Megane IV HB 1.5 DCi EDC - Gaz pedali arada bir tepkisiz kaliyor

TuRKSySTeM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Anladığım kadarıyla bu sorun icon modellerde mevcut.Çok denk geldik ama hep icon versiyon yazıyor kullanıcılar.Benim edc touch versiyon.Yokuş inişlerde (düşük hızda 30km) bende aynı olayı yaşıyorum ama araştırmalarımdan bunun edc genel olayı olduğunu görüyorum.Biliyorsunuz mercedesle aynı motor neredeyse şanzımanda aynı.Mercedes kullanan arkadaşımda yokuş inerken (düşük hızda 30km)benimle aynı olayı yaşadığını belirtti.Ortalama tüketimim 7.6 şehir içi.Yakıt giderek artıyor, umarım uçuşa geçmeyiz. :)

Bende de touch modeli var. Durum bende de aynı, modelle aynı olduğunu sanmıyorum, dediğiniz gibi şanzıman ile alakalı...

erdem1998

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı bir kaç saat sonra teslim alacağım bakalım bir değişme olacak mı..
Benim işim ile evim arası yaklaşık 3 - 3.5 km yai motor ısınmadan yaklaşık 10 dk da işte oluyorum ortalama hızım 17 km yani çok düşük bu yüzden yakıt tüketimim 8.5 lt yinede aşırı fazla megane 2 sedan aracım vardı onda tek depo ile 800 km yol gidiyordum gerçi onun deposu 55 yada 60 lt di :)
.
demin aradılar fren pedalı değişmiş enjeksiyon ve edc yazılımı değişmiş bişey kalibrasyon yaptık dediler tam anlayamadım biraz yoğundum o ara bunlarla düzeleceğini sanmıyorum ama bakalım..
aracınızda bir değişiklik oldu mu paylaşabilir misiniz?

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane 4lerde Getrag 6DCT450 kullanmışlar normalde bu şanzıman 2lt ve üstü gruplarının şanzımanı ve adı gibi 450tq dayanımı var genelde minimum 280-300tq değer üreten araçlarda kullanılıyordu hatta genelleme yapacak olursak 360nm standardı gibi. en düşük kullanıldığı motor 1.6 psa 115hp-280tq Ford ve Volvoki onlarda bile sorun çıkarıyor ağır kalıyor.

bu şanzıman acep 110hp-260tq üreten araca ağır ve fazla gelmiş olabilirmiki?

kullanıldığı modellere bakacak olursanız genelde 2.0lt Ford Dizelleri bence 1460cc motor için fazlasıyla yüklü gelmiş olma ihtimali olabilir çünkü bahsi geçen sorun asla Fluence veya clio4 lerdeki 6DCT250 ile olmamıştı.

http://www.getrag.com/en/products/p...construction_type=7234?construction_type=7234

içimde bir his var motora yazılım atılır 130hp-300tq civarı üretilirse sorun ortadan kalkar diyecem ama oda çok gerçekci olmayacak, Maistuning :)

Barsoom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam Arkadaşlar, Aracım daha 2 aylık ve bu iki ay içerisinde aynı sorunu bugün 5. kez yaşayınca buraya yazmak istedim. Benzer problemi olan varsa bilgileri paylaşmasını rica ederim. Araç Eko modda 2 kez (yokuş aşağı), spor modda bir kez (yokuş yukarı), eko modda bir kez (düz yolda -bugün) ve normal modda bir kez düz yolda şu sıkıntıyı yaşadı. Gaza basıyorsunuz ve hiç bir şey olmuyor. Gaz pedalı tepki vermiyor. Bu gün sonuna kadar bastım hiç bir şey olmadı, devir de yükselmedi, bu arada araç kendi hızıyla gidiyor, eğer yokuş yukarı olsaydı (ki bir kere spor modda oldu araç yolun ortasında durdu) dururdu. Sonra tekrar basınca düzeliyor. Fakat bu anormallik insana kaza yaptırır. Beni de arabadan yavaş yavaş soğutuyor. Geçen gün bunun için servise gittim. Bilgisayara bağladılar ama bir hata gözükmedi. Kavrama yazılımını güncellediler. Fakat bugün yine yaptı. Nasıl çözüleceğini bilmiyor ama bugün yine servise gideceğim. Netice alırsam paylaşırım.​

Selam Bahtsız Dostum,
Ben de 2 aydır Icon Sedan kullanıyorum.
Sürekli Comfort modda kullanıyorum.
Aynı sıkıntıyı her zaman değil ama sıklıkla ve benzer durum sonrasında yaşıyorum.
Örneğin yan yoldan ana yola çıkarken akan trafiğe dahil olmak için durur ve frene basarsın, hafifçe yola dahil olur ve gazlayıp gitmek istersin, işte o anda gazı almıyor ve tamamen durması gerekiyor sonrasında gazı alıyor. Yani buna güvenip otoyola çıkış yapsan uzaktan gelen bir kamyon yaklaşana kadar sen kalkamaz ve kamyonun altında kalabilirsin.
Her gün Şile Otoyolunu kullandığım için bu durumu da her gün yaşıyorum.
Düz yolda giderken ya da tam duruş sonrasında bir problem yok ancak bu sıkıntı, yavaşlayıp nerede ise durma noktasına geldiğinde tekrar gaza basarsan gazı almamak şeklinde kendini gösteriyor, gazı almamak derken sanki hiç gaza basmıyormuşsun gibi demek istiyorum.

erdem1998

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam Bahtsız Dostum,
Ben de 2 aydır Icon Sedan kullanıyorum.
Sürekli Comfort modda kullanıyorum.
Aynı sıkıntıyı her zaman değil ama sıklıkla ve benzer durum sonrasında yaşıyorum.
Örneğin yan yoldan ana yola çıkarken akan trafiğe dahil olmak için durur ve frene basarsın, hafifçe yola dahil olur ve gazlayıp gitmek istersin, işte o anda gazı almıyor ve tamamen durması gerekiyor sonrasında gazı alıyor. Yani buna güvenip otoyola çıkış yapsan uzaktan gelen bir kamyon yaklaşana kadar sen kalkamaz ve kamyonun altında kalabilirsin.
Her gün Şile Otoyolunu kullandığım için bu durumu da her gün yaşıyorum.
Düz yolda giderken ya da tam duruş sonrasında bir problem yok ancak bu sıkıntı, yavaşlayıp nerede ise durma noktasına geldiğinde tekrar gaza basarsan gazı almamak şeklinde kendini gösteriyor, gazı almamak derken sanki hiç gaza basmıyormuşsun gibi demek istiyorum.

Bana bahtsız diyen bak :D Sizin sorun daha fazlaymış :)
Şaka bir yana, sıkıntılı bir durum. Renault Gn Md le temas halindeyim aracımla ilgili, kesin çözüm oluştuğunda herkes ile paylaşırım elbette. Size de tavsiyem aracınızı en yakın servise randevu alarak gidip kayıt açtırmanız. Şikayet var com u da kullanarak şikayetinizi bizler gibi paylaşmanız. Ne kadar çok sorun yaşayan arkadaş şikayette bulunursa sorun o kadar ciddiye alınıp hızlı çözüme kavuşur diye düşünüyorum.

omerkarakoc

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
megan 4 sedan icon gaz sıkıntısı

Selam herkese bende 1 aydır megane 4 sedan icon edc kullanıyorum bi kaç defa başıma geldi önemsemedim ama dün seyir halindeyken gaza bastım devir yükselmesine rağmen araç boştaymış gibi tepki verdi bu yaklaşık 10 saniye sürdü bu çok büyük sıkıntı çok sevdiğim arabamdan soğuttu beni

soner megane4hb

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam. Dün biri ticari taksi iki megane 4 araç sahibini yolda durdurarak bu sorunu sordum. Her ikisi de böyle bir sorunun olduğunu bazen gazin tepki vermediğini söylediler.servise gidip gitmediklerini sordum. Gitmedik dediler.bende servise gidip ariza kaydi oluşturmalarini genel müdürlüğün bu sorunu kabul ettiğini söyledim. Ama gideceklerini tahmin etmiyorum.90-100 milyar para ver ,arizali araç al ,elin fransiz i yesin parani.ben bu araci çocuklarimin rizkindan keserek ve tirnaklarimla kaziyarak kazaniyorum. Hakkimi sonuna kadar ariyacağim. Zaten bu forumda iki üç kişi ilgileniyor bu sorunla.sizler zengin olabilirsiniz ama ben o kadar değilim.lütfen duyarli olalim. En azindan şikayet var isimli siteye bu konuyu yazarsak zaten renault genel müdürlüğü sizinle irtibata geçerek ariza kaydi aliyor.bu sorunun fransa dan gelecek yazilimla hallolacağini söylüyorlar. Ilerde yazilim atilacaği zaman genel müdürlükte kaydiniz yoksa nasil sizinle irtibata geçilecek. Bence zaman kaybetmeden sizde bu işe bir el atin derim. Kazasiz güNler

Bandırma10.5

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şu şikayet var sitesine yazdığınız metni koyun buraya insanlar üşeniyor ve alıştık nasılsa deyip oturuyor yerinde madem etkili olsun istiyorsunuz koyun metni büyük puntolu şekilde gören kopyala yapıştır yapsın en azından

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
mantıkken sorun sadece megane 4 EDClilerde ise sorun şanzımanda olduğu net arkadaşlar, yok pedal yok motor yok beyin diyenler için söylüyorum bu sorun manuel şanzımanlı megane 4 de yoksa kafanızı kullanmanız yeterli olacaktır.

sorunun ya şanzıman işletiminde yada motorun yetersiz kalışında olduğunu düşünüyorum ama kimse bu kadar üzülmesin bunları firmaların (gerek Renault gerek Getrag) modifiye etmesi ve revisyona sokup düzeltmesi gayet mümkün ve illaki çözülür.