Motora su girmesi..

jlabrie

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
iyi forumlar, uzun süredir ara verdiğim foruma hoş olmayan bir sebepten dolayı döndüm.
olaylar özetlenirse şöyle:
adanada yoğun yağış dolayısıyla her yer göl olmuştu. ben de bir suya girdim istemeden. motor söndü. girdiğim su kapı açıldığında içeri girmeyecek kadardı. ama yandan geçen diğer otobüs ve araçların dalgalarından ve o anda marş basmamdan dolayı motora girmiş sanırım.
valfleri falan söktük. pistonda baya su vardı onlar temizlendi borular hortumlar en varsa temizlendi. 1 kere yağ değiştirdik ilk başta. (ilerde 4 5 kere daha değişecek filtresiyle beraber) sonra çalıştırmaya çalıştık vesselam marş motoru yanmış. bu kısmına kadar usta açıklaması şöyle oldu; "düşük devirdeyseniz ve çok hızlı değilseniz su zarar vermemiş olabilir bile pistonlara; siz marş bastığınızda sudan dolayı piston dönememiş ve marş motoru 30 sn boyunca marş basınca ısınıp yanmıştır. marş motorunun kuvveti piston bükecek kadar kuvvetli olmadığından size sadece ilk başta giren ve stop ettiren su kısmı kalıyor. (muhtemelen)"
hava kanalları falan söküldü hava filtresinden itibaren. sonra sular temizlendikten sonra ustalarla aracı iterek çalıştırdık, şaka maka çalıştı. şaşırttı. ama beyaz duman ve ford transit sesi çıkartıyordu. biraz yüksek devirde dururken bağırttıktan sonra egzoz ve kalan aksamdaki su ve sulu yağı da gayet güzel attı dışarı. duman rengi yavaş yavaş siyaha döndü. sonra sökülen hava kanallarının en son motora bağlandığı yerden birkaç kimyasal madde püskürtüldü.(sanırım würth ürünlerindendi emin değilim). bir süre sonra çekişinde bir sıkıntı olmadığını söyledi usta. (tabii daha işlemler yapılacakmış.) sonra hava kanalları takıldı. aracı çok dikkatli dinleyen biri olduğumu düşünüyorum, sesinde hiçbir fark kalmadı eskisi gibi oldu. içine oturduğumda farklı bir titreşim veya gaza bastığımda isteksizlik vs yoktu. usta da duyulduğu kadar sorun yok gibi ama içte yine hasar olabilir dedi. bunlar düne kadar olanlar.
bugün tekrar gittik. eksper de gelmiş komple motora sıcak bakmamış kendisi ilk başta. olaylar anlatılmış. bir protokol yapacağız sanırım, 1 yıl veya bir süre içinde araç su hasarından dolayı tekrar sıkıntı yaparsa kasko karşılaması yönünde. oldu ya contaları falan yedi yatak sardı, kaskoya paslıyoruz. yani şu an biraz kumar oynayıp şansımızı deniyoruz. onun dışında bugün motoru saat 9 dan 1 e kadar kendi halinde rölantide çalışmaya bırakılmış. herhangi bir olağandışı durum gözlenmemiş. "sorun yok gibi görünüyor fakat bilemeyiz" denildi. kendi şirket arabaları (traffic) suya girmiş, söküp temizlemişler 10 gün sonra motoru yemiş o yüzdenmiş.
bunun dışında şu an değişecek şeyleri başta marş motoru sonra klima kompresörü ve alternatör olarak sıraladılar. aracın altındaki elektronik aksamlarda da (soketler vs vs) nem olduğu için onlar yenilenecekmiş. klima kompresörü ve alternatörün değişmesi gerekli mi diye sordum; ilerde mutlaka sorun yaratır dediler. okeyledik tamam dedik. 5-6 bin kadar bi masraf görünüyor. kısa bir deneme süresi verilecek. tutarsa tutacak tutmazsa da komple motor yoluna gidiyoruz.
şimdi şöyle bir durum var; burda kafanıza yatmayan veya böyle olmaz yanlış bu diyebileceğiniz bir kısım veya kısımlar var mı ?
araç megane 3 dci

umutguzey

Adana,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
keşke en baştan motooru değiştirebilseydiniz kaskodan.

tozgenc61

Tunahan ÖZGENÇ-Trabzon,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok geçmiş olsun.
Anlattıklarınıza bakılacak olursa, kötü bir süprizle karşılaşmanız an meselesi :(

Onurksk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu hasarın bütün masraflarını kasko karşılıyormu ?

GokhanRS

Gökhan GÜMÜŞ ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selde motora su giren aracı kasko alması gerekirdi. keşke tamire yanaşmasaydınız. tesisatada su geldiyse ilerde mutlaka sıkıntı çıkabilir. en başında yetkili servise çekip eksper çağrılmalı ve sele girmiş aracı istemiyorum demeliydiniz. ilerde çıkabilcek sorunları sıralardım ama ancak o kadar çokki yaz yaz akşamı bulur tamamını yazmam.

BOGA

Güray BOĞA-İZMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selde motora su giren aracı kasko alması gerekirdi. keşke tamire yanaşmasaydınız. tesisatada su geldiyse ilerde mutlaka sıkıntı çıkabilir. en başında yetkili servise çekip eksper çağrılmalı ve sele girmiş aracı istemiyorum demeliydiniz. ilerde çıkabilcek sorunları sıralardım ama ancak o kadar çokki yaz yaz akşamı bulur tamamını yazmam.

Kesinlikle öyle... Umarım hüsrana uğramazsınız...

bilalrx

Bilgi Girilmemiş
geçmiş olsun... motoru-tesisatı değiştirin... rısk almayın... rısk için kasko yapılmıyor mu... ıslık

5UswE6na7b9QuyUYxQNP8YAJoHXxVcuA1apDtgYtbO27Fla7EQ.jpg

Onurksk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki aracı perte çıkarma ve size kasko bedelini ödeme durumu olmuyormu acaba sonuçta selde kaldı araç. Yetkili serviste sıfır megane 3 dci motor ayrıca elektronik aksamında su görmüş olma ihtimali var sensörler falan onlarda değişecek işçilikler ıvır zıvır derken iş uzayıp rakam artıcak ve tramerda hasar bedeli olarak aracın siciline işlenicek ilerde satarken çok kayıp yaşatır bence eksperle bi sohbet edin siz ;)

jlabrie

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sabah cevap yazmaya çalıştım ama sitede bir sorun vardı.
yazıp kaçmış gibi oldum kusura bakmayın sigorta işleriyle uğraşıyorum kaç gündür.
hava yağış raporu falan aldım dosyaya eklettim. kasko kuruşu kuruşuna karşılıyor sorun yok. komple motoru satarken nasıl açıklayacağımı bilemediğim için onarım yoluna gittik. elektronik soketler işte alternatör klima kompresörü marş motoru ne varsa değişiyor 5 6 bin e çıkar sanırım.
perte çıkarsa da vereceği max para 33800 kasko değeri. 37 38 bine almak için 50 kere arayan insanlar vardı çevremde.o kadar zararı göze alamam o yüzden onarıma gidiyoruz. ayrıca arabayı seviyorum. o modeli değil, kendi sürdüğüm arabayı seviyorum. göz göre göre çöp olmasını da istemiyorum.
oldu ya motorda pistonda bir hata vardı da gözden kaçtı, ilerde conta yaktı yatak sardı falan, bunun için sigorta şirketinin bize teminat vermesini istedik. bi protokol yapabilirsek 2 3 yıllık bir garanti sürecinden bahsedecez bakalım olduğu kadarıyla.. çok can sıkıcı durumlar.

onur-d

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam aynı olay bızım basımıza geldı dızel clıo ile ve sizinkinden daha fazla suya girdik silecege kadar gelmıstı su arabayı sudan cıkardık zorladık ve en sonunda calıstırdık beyaz duman ata ata işe gittik sonrasında yag ve filtreler degıstı arabanın çekişinde yakıtında hiç sıkıntı yoktu ama bir problem vardı, motor sogukken calıstıgında beyaz duman atıyordu 1 yıl boyunca yaptı çözüm bulamadı sahibi geçenlerde satmış öylece