Megane IV Sedan Touch 1.5dci 110 bg Edc- Ortalama 4.3lt yakıt tüketimi sağladım.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle herkese merhaba.

Servisteki yetkili arkadaşımın tavsiyesi ve sürüş önerisi üzerine , yapmış olduğum son uzun yol yolculuğumda elde ettiğim verileri sizlerle paylaşmak istedim.

Aracım 110 bg 1.5dci edc touch modeli.Tekirdağ- Yalova Armutlu arası gidiş dönüş seyahatimde ortalama tüketim olarak 4,3lt/100km oranını yakalamış bulunmaktayım.Fakat kullanım olarak mesafenin %85'i hız sabitleyici ile ve Tekirdağ -Yalova arası 90-100km hız aralığında kullandım.Yalovadan sonra Armutlu'ya kadar -yolu bilenler bilir-virajlardan ve tırmanışlardan dolayı düşük hızlarda kullanım yapmak zorunda kaldım.Aracımın bagajı neredeyse tıka basa doluydu ve 1 bebek 3 yetişkindik.
Sonuç itibariyle depoyu fulleyip yola koyuldum.6700km'de olan aracımla toplam 795km yolculuk yapmışım ve ekranda kalan mesafe olarak 310 km göstermekteydi.Ortalama yakıt tüketim 4,3lt/100km ve ortalama hız olarak 60.3km/h gösteriyordu.Fakat kalan mesafeyi Tekirdağ içinde kullandığımdan dolayı 1040km olarak tamamlayabildim. Bu arada Osmangazi köprüsü üzerinde hız sabitleyiciyi 130km/h yaptım ve anlık tüketim 6,2lt gösteriyordu.Onuda fotoğraflamak isterdim ama malum araçta bebek vardı.
Umarım resimleri yükleyebilmişimdir.Herkese kazasız sürüşler dilerim.

z3LlPD.jpg

GBN287.jpg

yE1o7a.jpg

69bqAW.jpg

37Mjb4.jpg

newsector

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hızlanırken anlık tütekim yüksek görünür genelde onu görmüş olabilirsiniz devamlı 6lt görünüyorsa yolda eğim olabilir

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çok uygun. dolu bagaj, 3 yetişkin, tırmanma filan...

erdem1998

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben pazartesi günü, İstanbul - Enez arası gittim ve döndüm. Üç kişi ve ortalama 130km hız ile kullandım. Yol bilgisayarı trafik, durmalar gibi yavaşlamaları da katarak ortalama hız 87km gösterdi. Ortalama yakıt tüketimi 6.1lt. Araç icon 1.5dci edc megane 4. Yukarıda arkadaşın verdiği bilgiye göre, eğer arabayı kamyon hızıyla kullanırsan yakmıyor :) tabi buna sabır gerek, biraz gaza basarsan da benim yaktığım gibi yakıyor. Sonuçta değerler kullanım tarzına göre değişir. Fabrika verileri zaten hiçbir araçta mümkün değildir.

Entrapman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracın deposu kaç litreli acaba..? çünkü 4.3 lt yakarsa tahminen 1400 km gibi bir mesafe katetmen lazım..bende 110luk kangoo var son kasa..ortalama 5 lt gibi tüketiyor aynı yük tahminen ve 1200 km yol yapıyor..

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben pazartesi günü, İstanbul - Enez arası gittim ve döndüm. Üç kişi ve ortalama 130km hız ile kullandım. Yol bilgisayarı trafik, durmalar gibi yavaşlamaları da katarak ortalama hız 87km gösterdi. Ortalama yakıt tüketimi 6.1lt. Araç icon 1.5dci edc megane 4. Yukarıda arkadaşın verdiği bilgiye göre, eğer arabayı kamyon hızıyla kullanırsan yakmıyor :) tabi buna sabır gerek, biraz gaza basarsan da benim yaktığım gibi yakıyor. Sonuçta değerler kullanım tarzına göre değişir. Fabrika verileri zaten hiçbir araçta mümkün değildir.

erdem1998 yine mi sen ? :hıh

Dostum dediğin gibi basarsan her araç gibi bu araçta yakıyor.130 km hıza sabitledim ve bende de 6,2lt gösterdi.Bu demektir ki, bu hızdaki tüketimimiz böyle olacak.Ayrıca 130km sabitte 6,1 lt güzel bir oran bunuda kabul edelim.Benim vaktim vardı ve arabada bebek olduğu için ve tabakhaneye yetişmek zorunda kalmadığımız bir durumda olduğumdan fırsat varken yakıtımı görmek istedim.Zaten hız yaptığımız anda yakıt hesabı yapmak manasız.Zamanım ve fırsatım varken ekonomik kullanımın dibine vurdum sonuç bu.Bence gayette ideal.Zaten trafikten dolayı Tekirdağ-Yalova arası 90km üzerine istesende çıkamıyorsun.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracın deposu kaç litreli acaba..? çünkü 4.3 lt yakarsa tahminen 1400 km gibi bir mesafe katetmen lazım..bende 110luk kangoo var son kasa..ortalama 5 lt gibi tüketiyor aynı yük tahminen ve 1200 km yol yapıyor..

Megane 4 Deposu 49lt .Sizin hesabınıza göre deponun 60lt olması gerekiyor.
49*100/4,3 = 1140 km
60*100/4,3 = 1397 km
Sizin kangoo ticari olduğu için deposu bizimkilerden büyüktür diye tahmin ediyorum..Birde bizim araçlar daha sıfır araç.Zamanla daha da aşağı düşecektir diye umuyorum.Ama yinede fabrika verileri hiçbir şekilde tutmayacaktır bunuda biliyoruz.Birde benim araç otomatik.Fabrika verileri de manuel vites araçla ölçülüyor diye biliyorum.O yüzden alırkende fabrika verilerinin üzerine 1lt fazla hesaplayarak kabullenip almıştım.

Son düzenleme:

erdem1998

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
erdem1998 yine mi sen ? :hıh

Dostum dediğin gibi basarsan her araç gibi bu araçta yakıyor.130 km hıza sabitledim ve bende de 6,2lt gösterdi.Bu demektir ki, bu hızdaki tüketimimiz böyle olacak.Ayrıca 130km sabitte 6,1 lt güzel bir oran bunuda kabul edelim.Benim vaktim vardı ve arabada bebek olduğu için ve tabakhaneye yetişmek zorunda kalmadığımız bir durumda olduğumdan fırsat varken yakıtımı görmek istedim.Zaten hız yaptığımız anda yakıt hesabı yapmak manasız.Zamanım ve fırsatım varken ekonomik kullanımın dibine vurdum sonuç bu.Bence gayette ideal.Zaten trafikten dolayı Tekirdağ-Yalova arası 90km üzerine istesende çıkamıyorsun.
kıhkıh Yine ben...

İyi yapmışsın. Senin yaptığın doğru. Bana bakma. Ben yolcu olarak bile 90 la gidemiyorum. :)

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Maşallah.

Entrapman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane 4 Deposu 49lt .Sizin hesabınıza göre deponun 60lt olması gerekiyor.
49*100/4,3 = 1140 km
60*100/4,3 = 1397 km
Sizin kangoo ticari olduğu için deposu bizimkilerden büyüktür diye tahmin ediyorum..Birde bizim araçlar daha sıfır araç.Zamanla daha da aşağı düşecektir diye umuyorum.Ama yinede fabrika verileri hiçbir şekilde tutmayacaktır bunuda biliyoruz.Birde benim araç otomatik.Fabrika verileri de manuel vites araçla ölçülüyor diye biliyorum.O yüzden alırkende fabrika verilerinin üzerine 1lt fazla hesaplayarak kabullenip almıştım.

şimdi oldu eski meganlardan vardı bende 60 lt deposu..1650 km gibi dehşet bir rakama ulaşmıştım 1 depo ile..ama şanzımanınızı hafife almayın çift kavramalı şanzıman ve eski otomatikler gibi değiller artık manuel gibi yakıyorlar...kangoo il aldığımda 5.5 lt yakıyordu..dikkatli kullanımda 4.8 e kadar düşürdüm ama ortalama 5 diyebilirim herzaman dikkatli olamıyorum..sanırım 3.9 lara iner sizin aracınızda..