Ön cam kırılması - cam değişimi hakkında

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Merhaba forumdaşlar, malum bayram yolculuğu dönüşü ön cama taş çarptı ve cd büyüklüğünde bölümü kırıldı. Generalli den full kasko yaptırmıştım, ama muafiyet uyguluyor ve anlaşmalı cam servislerinden başka yere yaptırırsan %15 oranında sen ödersin diyorlar. Anlaşmalı oldukları cam servisi ise muadil cam takacağını söylüyor. Anlaşmalı serviste benden ekstra ödeme alınmayacağını ve hasarsızlığında etkilenmeyeceğini söylüyorlar . Ancak her durumda araçta hasar görünecekmiş.
muadil cam fiyatı 500tl civarında orjinal cam ise 1100tl civarında, yetkili servise gidersem 180tl civarı ben ödeyeceğim ve hasarsızlık kademem de 1 yıl ilerlemeyecekmiş. muadil cam taktırsam görüntü kalitesi veya sağlamlık vb.. sorun yaşar mıyım sizce ?

bir tarafta muadil taktırıp hasarsızlık indirimini devaö ettirmek var ancak bu seçenekte takılacak camın orjinal kaliteyi sağlamaması riski var.
diğer tarafta yetkili servise taktırıp 180 tl ödemek var ve hasarsızlık kaybı yaşamak var.

Başınıza mutlaka gelmiştir, hangi yolu seçmeliyim ? Deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşınız lütfen..

Son düzenleme:

Tibia

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam başıma gelmedi ama senede 1 kere(2 de olabilir emin değilim) cam değişimi hakkınız var diye biliyorum kaskodan. Bu hasarsızlığı bozmuyor. Tramerde bedeliyle birlikte çıkıyor ama cam değişimi diye de yazması lazım o konuda endişelenmeyin.

Diğer taraftan kaskolar orjinal camı karşılamıyor malesef. Ya da başta kaskoyu yaptırıken orjinal cam olayını ekletip ona göre kasko bedelinin artması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Ben de şahsen yan sanayi cama soğuk bakıyorum. Belki de hiçbir farkı yoktur. Bu konuda karar sizin geçmiş olsun Allah beterinden saklasın.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba forumdaşlar, malum bayram yolculuğu dönüşü ön cama taş çarptı ve cd büyüklüğünde bölümü kırıldı. Generalli den full kasko yaptırmıştım, ama muafiyet uyguluyor ve anlaşmalı cam servislerinden başka yere yaptırırsan %15 oranında sen ödersin diyorlar. Anlaşmalı oldukları cam servisi ise muadil cam takacağını söylüyor. Anlaşmalı serviste benden ekstra ödeme alınmayacağını ve hasarsızlığında etkilenmeyeceğini söylüyorlar . Ancak her durumda araçta hasar görünecekmiş.
muadil cam fiyatı 500tl civarında orjinal cam ise 1100tl civarında, yetkili servise gidersem 180tl civarı ben ödeyeceğim ve hasarsızlık kademem de 1 yıl ilerlemeyecekmiş. muadil cam taktırsam görüntü kalitesi veya sağlamlık vb.. sorun yaşar mıyım sizce ?

bir tarafta muadil taktırıp hasarsızlık indirimini devaö ettirmek var ancak bu seçenekte takılacak camın orjinal kaliteyi sağlamaması riski var.
diğer tarafta yetkili servise taktırıp 180 tl ödemek var ve hasarsızlık kaybı yaşamak var.

Başınıza mutlaka gelmiştir, hangi yolu seçmeliyim ? Deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşınız lütfen..

Öncelikle geçmiş olsun ve söyle devam edeyim; ilk olarak kaskınızın kapsamını mutlaka okuyun bilmiuorsanizda araştırın ki elinizde aehuman olsun. Bunu yazdım çünkü İster kasko İster trafik sigortasından araç yaptırılacağı zaman orjinal parça kullanılması yasal olarak hakkınız. Bu sebeple ısı bilen birine mutlaka kasko içeriğinizi gösterin. Ayrıca sigorta veya kakının benim şurayla anlaşmam var şuraya git demek gibi de bir hakkı yok. Bunu söyler ama dayatma yapamaz yasal olarak yine hakkı yok. Siyecegim o ki kaporta onarımında devlet bana orjinal ve yetkili serviste yaptırma hakkı vermişken cam icin mi vermeyecek? Ayrıca sensörlü camlarda kasko kusura bakmasında daha iyi de olsa orjinal dışında taktırmam. Bu ısı mutlaka araştırın benim bildiğim kadarıyla çıkan yasa mekanik kaporta tümünü kapsıyor.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

boun6734

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle geçmiş olsun ve söyle devam edeyim; ilk olarak kaskınızın kapsamını mutlaka okuyun bilmiuorsanizda araştırın ki elinizde aehuman olsun. Bunu yazdım çünkü İster kasko İster trafik sigortasından araç yaptırılacağı zaman orjinal parça kullanılması yasal olarak hakkınız. Bu sebeple ısı bilen birine mutlaka kasko içeriğinizi gösterin. Ayrıca sigorta veya kakının benim şurayla anlaşmam var şuraya git demek gibi de bir hakkı yok. Bunu söyler ama dayatma yapamaz yasal olarak yine hakkı yok. Siyecegim o ki kaporta onarımında devlet bana orjinal ve yetkili serviste yaptırma hakkı vermişken cam icin mi vermeyecek? Ayrıca sensörlü camlarda kasko kusura bakmasında daha iyi de olsa orjinal dışında taktırmam. Bu ısı mutlaka araştırın benim bildiğim kadarıyla çıkan yasa mekanik kaporta tümünü kapsıyor.

geçen yılki dolu faciasında ön camı muadili ile değiştirdim, orjinalinden elbet farklıdır ama göze çarpan bir fark yok, sensör değişmiyor, yeni yuvasına takılıyor.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
geçen yılki dolu faciasında ön camı muadili ile değiştirdim, orjinalinden elbet farklıdır ama göze çarpan bir fark yok, sensör değişmiyor, yeni yuvasına takılıyor.

Bazı arkadaşlar sensör konusunda sıkıntı yaşamışlar o yüzden yazdım el elden farklıdır tabi ama orjinal en iyisi :)

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Kasko şirketinin anlaşmalı olduğu cam servisine gittim. aracı orjinal camını takacak ve hem ücret ödemeyeceğim hem de hasarsızlığım bozulmayacakmış. ancak , Generalli sigorta anlaşmalı servislerdeki cam onarımlarına hasar dosyası açılmaz diye altını çiziyor, cam servisi ise olmaz öyle şey her hasar onarımı için dosya açılır bu cam değişimi için de açılacak size yanlış bilgi vermişler diyor. :soru
ikişer defa görüşütüm hem servisle hem de Generalli sigorta ile ancak bir türlü kafamdaki soru işaretini gidermediler. madem hasar kaydı oluşturacaksın bari gideyim yetkili servise taktırayım :beer

gokhan3505

Gökhan Gümüş,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
uygunsa orjinalini taktırın geçin derim. geçmiş olsun.

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
cam işini çözmekle uğraşırken HGS den bahsetmeyi unuttum. HGS etiketini zamanında PTT den almış cama yapıştırmıştım, haliyle çöp oldu. Müşterisi olduğum Vakıfbank tan yeni HGS aldım ki bakiye takibi ve yüklemesi işiyle uğraşmayayım diye.

Banka 25 TL etiket ücreti 50 TL ilk yükleme olmak üzere 75 TL aldı.
Ayrıca bakiye 40 TL altına düştüğünde 40 TL yüklenecekmiş. Otomatik yükleme için Alt limiti 40 Tl altına düşürmüyorlar bilginiz olsun.

40 tl alt limit + 40 tl minimum yükleme etti 80tl, bu para HGS de bağlı kalacak.

Resmen 40 TL yi gaspediyorlar vallahi, insafları kurusun. :mad::pislik

Sing_a_song

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam hem gecmis olaun demek hem de hgs’yle ilgili bir sey sormak istiyorum.
Temmuz 2017’de İstanbul’daki doludan dolayi camim catlamisti. 2013 clio4 1.5 dci icon. Maltepe Renaultmtan orjinal cam alip sanayide taktirmistim. 200-300 TL karim olmustu. Hic bir fark da hissetmemistim.

Hgs oteki camda gitmisti. Sonra ptt subesine gittim, kara yollarini aradim.
İptal icin bir suru kulfet dediler. Mobil uygulamadan hgs bakiyemi goruyorum, bakiye azaldikca yukluyorum. Sadece gecislerde otuyor, sonra bakiyeden dusuyor : ) kara yollari bir sey olmaz demisti. Bilmedigim veya soylemedikleri badka bir ceza yoktur degil mi?

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
cam işini çözmekle uğraşırken HGS den bahsetmeyi unuttum. HGS etiketini zamanında PTT den almış cama yapıştırmıştım, haliyle çöp oldu. Müşterisi olduğum Vakıfbank tan yeni HGS aldım ki bakiye takibi ve yüklemesi işiyle uğraşmayayım diye.

Banka 25 TL etiket ücreti 50 TL ilk yükleme olmak üzere 75 TL aldı.
Ayrıca bakiye 40 TL altına düştüğünde 40 TL yüklenecekmiş. Otomatik yükleme için Alt limiti 40 Tl altına düşürmüyorlar bilginiz olsun.

40 tl alt limit + 40 tl minimum yükleme etti 80tl, bu para HGS de bağlı kalacak.

Resmen 40 TL yi gaspediyorlar vallahi, insafları kurusun. :mad::pislik

Yeni soygun düzeni. İstanbuldan Ankaraya gitmeye kalksanız 25 lira yapıyor.