Motor yağı tavsiyesi

alsh

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mobil 5w 30 yeşil kapak. Volksvagen grubu motorlar için üretilmiş bir yağ, senin aracın için tavsiye edilmiyor bence değiştirmelisin.

Üzgünüm ama aynı fikirde değilim. Bu tip 5w30 yağlar model model ayrılarak kullanılmasının araç üzerine etkisi olduğunu düşünmüyorum.

alsh

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mobil castrol Shell total gibi markalarda onay olmasa bile rahatlıkla araca uygun yağ kullanılabilir. Ayrıca markalar araç bazlı yağ üretmiyorlar. Örneğin edge 5w30 vw, Skoda, seat, Audi, bentley, BMW, mini, landrover, Ford gibi markaların fabrika dolum yaglaridir. Yanı BMW ye ayrı forda ayrı yağ yapılmaz. Farklı markalarda kullanılan tüm 5w30 lar aynıdır. Diğer yandan Castrol ve mobil Pazar’ın hakim iki markasıdır ve kullandıkları baz yağ tüm markalarda ayni olsa da eklenen katkılarla yağ marka bazında farklılaşır. Dünya ham yağ tedarikçisi exonmobil dir ama kaliteye baktığınız zaman castrol mobilden hep öndedir gerek teknoloji gerekse kalite ki magnatec serisi castrolde marka içinde marka olmustur. Ama kullanıcı olarak bizi bağlayan kısmı kullanılacak ürün. Bundan 4 sene önce hemen tüm dizeller 5w40 kullanırdı ama günümüz motor teknolojilerine 5w30 daha çok uymaktadır. Yeni nesil dizeller özellikle. Yağ üreticilerinin tavsiyesi şudur; aracı 100,000 km ye kadar önerilen yağ ile ( 5w30/5w40 fabrika hangisini öneriyorsa ) kullanın akabinde yine servisinize sorarak daha kalın yağ grubunu kullanmalısınız der. Bu noktada önemli olan eğer araç bahsi geçen km ye kadar kaliteli yağ ile kullanılmışsa bir 100,000 km daha ayni grupla kullanılabilir. Ama motorda boşluk aşınma vs varsa daha kalın yağ kullanılmalıdır. Bunu da yine ustaya veya servise sormak gerekir.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bilgilerin için tekrar teşekkür ederim hocam. Sayende yeşil kapak mobil 5w30 kullandım. Şuan hiç bir sıkıntım yok.
Hatta renault onaylı yağımı iade etmiştim sizinle görüştükten sonra. İade etmemin bir diğer sebebi de ustam 5 lt yağ koymalıyız demesiydi. Yani yağdan 1litre daha almam gerekecekti. Ancak renault rn0720 kodlu 1litre yağ yoktu. Yeniden bir 4 litre yağ alıp birdahaki değişime kadar açılmış bidon bekleyecekti. Yeşil kapkta 4 litre + 1 litre vardı ve dolumu öyle yapmıştık.

nmnylmz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Üzgünüm ama aynı fikirde değilim. Bu tip 5w30 yağlar model model ayrılarak kullanılmasının araç üzerine etkisi olduğunu düşünmüyorum.
Tabiki de sizin fikriniz ama bu şekilde olsa tek çeşit yağ olurdu firmaların herkes onu kullanırdı.

Macit Köstek

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2013 joy için hangi yağı tavsiye edersiniz.

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bütün yağlar kalitelidir yerli üretim yağ alın. Benim aracım Fluence otomatik 73 liraya 5W 30 alıp koydum uzun yol yaptım araçta hiç bir sıkıntı yok.

Son düzenleme:

ulusoycelal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dizel partikül filitreli araclar icin Rn0720 onayli olmasi lazim

d2c1c63f63ed24bbd8861470b896c73d.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motul ün x clean fe modelide bizim araçlara oluyor, specific modeli sadece renault uyumu olması için yapılan birşey fakat talep az olduğundan fiyatı yüksek, motul sitrsinde gerekse motul yetkili bayisinde bana söylenen c clean fe 5w30 dpf uyumlu yağ fluence 1.5 dci araçlar için uygun olduğu hem fiyatı daha uygun ve çok kaliteli bir yağ

ulusoycelal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motul ün x clean fe modelide bizim araçlara oluyor, specific modeli sadece renault uyumu olması için yapılan birşey fakat talep az olduğundan fiyatı yüksek, motul sitrsinde gerekse motul yetkili bayisinde bana söylenen c clean fe 5w30 dpf uyumlu yağ fluence 1.5 dci araçlar için uygun olduğu hem fiyatı daha uygun ve çok kaliteli bir yağ

Bende motul sitesinden baktim 5-30 specific verdi hatta motul Türkiye ile de görüştüm en uygun bu yağı söyledi. X clean fe de kullananlar var dedi ama dci motora uygun olan specific dedi. Yilda birkez alıyoruz pahali olsun iyisi olsun sıkıntı değil [emoji6]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi