görmedim. hep bir hata aradı. emin olamadım şimdi. Başka biryerde yaptırsam iyi olur herhalde.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu işlemi söyledim. Adam şok oldu. Kim söyledi kim söyledi. ben onu yaptım zaten dedi. Güncellemiş ? ama ben bi güncelleme görmedim. hep bir hata aradı. emin olamadım şimdi. Başka biryerde yaptırsam iyi olur herhalde.

şimdi Aykut kardeşim umutlarımızı sana öncellikle aracın kaç model,kaç binde diye sormak istiyorum birde hangi ildesin? aracı hangi servise yolladın? arkadaşın yazılım atmış olması aracın baskı balata kavrama noktasını tanıtığını belirtmez.

ama doğruya doğru genelde ustalar yazılım atmışken gerçektende yaparlar kavrama tanıtmayı o sebeble usta haklıda olabilir uyduruyorda olabilir yada başaramamışta olabilir o sebeble aracının modeli yaşı önemli.

eğer halen oradaysa renaultda adanadaki servis müdürü arkadaşımdı ona sorarım söylediğin ilde aracına özel CD varmı yada o şube internettden renaulta bağlanmış işlemi doğru yapmış olabilirmi diye.

eğer arkadaş 5-10da yapmış ise kafadan unut, normalde en az 30-45dk alacak bir işlem en azından ben 2 defa 2 ayrı yere yaptırdım ikisindede öyle oldu.

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şimdi Aykut kardeşim umutlarımızı sana öncellikle aracın kaç model,kaç binde diye sormak istiyorum birde hangi ildesin? aracı hangi servise yolladın? arkadaşın yazılım atmış olması aracın baskı balata kavrama noktasını tanıtığını belirtmez.

ama doğruya doğru genelde ustalar yazılım atmışken gerçektende yaparlar kavrama tanıtmayı o sebeble usta haklıda olabilir uyduruyorda olabilir yada başaramamışta olabilir o sebeble aracının modeli yaşı önemli.

eğer halen oradaysa renaultda adanadaki servis müdürü arkadaşımdı ona sorarım söylediğin ilde aracına özel CD varmı yada o şube internettden renaulta bağlanmış işlemi doğru yapmış olabilirmi diye.

eğer arkadaş 5-10da yapmış ise kafadan unut, normalde en az 30-45dk alacak bir işlem en azından ben 2 defa 2 ayrı yere yaptırdım ikisindede öyle oldu.
Ben istanbul'dayım. 2011 model 60 binde. Ben bi yarım saat durdum fakat ekranda devamlı hata filan aradık. Güncelleme bekleyisi filan gormedim. Eger yapilan islemleri ordan gorebiliyorsa arkadasiniz cok iyi olur ogrenmeniz. Ben hedef subesinde yaptirdim.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben istanbul'dayım. 2011 model 60 binde. Ben bi yarım saat durdum fakat ekranda devamlı hata filan aradık. Güncelleme bekleyisi filan gormedim. Eger yapilan islemleri ordan gorebiliyorsa arkadasiniz cok iyi olur ogrenmeniz. Ben hedef subesinde yaptirdim.

hocam ekranda zaten bana güncelleme yükle gibisinden bir hata yada bilgi gelmezki.

yetkili bayiiye bilgi gelir renaultdan evet artık 2013 te CD çıkmıştır yada internet linki ve bu 2011-2012 de şu şu şu hataları yaşayan araçlara uygulamanız gereken yazılım güncellemesidir diye aslında araç değil şubenin bilmesi lazım, araç o uyarıyı vermez.

maalesef arkadaşım dediğim müdür Nissan'a geçmiş artık renaultda değil ama onunda tavsiyesi yazılımın vede kavrama tanıtımının doğru yapılıp yapılmadığına emin olmak.

yerinizde olsam başka bir servisi ararım ve gitmeden önce şunu şunu yapabiliyormusunuz diye önden sorarım, kendinden şüphesi olan, CD yok, güncellemeyi yaptım oda kavramayı tanıttı diye yorum yapan ustalardan uzak dur.

kavramayı tanıtmak için şanzıman ayarlarına girmesi lazım ustanın hususi olarak el ile ve tanıtması lazım bu sayede şanzıman volan ve debriyaj arasında kaç mm var diye bilgi sahibi olup ona göre debriyajı önden daha yakın tutmaktadır ve sonuç olarak araç yürüyebilmekte olup sağlığına kavuşmaktadır.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aykut hocam nolur bana durum düzeldi de aklım hem senin adına hem kendi adıma (bendede EDC var ) sende,umarım sorun çözüldü?

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aykut hocam nolur bana durum düzeldi de aklım hem senin adına hem kendi adıma (bendede EDC var ) sende,umarım sorun çözüldü?
abi senin anlatımların kafama çok yattı. Hatta araştırmamda bununla ilgili bir yazı da gördüm.Renault yetkili servislerinde bazı teknikçiler ükalaca böyle birşey olmadığını söylediler.Ben çok uzatmadım. Ama İnanlar'da görüşmüş olduğum usta harfi harfine böyle birşey olduğunu sorunun %90 çözüldüğünü çözülmez ise beyinin değiştiğini söyledi. Aracıma ilk uygulanana çok güvenmediğimden dolayı yarın randevu almış olduğum İnanlar yetkili servisinde bu işi 70 tl ücret ile yaptıracağım. Ondan sonraki süreçte bilgilendirme yapacağım..

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
abi senin anlatımların kafama çok yattı. Hatta araştırmamda bununla ilgili bir yazı da gördüm.Renault yetkili servislerinde bazı teknikçiler ükalaca böyle birşey olmadığını söylediler.Ben çok uzatmadım. Ama İnanlar'da görüşmüş olduğum usta harfi harfine böyle birşey olduğunu sorunun %90 çözüldüğünü çözülmez ise beyinin değiştiğini söyledi. Aracıma ilk uygulanana çok güvenmediğimden dolayı yarın randevu almış olduğum İnanlar yetkili servisinde bu işi 70 tl ücret ile yaptıracağım. Ondan sonraki süreçte bilgilendirme yapacağım..

Aynen bence de çok mantıklı. Merakla sonucu bekliyorum ben de. Şimdiden geçmiş olsun inşallah.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

hayırlısı olsun Aykut kardeşim içindeki korkuyu burdan hissediyorum ve umuyorum allah ramazan günü sesimizi duyar adına ciddi ciddi dua ettim, mutlu olman dileği ile senden şimdilik haber bekliyoruz ozaman güzel kardeşim.