16-UğUR-55

Uğur Kaymak,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araca binin tüm camları kapatın teybi kapatın araçla deneme sürüşü yapın.
İlk olara Motorun rolantide çalışma sesini hem içeriden hem dışarıdan dinleyin. motoru birkaç kez stop edip tekrar çalıştırın.
aracın hızlanma durumunu frenaj durumunu test edin. anormal birşey görmezseniz sonrasında expertize gidebilirsiniz yani bu testleri yapınki expertize boş yere gitmemiş olursunuz.

gktg1907

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tavsiyeleriniz için sağolun arkadaşlar tekrardan :) Peki bir sorum daha olacak; 2.0 olması benzin açısından gözümü biraz korkuttu aslında ne kadar yakar? :)

YAVUZ

Ali Yavuz Bengüoğulları,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şöyle söyleyeyim normal kullanımda benimki 20 tl ye 100 km (ş. içi.lpg de ) seninki 75 km civarı gider sanırım...

TRSemih

Semih Yağıbasan-Ankara,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hayırlı olsun, güle güle kullanın..

ağır bakımları yapıldıysa, 5 binden 5 bine yada 10 binde 10 bine periyodik bakımlarını yapmanız yeterli olur (yağ, yağ filtresi, hava filtresi, bujiler, polen filtresi, benzin filtresi). + direksiyon ve fren hidrolikleri ile motor suyu seviye kontrolünü kendinde yapabilirsin. 2 haftadabir yada en geç ayda bir kontrol etmen yeterlidir (kaçak, vs. olmadığından emin olduktan sonra). Motor suyunun min çizgisi altına düşmemesi, max seviyesi üzerine çıkmış olmaması gerekir. Ortada veya az üstünde kalacak şekilde temiz su ekleyebilirsin. Direksiyon ve fren hidroliklerinide aynı mantıkta kontrol etmen gerekir.

Umarım yardımcı olmuşumdur.. :eyv

bekolito

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hayırlı olsun şimdiden

MuhammeT

Muhammet ŞAHİN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlarında dediği gibi yağ 10 binde değişir ve yağ çubuğundan kontrol edebilirsin
ara sıra kaputu açıp su tankına bakarsın eksiltiyo mu eksiltmiyo mu diye
2.0 larda dikkat etmen gereken bir diğer husus da arka kelebek camları ve sunroofun çalışıp çalışmadığı olmalı çabuk arıza yapan parçalar olduğu için hor kullanılmış araçlarda pek çalışır durumda olmuyolar.
yakar için endişelenmene gerek yok lpg takarsan normal kullanım şartlarında 1.6 araçlarla aynı yakıyo aşağı yukarı aşırı bi yakarı yok 2.0 olmasına rağmen :eyv

Mantis

Hüseyin Demirtaş,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tekrardan Merhaba Arkadaşlar,
Dün üye tanıtımında da yazdığım üzere Cuma günü 99 model Megane Coupe 2.0 aracımı alıyorum. Ancak bu daha ilk aracım olacağından özellikle teknik açıdan nelere dikkat etmem gerektiğini, hangi durumlarda ve hangi zamanlarda neleri yapmam (su değişimi, yağ değişimi,vs) gerektiği konusunda siz değerli abilerimden ve kardeşlerimden paylaşımlarınızı rica ediyorum.
Hepinize Şimdiden Teşekkürler.

Kardeşim öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız kullanman dileğiyle. Rutin bakımlarından önce dikkatli kullanmanı tavsiye ederim öncelikle. Öfkeyle kalkan zararla oturur hesabı gaza gelip ne insanların nede kendinin canına zarar getirecek şeylerde bulunma. Nede olsa 2.0 Coupe var altında artık. :D

atagunozaydin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dostum hayırlı uğurlu olsun şimdiden .inşallh kazasız belasız binersin güzelce..
aracı mutlaka gündüz gözüyle kontrol et ve kontrol etmeden mutlaka yıkattrın aracı..kaportasındaki eksik gedik herşey ozaman ortaya çıkar, yani gözle kontrol edilecek herşeyi kast ediyorum..elektronik aksamını mutlaka kontrol et, buna farlar sinyaller sis farları, 4lü flaşörler, ön cam kaldırlamaları, elektronik ayna ayarı vs..bagaj kapağının açılıp açılmamasına dahi bir kaç denemeyle bak.klimasını kontol et, en sıcakta bir süre çalıştır sonra en soğuk konuma al o konumda biraz çalıştır.sürücü ve yolcu koltuk hareketlerine, yani ileri geri hareketlerine bak,yükseklik ayarı vardır sürücü koltuğunda onuda kontrol et güzelce... geriye yatır bikaç defa tekrar kaldır..arka koltuklar içeri doğru yatar onları kontrol et...aracın parçalarının olabildiğince orjnal kalması çok önemlidir, onlara bak...cd changer vardır bagajda, track cd si çalar...onu kontrol et..valla dostum ben yazdıkça çıkıyor ortaya bişiler..motor çalışır durumda iken kaputu aç motoru dinle bi süre, kendi kulaklarınla bi duy sesi, içine sinmeyen birşeyle karşılaşabilirsin..hah buldum =)) bagaj içinde stepneyi kontrol et hocam =) araç duruyoken ve motor çalışıyoken direksyonu bir kaç kere tam tur bir sağ ve sola doğru çevirerek kontrol et, bir ses gıcırtı, takılma vs. olup olmadığına bak, vites geçişlerini kontol et güzelce..
dostum düşüne düşüne aklıma gelenleri yazdım.. tabi teknik açıdan motoru yürüyeni frenleri vs. benm yazdıklarım biraz detay şeyler, ama sana yardımı dokunur umarım..güzel günlerde kullanırsın inşallah..

gktg1907

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar bugün arabamı teslim aldım sonunda, ancak biraz masraf çıkarcak gibi duruyor. İlk muayeneye girmiş geçememiş ağır kusurlu bulunmuş daha sonra galerici yaptırmış bir kaç yerini şimdi geçmiş muayeneden hafif kusurlu olarak. Umarım çok büyük problemlere yol açmaz. Şimdilik gözüme çarpanlar, uzaktan kilit, hız göstergesi, araç içi lambalar çalışmıyor. Ancak motoru iyi gibi, oldukça iyi kaçıyor boş yolda. Gerçi henüz alışamadım arabaya debriyaj-gaz ayarını yapana kadar bir kaç kez stop ettirdim ama :D Bir de geri vitesi bulana kadar akla karayı seçtim birinizde vitesi yukarı çekip geri viteye takıcaksın demediniz yahu :D Haftasonu bir tamirciye götürüp bir profesyonele gösterip ne var ne yok görmek istiyorum en temizi. Sizinde tavsiyeleriniz çok önemli benim için. Şimdiden teşekkürler.

Yazımı buraya taşıyorum, değerli tavsiyelerinizi rica ederim. Teşekkürler.

*Korkmazbey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı olsun, Araba bi tamirciye gitsin bakalım neler diyecek ona göre değerlendirme yaparız...