Megane III EDC şanzıman arızası (vites kutusunu kontrol ettiriniz)

oto ahmet

Taylan,
Bilgi Girilmemiş
edc şanzuman ürnleri maalesef serviste cok pahalı araştırmasını iyi yapın

skyliner3

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugun aracımı servisten aldım vites kutusu beyni değişmiş.. şimdilik bir sorun gorunmuyor, turbo radyator vs ile toplam 5500TL masraf cıkardılar :(

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
konunun sahibi aktif değil galiba.Vites kutusunu kontrol ettiriniz yazıyor. Şuan aracım 2-4-R viteslerine geçmiyor. Sıkışık trafikte filan kalmadım. İkitelli sanayi - halkalı arası tahmini 5 km hız yapmadan gelirken hatayı aldım. Aynı şekilde dün de hatayı aldım. Aracı stop ettip 2 dk sonra çalıştırdım sorun aynı. vitese geçmiyor. yaklaşık 10 dk sonra düzeldi.Aracımı R ye alıp parkedebildim.Vitesi N YE de alırım trafikte ışıklarda. Fakat bu sorunlarda trafiğe girmedim. EDC kullanımın bilincindeyim. Bu sorunu yaşayan ve çözen varmı ? cumartesi bu saatte servisede gidemiyorum ve canımı sıkmaya başladı. Umarım sorun yoktur. 1 ay sonra tatile çıkacağım. yolda yakalarsa bu sorun yandım...

Son düzenleme:

FelixCrail

Ömer Sirel, Renault Modus 1.6 Dynamique,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Moralinizi bozmak istemezdim ama 6-7 bin liralık masraf çıkabilir

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Moralinizi bozmak istemezdim ama 6-7 bin liralık masraf çıkabilir
vallahi korkuyorum bu fiyatlar çıkar diye. Sanırım beyin ile alakası var. Bu akşam kullandım problem yok. Ama haftaiçikontrol ettireceğim. Canımı sıktı bu durum.

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şuan servise gittim. Arıza debriyaj motoru devresi diyor. Arızayı sildik. eğer yine aynı hata olursa bu motoru ve debriyajı değiştireceklermiş. Tahmini fiyat 5-6 binmiş. Burada Renault'un müşteri memnuniyetine güvenmekten başka çarem kalmayacak. Böyle birşey başına gelen var mı ?

FelixCrail

Ömer Sirel, Renault Modus 1.6 Dynamique,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
MYM kolay kolay katılım yapmıyor maalesef. yapsa bile çok az bir miktar karşılıyor çoğu zaman. o anki kara veren kişiye kalmış bir durum kısaca

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şuan servise gittim. Arıza debriyaj motoru devresi diyor. Arızayı sildik. eğer yine aynı hata olursa bu motoru ve debriyajı değiştireceklermiş. Tahmini fiyat 5-6 binmiş. Burada Renault'un müşteri memnuniyetine güvenmekten başka çarem kalmayacak. Böyle birşey başına gelen var mı ?

aykut kardeşim büyük geçmiş olsun.

servislere çok fazla aldırış etme, servislerin çoğunluğu bırak EDC den anlamayı aracın bakımını, yağ filtre değişim klima gazı eklemeyi, parça boyatmaktan öte becerisi olmayan şefler doludur.

bugün çoğu usta ECU'ya beyin bağlar o ne derse onu yapar asla sebeb,sorunun başı, zayıf halkayı bulmaz ve sonunda bazen soruna yarabandı koymuş olurlar ve maalesef edc şanzıman için bu tamamende öyledir.

lütfen ama lütfen beni dinleyip aşağıdaki adımı yapın size yardımcı olmuş olayım,paranızı pul etmekten kurtarayım.

gidin servise ve şanzımanınıza öncellikle yazılım attırırp, baskı kavrama noktası ve vites bırakma,kavrama noktasını yazılım ile yeniden tanıtmak istediğinizi söyleyin en fazla 1 saat sürmesi gereken son derece kolay bir işlemdir bu.

EDC şanzımanda aynı manuel şanzıman gibi 2 adet baskı balata vardır, bunlar nasıl manuel şanzımanın baskısı aşınıyorsa aşınabiliyor ama maalesef beyin ,mekanik parçalar insan gibi esnek değil katı kurallar içersinde hareket ederler.

özetle manuel şanzımanda araç sıfırsa nasıl ayağınızı debryijadan çekerken atıyorum 5mm sonra yakalıyorsa vitesi kavramaya başlıyor ama araç 80bine geldiğinde bu kavrama noktası yavaş yavaş 9mm sonra olmaya başlıyorsa aşınmadan dolayı , sizinde aracınızda aynısı oluyor.

tek sorun işte o beyin sabit/katı bir kural ile robota komut verir yakala diye (5mmde afaki konuşuyorum) ve o sırada asıl 9mm uzakta olan baskı balata uzakta kalınca ulan bu volan,baskı nerde alo diye kalıyor geçiş yapamıyor.

sizin yapmanız gereken yazılım vasıtasıyla bunu yeniden tanıtıp beynin aşınmış hali baz alınarak yeniden çalışmayı sağlaması.

ha bu eğer 1inci baskı balatasında hiç et / kavrayacak yer kalmadıysa çözüm olmayacaktır ama genelleme yapacak olursak türkiyede maalesef genelde çözümü bukadar basitken komple şanzıman değiştiren çok servis gördüm.

dediğimi deneyin derim cebinizi kurtarabilir,çözüm olmasıda büyük olasılık, tabi henüz yapılmadıysa, yapılmış hali ile sorun devam ediyorsa ozaman maalesef çözümü her türlü pahalı olacaktır :(

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Geçmiş olsun, cidden çok can sıkıcı. Arıza nedeni ile ilgili yorumu nedir servisin? Kullanım hatası, imalat hatası vs.?

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun, cidden çok can sıkıcı. Arıza nedeni ile ilgili yorumu nedir servisin? Kullanım hatası, imalat hatası vs.?
Servis bir yorum yapamıyor.Tamamen bilgisayara bağlı konuşuyor.Arızaları sildi. elime bir belge verdi. Debriyaj motor devresi arızası yazan. birdaha arıza gelirse bu yazı ile karşılaştırıp ona göre değişim yapacak. Tamamen Bilgisayara yönelik yani..