Merhaba Arkadaşlar R 11'ler hakkında aklıma takılan birkaç soru var...

Mustaphalanx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hepinize keyifli forumlar öncelikle. Daha önce Renault 5 bakmış ve burada sizden yardım istemiştim. Yorum yapan herkese teşekkür ederim. Renault 5 bakarken R 11'ler de gözüme çarpmaya başladı. (sahibindende 7 bin tlye diye arattığımda çıkıyordu.) daha sonra ilgimi çekti ve R 11leri genel anlamda biraz araştırdım ve doğruluğundan emin olmadığım bazı bilgiler elde ettim. Mesela;

1. Bu araçların 1.4, 1.6 ve 1.7 diye üç seçenek motoru olan var ve bunların da klimalı olanları var.
2. İlanlardan anlaşıldığı üzere 7000tlye nerdeyse hiç temiz (orjinal) araç yok. (Daha önce de belirtmiştim boya benim için orjinallik değildir arabanın içinin toplu ve araca karşıdan baktığında görüntüsünün diri durması önemli benim için.)
3. Sanırım bu araçların ortak sorunları: Çürüme, karmaşık ve tamirinin zor olduğu söylenen 1.7 motor, fazla dayanıklı olmayan ön takım, yakıt tüketimi fazlalığı (neye göre?!) kıç savurma, frenlerinin iyi olmaması ve tabiki de son olarak 1.7 motor olduğu için hız yapmak isteyenlerin bu aracı tercih etmesi ve böylelikle arabanın canına okuması. (başka sorunları varsa da bu kadar biliyorum ben kısa, genel ve insanlardan en çok duyduklarımı aktardım. Bu araç için evladiyelik olduğunu savunanlar da var... :soru)

Ben bunlara rağmen tipini çok seviyorum ve çocukluğumda bunlardan bir tane de bizde olsa keşke dediğim olmuştur. (Rainbow veya Flash S) Bu yüzden R5, broadway ya da spring yerine bunu düşünmeye başladım. Öte yandan bugün hiç aklıma gelmeyen bir aracı daha araştırmam tavsiye edildi, R 21. ("Abi yaa manager ya da concord baksana? hem concordlarda yol bilgisayarı da varmış, bizdeki manager çok güzeldi dengeli araba yağ gibi gidiyodu" şeklinde.)

Asıl konuya döncek olursak birkaç sorum olacak.

a. 3. maddedekilerin kaçı ne kadar doğru?
b. Bu araçlardan bir tane edineceksem nelere dikkat etmeliyim?
c. Almışken klimalı olmalı demeye başladım ve uygun fiyatlı klimalı araçlar da buldum. Klima içeriyi soğuturken kifayetli mi? Bakımı ve idamesinde yaşayabileceğim güçlükler nelerdir? (her usta bundan anlar mı?) Bulacağım araçta klima olmazsa düzünden ama çok temiz bulursam ilerde istediğimde orjinal klima taktırabilirmiyim? Klima parçalarını bulmakta sıkıntı yaşama ihtimalim var mı? Hadi bulduk diyelim uğraşıp da takabilecek adam akıllı usta bulabilirmiyiz? (Taktırırken a dan z ye orjinal olması için göğüslükteki paneline hatta kalbüratöre kadar değiştirmek isterim. (devir ayarlı kalbüratör klimalı modellerde varmış ve klima çalışınca devri otomatik yükseltiyormuş))
d. Arkadaş yaaaa millet ne kadar meraklı doğana şahine. Arkadaş hiç mi başka arabaya binmediniz be mübarekler! Bizim eski 1.4 broadway kmde yaklaşık 25 kuruş yakıyordu bi arkadaşın demir jantlı tüplü 1.6 Doğan L'si km'de 35-40 kuruş yakıyor, o zaman 1.7 Flash 50 kuruş mu yakacak!? Bu neyin kafası neden bana flash değil de doğan şahin öneriyorlar Allah aşkına! :asabi

Umarım bu sorularım ve sizlerin tecrübe ve cevapları tüm almak isteyenlere rehber olur. Olumlu ya da olumsuz tecrübelerinizi, yorumlarınızı ve cevaplarınızı bekliyorum. Saygılar... :eek:

Son düzenleme:

taner_izmitt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yenı bır kullanıcıyım ıdarelık aldım raınbow gosterdıgım usta 1.7 olsa bakmazdım dedi 1.6 raınbow için ıyı seyler söyledi açıkcası

aracım masallah iyi çekiyor bence sahın dogan yerine reno 11 lere binmek daha mantıklı geldi.. 1.7 den daha az yakıyor diye biliyorum.

sadece tek sorunları gitmesine giderde durmasına durmuyor:) daha once iyi bi arabanız olduysa garip gelebilir.. direksiyonu da tofaştan iyi

Mustaphalanx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Taner bey Kocaelindesiniz sanırım? Peki neden 1.7lere bakmazmış? 1.6 rainbowlar hakkında neler söyledi? Paylaşırsanız sevinirim ona göre ben de 1.6 rainbowlara bakmaya gayret gösteririm. :)

Mustaphalanx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu arada taner bey şu an satılık ilanınızı inceliyorum :eyv

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.6 rainbow derim hocam.:eyv

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
1.7 temiz bir 's iyidir iyiii:eyv

Mustaphalanx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tecrübe yeterli olurmu;)
İşte o engin tecrübelerinizi paylaşsanız? "Tecrübe" kelimesi benim için yeterli değil ne yazık ki, açıklaması olmadığı sürece göreceli bir kavram... Örnek vereyim: 3 sene önce ben vosvos araştırırken bazı Vosvos sahibi arkadaşlar al vosvosa evladiyelik bin dediler, onlar da tecrübeliydi mesela. Arabaları cirit gibiydi ve hala arabalarına imrenirim. Evet vosvos onlara göre evladiyelik bir araba olabilir fakat buradaki sorun ben bir vosvos almadan önce tecrübelilerin bir vosvosu gerçekten nasıl evladiyelik hale getirebileceğini anlatmamış olmalarıydı. Yani tecrübelerini paylaşmamışlardı. Ben de acı acı tecrübelere haiz oldum meselaaaa... :) O yüzden biraz daha açıklayıcı olmanın faydalı olacağı kanaatindeyim. :)