Motor soğukken gelen tıkırtılar

Ziya10

Ziyaettin AVCI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı sabahları ilk çalıştırışta sağ önden yüksek bir takırtı tukurtu sesi çıkıyor. Isınana kadar rölantide ve vites geçişlerinde motor titrediğinde tıkırtılar devam ediyor. Motor normal ısısına ulaştığında kesiliyor. Biraz durup soğuduğunda tekrar çalıştırdığımda gene aynı şekilde tıkırtılar oluyor. Sesler araç içinden daha net duyuluyor dışarda pek ses yok.

Bugün sanayide renault özel servisine sordum sağ motor takozundan yapar değişmesi gerekli dediler. Bende biraz araştırayım öyle değiştirtirim dedim.

Sorularım şunlar bu sorunun başka nedeni olabilir mi? Bir de motor takozunun değişmesi gerektiğinin belirtileri nelerdir?

C.Kaan

Kaan ÖNTAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tıkırtının Motor Isınınca Kesilmesinde, Bir Mekanik Problem Olacağını Düşünmüyorum, Yani Motorun İçinde Bir Problem Yoktur. Benim'de Aklımdan Gelen Tek Şey Takozlar :eyv

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
takozdan olma ihtimali kuvvetli, motor ustasına gösterin sarsıntıdan anlar takozmu değilmi diye

keskin80

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
egzos manifolt bağlantı contası eskimiş olabilir. Soğukken boşluk yapar ısınınca boşluk kapanacağından ses kesilir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

cold

Kerem Uluca,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
o takırtı tukurtu benim araçtada vardı ama ön soldan debriyaja bastığınızda kesiyo mu sesi?

imaparatoR-9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Isınınca kesiliyorsa motor takozu olmaz sonucta motor takozu hareketli bir parça değil motor takozu özelliğini kaybedince rolantide titreme stop etme vites geçişlerinde vurma bi şikayetlerinizin olması lazım... aracınızın trigeri ne zaman değişti gergi bilyaları ve devirdaim ne durumda ?

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlginç gelicek ama benim araçtada bu sesler vardı servise gittim takoz ve egzoz manifoldundan dolayı bu sesi yapıyor denildi ben sadece egzoz manifoldunu değiştirdim ses seda kalmadı..

Ziya10

Ziyaettin AVCI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
o takırtı tukurtu benim araçtada vardı ama ön soldan debriyaja bastığınızda kesiyo mu sesi?

Yok debriyaj etkilemiyor

Isınınca kesiliyorsa motor takozu olmaz sonucta motor takozu hareketli bir parça değil motor takozu özelliğini kaybedince rolantide titreme stop etme vites geçişlerinde vurma bi şikayetlerinizin olması lazım... aracınızın trigeri ne zaman değişti gergi bilyaları ve devirdaim ne durumda ?

Isınınca motor takozu sıkışıp ses kesiliyor olabilir mi? Motor soğukken stop etme oluyor bazen ama her zaman değil. Şöyle de birşey var gaza basınca ses kesiliyor rölantide ve vites geçişlerinde ses oluyor. Aracı henüz 2bin kmdir kullanıyorum 2 ay filan oldu alalı. Triger, baskı balatası değişti ağır bakımları yapıldı dendi.

Bugün şunu farkettim ısınınca da tam olarak kesilmiyor motor devri çok düştüğünde yapıyor. Örneğin 2 veya 3. viteste gaza basmadan kalkarken.

Son düzenleme:

19bao07

Bilgi Girilmemiş
aynı ses bende de var.. servısde baktılar , egzoz veya tüpden kaynaklı dedıler..buyuk ıhtımal egzoz manifoltuyla alakalı.. goturcem hafta ıcı bakalım.. lakırtı gıbı bı ses.. ılk calıstıgında gelıyo daha sonra kesılıyo gibi oluyo ama arada rolantideyken yine geliyo..

imaparatoR-9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam motor takozuyla ilgisi yok dediğim gibi motor takozundan olsa motor beşik gibi sallanır ve darbeyi aracın karoserinde hissedersin içeriye vurma yapar vites geçirdiğinde ayağını debriyajdan cekerken kavrama noktasında taak diye vurma yapar bunu oturduğun koltuktan hissedersin