Megane IV HB 1.5 DCi EDC - Gaz pedali arada bir tepkisiz kaliyor

soner megane4hb

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar eger hala sorunu olan varıse bende yapılan ıslemın kodları asagıdakı gıbıdır
0840
7679

Zaten bulten yayınlanmıs butun servıslere.

Sorunu olan herkeze gecmıs olsun.

Ben dün servise gittim.0840 kod vites kutusu beyni güncellemesi yapıldı.7679 kod ne ile ilgili.biliyormusunuz.

soner megane4hb

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Vites kutusu beyin güncellemesi yaptırdıktan sonra şehir içi 30 km yol yaptım.aracın gaz tepkimesi gayet güzel olmuş.çok daha zevk veriyor.sorun çözülmüş nihayet.

muratbirlik

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Malesef benım aracımda bır ıse yaramadı guncelleme.gaz tepkımelerıne katkısı olmus ama vıtese gecmeme sorunu devam edıyor.bırde baska bır servıse yaptırmayı denıcem.o buyuk ısmı bılınen servıs agına guvenmıyorum.

hasbatuas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba. 2017 Megan4 Touch 1,5 EDC sahibiyim. Aracım 50 bin km. Bir süredir servislerde bazı sıkıntıları gidermeye çalışıyoruz ama sonuç sıfır. Forumda da rastladığım bazı problemler ve dahası maalesef çözümsüz şekilde bende de mevcut. Benzer durumlarla ilgili yaşayan ve çözüme kavuşturanlar varsa yardım ve öneri rica ediyorum.

1- En sinir olduğum sorun bu. Araç durmaya yakın anlarda ya da çok yavaş dur kalk akan trafikte düşük hızda iken baya baya titriyor. Hani manuel arabada debriyaja basmadan yavaşlarsınız da devir düşünce araba titrer ya. işte o şekilde.
2- Forumda en çok gördüğüm yokuşta yığılma durumu.
3- Yine forumda sık gördüğüm 4 bin devir ve üstüne çıkıp hızlanmaması ve sürekli ara gaz vermesi

Özetle titreyip sallanan, yığılan, eğimli yollarda hele hele kasis varsa kasisten sonra gazı yemeyen bağıran, frene bastığında ne yapacağını şaşırıp ara gaz verip duran bir aracım var. bu herkeste aynı mı???

Bu arada iki ayrı serviste yazılım güncellendi ama sonuç aynı.

hasbatuas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Servis aşamasını burada aynen paylaşmak istiyorum.

1. Aracım yavaşlayıp dururken durma esnasında veya yoğun dur kalk trafikte çok düşük hızlarda ilerlerken titriyor ayak sallanıyor. Dururken debriyaja basılmamış manuel araba gibi titriyor diyorum.
Servis yetkilisi aracı kullanıyor ve ilgili sorunu gözlemleyip cevap veriyor. Arabanın hızının çok düştüğü normalde bu düşük hızla manuel arabada bile gitseniz bu sallanmayı yaşayacağınız yönünde. Ve bu sorunun çözümü yok bu EDC şanzımanın çalışma prensibi ile alakalı diyor. O esna da Tek tek sayıyorum 6-7 çeşit şu marka araçların otomatiklerini kullandım ve hala elimde iki farklı şu şu marka otomatik araç var ve hiçbirinde böyle bir şey yok. Cevap bunlar böyle.
2.Aracın özellikle yokuş aşağı sert yığılması. Cevap: Evet yığılır deniyor ve ilave ediliyor hele birde yokuş bitiminde kasis varsa daha da kötü diye ekleniyor. Şaka gibi. Buda EDC prensibi. Normal.
3.Tamam diyorum araba ile seyir halinde iken fren yapıp yavaşlıyorum mesela sollama yapıyorum gaz yemiyor. 4 bin devri aşıyor ama hızlanmıyor bayılıp kalıyorum ve hatta arkadan korna yiyorum diyorum. Servis yetkilisi bu arada kullanmakta olduğu aracımda söylediğimi yaşatıyor böyle dimi diyor. Ve yine şaka gibi EDC böyle çalışır.
Özetle diyorum ki servise emsal başka hiçbir markada yaşamadığınız ne kadar sorun gösterirseniz gösterin cevap aynı. “Bu normal, edc çalışma prensibi bu”
Bana deniyor ki Renault’a yazsak aynı cevabı alırsınız. İnsaf. Bu arabayı 170-180 bine satıyorsunuz. Ben arabanda yazılım dışı mekanik sorun olduğunu düşünüyorum ve titremenin, sallanmanın buna bağlı olduğunu düşünüyorum ama ne desek nafile.

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
konuyu hortlatmis gibi olucam ama renault bu problemi hic bir sekilde kabul etmiyor. aracim megane 4 hb 1.5dci edc icon debriyaji degistirdiler(komple garantiden) duzelmedi uzerine tekrar goturdum silkeleme ve hafif egimde bile geri kaydirma yapiyor diye dediler yazilim eski kalmis onu atalim duzelir o da yapildi ama problemler hala devam ediyor artik gitmekten yoruldugum ve biktigim icin goturmuyorum.

newsector

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
konuyu hortlatmis gibi olucam ama renault bu problemi hic bir sekilde kabul etmiyor. aracim megane 4 hb 1.5dci edc icon debriyaji degistirdiler(komple garantiden) duzelmedi uzerine tekrar goturdum silkeleme ve hafif egimde bile geri kaydirma yapiyor diye dediler yazilim eski kalmis onu atalim duzelir o da yapildi ama problemler hala devam ediyor artik gitmekten yoruldugum ve biktigim icin goturmuyorum.

benim aractan takur tukur trim sesi gelio tavan tarafından buna bile normal diyorlar garantisi bitti cözemediler.
edc de sorun yaşamadım garantisi varken yazılım yüklettim hep sizin sorun servis sorunu gibi yazılım hatası muhtemelen size bir test aracı versinler deneyin aynı sorunları yaşayacakmısınız. 444 66 22 buradan durumu bildirin mh lerin üstleri var onlar yardımcı oluyor. ama bir yerde takılıyor bazen işlemler. oyakın servis sistemi kötü..

ben ıspartadayım rampa yok aracımda elektronik el freni var ztn geri kaydırma olayı normaldir bence titreme olayıda normal olabilir dedigim gibi siz edcli bir arac ile test yapın gerekirse rentcarlardan kiralayıp deneyin.

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Debriyaj degisiminden sonra problem devam edince yazilim guncellemesi yapildi kisa bir sure duzelir gibi oldu ama simdi daha da gariplesti vites tepkileri. Bu arada debriyaj degisiminden once geri kaydirma hic yoktu.

Sadece dur kalk trafikte durup kalkinca vitesi 2 den 1 e almiyordu o sebeple debriyaj degisti.

Bugunde mesela durmaya yakin vites kuculturken arac sanki tirtikli 2 metal birbirine surtermis gibi titresim basladi.

Gercekten dediginiz gibi servis sistemi cok kotu bundan once toyota kullaniyordum onlara kotu diyordum ama gunahlarina girmisim gercekten😂