Motor yağı tavsiyesi

Keje46

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Renolarimizin bakim tablosu..dikkat ederseniz ornegin yakit filtresi 4 yilda bir degisiyor..her yil ise rutin filtre yag bakimlari..her 4 yilda bir agir bakim veya her 80 bin kmde bir..
Yagi zirt birt degistirmeme fikrine tamamen katiliyorum..0bf702b530e46ffe435ebf314e0afafa.jpg

nmnylmz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yeni 1.5 dci motorların yağı RN0720 onayı olması lazım.
Castrol Edge Professional C4 5w 30
Petronas Syntium 5000 RN 5w 30
Motul Specific RN0720 5w 30
Shell Helix Ultra Pro AR-L 5w 30
Mobil 1 Süper 3000 Formüla R 5w 30
Elf Evolution Full Fe 5w 30
Firmaların RN0720 onaylı yağları. Bunların dışında yağ kullanmayın.

Son düzenleme:

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yeni 1.5 dci motorların yağı RN0720 onayı olması lazım.
Castrol Edge Professional C4 5w 30
Petronas Syntium 5000 RN 5w 30
Motul Specific RN0720 5w 30
Shell Helix Ultra Pro AR-L 5w 30
Mobil 1 Süper 3000 Formüla R 5w 30
Elf Evolution Full Fe 5w 30
Firmaların RN0720 onaylı yağları. Bunların dışında yağ kullanmayın.

başka bir ifadeyle pdf yoksa rn0710, pdf varsa rn0720

uygulamada pdf olmayan dizelde rn0720 kullanabilir çünkü 710 un tüm özelliklerine 720 sahip

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
başka bir ifadeyle pdf yoksa rn0710, pdf varsa rn0720

uygulamada pdf olmayan dizelde rn0720 kullanabilir çünkü 710 un tüm özelliklerine 720 sahip

PDF mi dpf olmasın oah işte teknolojinin getirdiği terimler çoğaldı böyle oldu.

mustafamustafa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.5 DCI Elf 5 30 koydurdum. Kaç km sonra değiştireyim.. ve sizler kaç km de değiştiriyorsunuz

alsh

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.5 DCI Elf 5 30 koydurdum. Kaç km sonra değiştireyim.. ve sizler kaç km de değiştiriyorsunuz

Benim aracım 2015 model ve şuanda 92binde. Benim 2. dizel aracım ilk aracım Fiattı ve her 10binde polen hava yağ yakıt tüm filtreleri değiştirirdim. Hiç sıkıntı çıkarmamaıştı. Bunda da aynısı yapacağım. Yakıt filtresi gereksiz diyen var. 20binde bir yapılmasını öneren var ama kimseye kulak asmam bu konuda. Bir de yakıt filtresi zor bir yerde olduğu için ustalar pek uğraşmak istemiyor. Halbuki bakım için aynı parayı alıyorlar (ya da 10-20tl fazlası belki) Yakıt filtreside ortalama 100-120 tl arası yani ortalama 2 haftalık yakıtım benim. Onu da her zaman değiştiririm. Bir de yağ olarak @er.tansel hocamın dediğini kullandım. Ben mobilciyim biraz da ondan mobil yağa yöneilyorum. Ben 5w 30 full sentetik yeşil kapak kullandım.

Güle güle iyi günlerde kazasız sürüşler dilerim.

nmnylmz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracım 2015 model ve şuanda 92binde. Benim 2. dizel aracım ilk aracım Fiattı ve her 10binde polen hava yağ yakıt tüm filtreleri değiştirirdim. Hiç sıkıntı çıkarmamaıştı. Bunda da aynısı yapacağım. Yakıt filtresi gereksiz diyen var. 20binde bir yapılmasını öneren var ama kimseye kulak asmam bu konuda. Bir de yakıt filtresi zor bir yerde olduğu için ustalar pek uğraşmak istemiyor. Halbuki bakım için aynı parayı alıyorlar (ya da 10-20tl fazlası belki) Yakıt filtreside ortalama 100-120 tl arası yani ortalama 2 haftalık yakıtım benim. Onu da her zaman değiştiririm. Bir de yağ olarak @er.tansel hocamın dediğini kullandım. Ben mobilciyim biraz da ondan mobil yağa yöneilyorum. Ben 5w 30 full sentetik yeşil kapak kullandım.

Güle güle iyi günlerde kazasız sürüşler dilerim.
Mobil 5w 30 yeşil kapak. Volksvagen grubu motorlar için üretilmiş bir yağ, senin aracın için tavsiye edilmiyor bence değiştirmelisin.

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende megane2 1.6 var 125bin km'de mobil 1 esp 5w30 kullanıyorum. Üzerinde renault onayı yok lakin 5w40castrol edgeyide çok kullandım. Castrol 15 bin km'yi doldurmaya yakın yol bilgisayarından yağ değerine baktığımda 1 tık eksilmiş olurdu.Ayrıca arabayıda rampada çok sıkıştırırım, rampa yukarı 5000-6000 devir araba iştahlı gittiği sürece basarım. Mobil1 esp 5w30 daha ince olmasına rağmen şuan 18bin km oldu yağ seviyesi hala full, arabama maşallah diyeyim. Aracı yoğun kullandığım için bakımı aksattım en kısa zamanda yağı filtreyi yenileyeceğim, mobil1esp 5w30'la devam .

Şu onay konusu hakkında detaylı bilgisi olan teknik bilgi paylaşırsa güzel olur. Ben birçok yağın laboratuvar verisini çıktı alıp birbiriyle karşılaştırdım , soğuk akışkanlığı,sıcak akışkanlığı, kül miktarı vs benim mantığıma yatan mobil1 esp 5w30 oldu. Lakin RN onayı yok.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mobil castrol Shell total gibi markalarda onay olmasa bile rahatlıkla araca uygun yağ kullanılabilir. Ayrıca markalar araç bazlı yağ üretmiyorlar. Örneğin edge 5w30 vw, Skoda, seat, Audi, bentley, BMW, mini, landrover, Ford gibi markaların fabrika dolum yaglaridir. Yanı BMW ye ayrı forda ayrı yağ yapılmaz. Farklı markalarda kullanılan tüm 5w30 lar aynıdır. Diğer yandan Castrol ve mobil Pazar’ın hakim iki markasıdır ve kullandıkları baz yağ tüm markalarda ayni olsa da eklenen katkılarla yağ marka bazında farklılaşır. Dünya ham yağ tedarikçisi exonmobil dir ama kaliteye baktığınız zaman castrol mobilden hep öndedir gerek teknoloji gerekse kalite ki magnatec serisi castrolde marka içinde marka olmustur. Ama kullanıcı olarak bizi bağlayan kısmı kullanılacak ürün. Bundan 4 sene önce hemen tüm dizeller 5w40 kullanırdı ama günümüz motor teknolojilerine 5w30 daha çok uymaktadır. Yeni nesil dizeller özellikle. Yağ üreticilerinin tavsiyesi şudur; aracı 100,000 km ye kadar önerilen yağ ile ( 5w30/5w40 fabrika hangisini öneriyorsa ) kullanın akabinde yine servisinize sorarak daha kalın yağ grubunu kullanmalısınız der. Bu noktada önemli olan eğer araç bahsi geçen km ye kadar kaliteli yağ ile kullanılmışsa bir 100,000 km daha ayni grupla kullanılabilir. Ama motorda boşluk aşınma vs varsa daha kalın yağ kullanılmalıdır. Bunu da yine ustaya veya servise sormak gerekir.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi