Motor hasar riski

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç şuan sanayide serviste, inşallah masraf çıkmadan çözerler.

Bu arada dün tam olarak hatanın şöyle olduğunu tespit ettim. Rolantide veya hareket halindeyken 2 bin deviri geçer geçmez bu uyarıyı veriyor. (Stop lambası, yağ lambası ve ekranda motor hasar riski uyarısı).

Aracın çekişinde veya motor sesinde hiç bir değişiklik olmadı. Sonuçtan haberdar ederim.

Başka bir konuda "eğer yağ lambası yanıyorsa sorun yağ müşüründendir" denilmiş. İnşallah benim de öyledir de ucuz yollu halledilir.
İyi akşamlar. Bu durumu bir video ile paylaşabilir misiniz?

Sing_a_song

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Video çekmedim ama fotoğraf çekmiştim, paylaşırım.

Bu arada sorun çözüldü. Sanayide servise bırakmıştım.

Yağ müşürü arızalanmış, onu değiştirmişler, biraz yap takviyesi yaptıklarını, ayrıca yağın içine bir şey koyduklarını söylediler, çok az da elektrik tesisat sıkıntısı vardı ona baktık dediler. (Ne olduğunu çok anlamadım).

400 TL dediler ama tanıdık olduğu için 350 TL’ye kapattık.

Sing_a_song

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tamirden 2 gün sonra, Cuma akşamı İstanbul - Sultanpınar Yaylası'na gittim. (Sakarya Akyazı'nın ilerisinde bir yayla). Yollar biraz dik ve takır tukurdu. Gideceğim yere vardığımda anahtar ışığı yandı ve ekranda stop-start kontrol ettirin ve enjeksiyonla ilgili uyarı verdi, stop-start düğmesi de kırmızı yanıyordu. Araç yürüyordu ama stop-start yapmıyordu.

Cumartesi sabahı tekrar baktım uyarı devam ediyordu. Bir kaç kez aracı stop edip, çalıştırıp gaza bastım. 3-4. denememde motor durdu. Bu kez stop ışığı da yandı ve ekranda aynı uyarılara ilave olarak motorda hasar riski uyarısı verdi. Araç marş almadı.

Kaputu açtığımda (anladığım kadarıyla yakıt müşürü, yerinden çıkmış ve ucu erimişti.

Bu sabah servise verdim, bakalım ne olacak.

Aracım 2013 model ve 75 bin km civarında. Yıllık bakımlarını eksiltmem, yılın çoğunda şehir içi kısa mesafe kullanırım. Hatta 2 ay önce triger ve v kayışı da değişti (usta sağlam demesine rağmen). Arabayı hor da kullanmam ama 2'dir yokuş çıkarken araç arıza verdi. (Tamam bu seferki sadece yokuş değil, 1,5 saat otoban üstüne yarım saat yaylaya tırmandım ama zorlamadım motoru).

Haberdar ederim.

Sing_a_song

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2 haftalık süreç sonunda araç tamir edildi.

1. hafta Bostancı sanayide bir özel servise verildi. Aracı çalıştıramadılar. Para vermedim.
2. hafta aracı oradan alıp Fikirtepe'de bir dükkana verdim. Aracı çalıştırdılar (motor tesisat işi vardı onu yaptık dediler). 1.500 TL verdim.

Aracın stop ışığı sönmüştü fakat anahtar ışığı ve ekrandaki uyarılar devam ediyordu, start-stop da çalışmıyordu. Üstüne bir de geçen hafta yağan doluda aracı dışarda bırakmışlar, araç komple dolu izi olmuş. Arada arkadaş var diye çok üsteleyemedim haram zıkkım olsun.

Erimiş olan yakıt pompa müşürünü bulamamışlar. O müşür tek başına satılmıyormuş, yakıt pompasıyla birlikte satılıyormuş.. 2 tane yetkili servise sordum, yakıt pompasına 8.500 + işçilik dediler.

Geçen hafta Cuma aracı tekrar Bostancıda başka dükkana verdim. Cumartesi öğlen araç hazır dedi eniştem. Çalışan bir motordan o müşürü almış. (adamlar vermiyormuş ısrar edip almış).

1.100 TL müşür + 600 TL motor tesisatı kontrolü olmak üzere 1.700 TL verdim.

1000 çekici
1500 Fikirtepe
1700 Bostancı sanayi
+ dolu hasar tamiri olacak.

Şuan sadece dolu hasarı kaldı. Anadolu yakasında dolu hasarı için fiyat teklifi alan oldu mu?

Sing_a_song

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir uğursuzluktur gidiyor.

Daha önceki mesajlarımda belirttiğim problemlerden sonra, Mart 2021’de yine motor hadar riski ve anahtar ışığı uyarısı almıştım. Esc, fren sistemi, start-stop hepsi uyarı vermişti. Motor çalışıyordu ama fonksiyonların hiç biri çalışmıyordu.

Gülsuyu köprüsündeki renault servis tam tespit edemedi. Tüm elektrik sistemini değiştircez, deniycez gibi şeyler söylemişti. Güven vermedikleri için aldım oradan.

Bostancıda tanıdık elektrik ustasına götürdüm elektrik sisteminde ve bir beyinde sorun var dedi tamir etti.

Bugüne kadar sorun yoktu ama şuan 15.08.2021’de yine tüm hatalar aynen geldi. Motor çalışıyor ama uyarıların hepsi var.

Nasıl bir elektrik sistemiymiş anlamadım gitti.

Aküm start-stoplu değil. Acaba tüm sorun ondan mı kaynaklanıyor anlamadım.

Pazartesi yine Bostancı sanayideki ustaya götüreceğim.

Alakası var mı bilmiyorum, dün balataları değiştirmiştim. Başka da farklı bir durum olmadı. Şehir içinde kullandım aracı.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun tesisat ta yada beyinlerde sorun olabilir diye düşünüyorum. Tesisat ta bayağı kurcalanmis yeni elektrik tesisatı alınsa ve sıfırdan değişse iyi olur. ( satılıyor mu bilmiyorum)
Bu arkadaşlar motor tesisatı ve yazılım konusunda iyidir bir danışın isterseniz
SS WORKS
https://maps.app.goo.gl/jxEgcTAUVoKzeu2AA

bselcuk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Dolu hasarı için tutanak tutturabilirdiniz. Sonucta siz o halde o aracı vermediniz. Arızalar hakkında ise çoklu hata kodları görünce benim aklıma gelen ilk şey akü oluyor. Denemekte fayda var diye düşünüyorum.

Sing_a_song

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yorumlarınız için teşekkürler. Akü kısmı hep aklımda ama son tamirde elektrikçi ille de akünün değişmesi gerekiyor demediği ve mevcut akünün durumu iyi dediği için değiştirmemiştim.
Yarın sabah cihaza bağlanıp ilerlenecek.

Hiç bir yanlış kullanım ve zorlama yokken bu tür hataların çıkması inanılmaz canımı sıkıyor.

(Bu araçta, aracı ilk aldığım zamanlarda kartı takar takmaz, hiç beklemeden start yapınca start-stop veya yokuş kalkış hatası yazıyordu.
O yüzden hiç kartı takar takmaz çalıştırmam, kartı takıp 5 saniye ışıkların yanıp sönmesini bekler öyle çalıştırırım ama otoparka, valeye veriyoruz, belki de onlar direkt çalıştırıyor diye mi bu tür sorunlar çıkıyor bilmiyorum).

Sing_a_song

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sabah elektrikçiye götürdüm.
Raf sistemi arızası (ray sistemi de olabilir, karıştırdım) görünüyor,

Bu da yaktla ilgili,

Depo ışığı yanarken kullandın mı dediler.

Bir kaç gün önce depo ışığı yandı fakat max 5-10 km gitmiştim. Yakıt doldurduktan 2-3 gün sonra, Cumartesi günü, eve gelip, evden 2-3 saat sonra çıkarken aracı çalıştırdığımda bu arızayı almıştım.

Nasıl bir bağlantı var, neden kaynaklandı bir türlü anlamadım.

Elektrikçi de bir şey söyleyemedi.

Yakt deposunu, filtresini komple temizletme işlemi var mı? Berede yaptırabilirim?

Son 1 yıl içinde bir kez de bu hata yağ müşüründen kaynaklanmıştı. (Önceki mesajlarımda yazmıştım sanırım).

Ama o zamanki sorun, 2 bin deviri geçince arıza vermesiydi. Müşür değişince düzelmişti, bir kaç ay sonra da yakıt pompa müşürüm yanmıştı…