Megane IV Sedan Touch 1.5dci 110 bg Edc- Ortalama 4.3lt yakıt tüketimi sağladım.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şimdi oldu eski meganlardan vardı bende 60 lt deposu..1650 km gibi dehşet bir rakama ulaşmıştım 1 depo ile..ama şanzımanınızı hafife almayın çift kavramalı şanzıman ve eski otomatikler gibi değiller artık manuel gibi yakıyorlar...kangoo il aldığımda 5.5 lt yakıyordu..dikkatli kullanımda 4.8 e kadar düşürdüm ama ortalama 5 diyebilirim herzaman dikkatli olamıyorum..sanırım 3.9 lara iner sizin aracınızda..

İnşallah.

Erdoğan Saka

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu kadar kasmayın arkadaşlar. Amacınız yavaş gidip az yakıt tüketmek ise bisiklet alın. [emoji1]
O kadar para verip son model araba almışım daha düşük yakıt tüketmek için saate 60km/h ile gitmek bana göre değil.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

geridekacvar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracımda 1.5 dci 110 luk Megane4 EDC. Ankara şehir içinde 250 km ye ulaştım dün. Trafikli trafiksiz karışık, ortalama hızım 30.8 gibi birşeydi ortalama ise 5.3 lt. Tabii bu dikkatli kullanarak gerçekleşen veri. Bence dci motor gerçekten çok az yakıyor. Ankara gibi bir yerde 800 km şehir içi yol yapıyor hemen hemen. 45 litre deposu olan bir araca göre müthiş.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu kadar kasmayın arkadaşlar. Amacınız yavaş gidip az yakıt tüketmek ise bisiklet alın. [emoji1]
O kadar para verip son model araba almışım daha düşük yakıt tüketmek için saate 60km/h ile gitmek bana göre değil.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayın Erdoğan saka forumun kullanıcısı olan birisine yakışmayan yaklaşım olmuş.Öncelikle forumun amacının, deneyimlerimizi paylaşmak ve kullandığımız araçlarımız hakkında bildiklerimizi öğrendiklerimizi bilmeyenlere veya bu araçlardan almak isteyenlere aktarmak olduğunu bilmenizi isterim.Ve benzer yolculuklar yapacak kişilere faydası olması için de , pc başına geçip satırlar yazıp, bir yerlere girip oralara resimler yükleyip oralardan buralara aktarıyoruz ki birbirimize faydamız olsun.Emek harcıyoruz yani.Yoksa kaçla gidersen git ,sen ne yakmışsın öteki ne yakmış beni bağlamıyor.Yakıtını ben ödemiyorum ,taşıdığın can da benim canım değil.Sonuç itibariyle kasan yada kasılan yok.O kadar para verip son model alıyorum demişsin ya,altındaki araba da megane yani , hız tutkusu yaşayabileceğin üst düzey bir araba değil .Piyasadaki en ucuz C segment sıfır sedan araç bizimki neredeyse.Araçlarımız güzel, ekonomik,dikkat çekici yeni bir görüntüye sahip araç kabul ediyoruz ama kuzuyu kurt yapmanın da bir anlamı yok.

Testime gelince ;
Amacım dibe vurup ekonomik kullanmak değildi tabiki.Dediğin gibi, o kadar para verdim ki arabama, seni tanımak istiyorum yiğidim diyerek bastım start&stopuma.O günkü amacım kendi şartlarıma uyan (vakit bolluğu,arabada bebek olması vs.) en ekonomik şartlarda ne kadar tüketimim olur onu bilmekti.Madem hep yüksek hızda kullanıyorsun , senden ricam sana göre olanı yap bizimle paylaş.Sayende onuda öğrenmiş oluruz.

Şunuda unutmaki 300km yolu 130km hız ile sabit gidersin sonrasında 100kmlik yolu 60-70 ile gitmek zorunda kalırsın ve ortalama tüketimin 90km civarı çıkar.Benim kullandığım yolun 3/1 dağa tırmanıştı,o yüzden ortalama düşük görünüyor.30-40 km hızla tırmanışlarım olduğu için düşük.
Şunuda belirtmek gerekirse uzun yol ortalaması 70-80km olarak kabul edilir.Bunun sebebi de , 110-120 km hız ile seyrederken girdiğin şehir içi ana-ara yollardan kaynaklıdır.Hız yapamazsın trafik ışıkları vardır vs. o yüzden ekranda uzun yol ortalaman 70-80km gösterir.Benim gittiğim yolun aynısını 150km hızla ile gidip gelsen sende de en fazla 90 ortalama gösterir emin olabilirsin.

Sonraki yolculuğumda da yüksek hızlarda deneme yapmayı düşünüyorum.O zamanki yakıt tüketiminide paylaşırım inşallah.

Son düzenleme:

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracımda 1.5 dci 110 luk Megane4 EDC. Ankara şehir içinde 250 km ye ulaştım dün. Trafikli trafiksiz karışık, ortalama hızım 30.8 gibi birşeydi ortalama ise 5.3 lt. Tabii bu dikkatli kullanarak gerçekleşen veri. Bence dci motor gerçekten çok az yakıyor. Ankara gibi bir yerde 800 km şehir içi yol yapıyor hemen hemen. 45 litre deposu olan bir araca göre müthiş.

:eyv.Ankara içi için çok iyi bir rakam.Yalnız araçlarımızın 49lt deposu bulunmakta ,45lt değil.Hesabını ona göre yaparsınız.

geridekacvar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle teşekkür ediyorum uyarınız için. Mesajınızı okuyunca internetten araştırdım 47 lt yazıyor. Belkide farklılık sedan-hatchback farkından kaynaklanıyordur. Benim arabam hatchback. Bugün 300 km oldu yaklaştı halen 5.3 gösteriyor. Sanırım şehir içi yakıt ortalaması dikkatli kullanımda 5.3 civarında seyretmeye devam edecek.

ferhat0316

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar, benim aracım sedan icon 1,5 dci edc. Afyon inegöl toplamda 220 km de 42 TL'lik mazot yaktı. 18 kuruşa tekabül ediyor. Aracın ekranında 3,7 lt ortalamayı gördüm. aracı eco modda genel olarak 108 km hız sabitleyici ile kullandım.
V0nXRy.jpg

ercan_kocak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ankara - İstanbul otoyolda bagaj dolu, 2 yetişkin yolcu, hız sabitleyici 120 km\h. 500 km yolculuk sonunda ortalama tüketim 4.2 lt.
1.5 dci edc icon hb.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yakıt oranlarımız çok iyi.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle teşekkür ediyorum uyarınız için. Mesajınızı okuyunca internetten araştırdım 47 lt yazıyor. Belkide farklılık sedan-hatchback farkından kaynaklanıyordur. Benim arabam hatchback. Bugün 300 km oldu yaklaştı halen 5.3 gösteriyor. Sanırım şehir içi yakıt ortalaması dikkatli kullanımda 5.3 civarında seyretmeye devam edecek.

Sizin araç hb sanırım. Bizim sedanın teknik özeliklerinde 49lt yazıyor.