Ön göğüs ile ön cam arası gelen sinir bozucu sesler !

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sesin gelmesi icinde el freni cekili halde gaz vermeden yarim debriyaj ile arabayi titretebilir ve sesi çozersiniz

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Servismi maalesef işin içinden çıkamadığı anda öyle güzel kullanıcı hatası diyor ki hiçbirşey yapamıyorsunuz veya duyupta sesi duymamazlığa geliyorlar :)

Baş dururken ayaklarla uğraşma senden ricam genel müdürlüğü ara ve sırf angarya iş yapmamak için renault memnuniyetimi memnuniyetsizliğe çeviriyorlar bana bu konuda.ivedi yardım taleb ediyorum de bakalım ne olacak

AhmetVeysel53

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Anlayamıyorum herkes ses geliyor diyor ama bende hiç bi zaman öyle bi ses sıkıntısı olmadı sorun bende mi acaba ?

zoomes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyigünler, fotoğrafı en kısa zamanda yüklemeye çalışırım, kısaca tarif edeyim :)
Öncellikle, bu sesler ön göğüs ile cam arasındaki boşluktan geliyor. İki ayrı ses var birincisi aracın titreşim, rezonansdan kaynaklı ses özellikle sürücü tarafında en solda, torpido bitiminin olduğu yerde (A sütünuna dayanan nokta) bu ses inanılmaz (titreşime bağlı olan ses) burada cam ile göğüs arasındaki boşluğa, küçük bir lastik sıkıştırarak sesi giderdim. 2. si tümsek, laka ve çukurlara sert girildiğinde aracın zıplaması ve torpidonunda zıplamasına bağlı ses, bu ses çat çut şeklinde desibeli yüksek, torpidonun cama vurmasıyla gelen ses.Ön göğüsün tam orta kısmından gelen bu ses (ön cam havalandırma ızgarasının hizası), zıplama sonrasında göğüs resmen ön cama vuruyor.
Sonuç bu ses tiplerinin hepsi el ile torpidoya yukarıdan hafif bastırmak suretiyle engellenmekte,yada göğüs ile torpido arasına lastik, parmak vs sokularakda ses giderilmekte ama araya sıkıştırılan nesne doğal olarak yerinde sabit durmuyor, bu boşluğa lastik sıkıştırıyorsunuz lastik bir süre sonra yerinden çıkıyor yada gevşiyor ses yine geliyor. Teşekkürler.

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyigünler, fotoğrafı en kısa zamanda yüklemeye çalışırım, kısaca tarif edeyim :)
Öncellikle, bu sesler ön göğüs ile cam arasındaki boşluktan geliyor. İki ayrı ses var birincisi aracın titreşim, rezonansdan kaynaklı ses özellikle sürücü tarafında en solda, torpido bitiminin olduğu yerde (A sütünuna dayanan nokta) bu ses inanılmaz (titreşime bağlı olan ses) burada cam ile göğüs arasındaki boşluğa, küçük bir lastik sıkıştırarak sesi giderdim. 2. si tümsek, laka ve çukurlara sert girildiğinde aracın zıplaması ve torpidonunda zıplamasına bağlı ses, bu ses çat çut şeklinde desibeli yüksek, torpidonun cama vurmasıyla gelen ses.Ön göğüsün tam orta kısmından gelen bu ses (ön cam havalandırma ızgarasının hizası), zıplama sonrasında göğüs resmen ön cama vuruyor.
Sonuç bu ses tiplerinin hepsi el ile torpidoya yukarıdan hafif bastırmak suretiyle engellenmekte,yada göğüs ile torpido arasına lastik, parmak vs sokularakda ses giderilmekte ama araya sıkıştırılan nesne doğal olarak yerinde sabit durmuyor, bu boşluğa lastik sıkıştırıyorsunuz lastik bir süre sonra yerinden çıkıyor yada gevşiyor ses yine geliyor. Teşekkürler.

sorununuzu ben şu şekilde çözdüm.
Bendede aynı sesler gelmişti. Eğer ki ses gelen yere baskı yaptığınızda ses gelmiyor ise sorun o noktadır. çünkü bazen saçmasapan biryer çıkabiliyor.

eliniz yatkın ise torpidoyu sökün, 3-4 vida tutar. bir bez alın ve elinizle o bölgeye iç kısımdan ses yapan yere ulaşıp yerleştirin.
bunu yapamıyor iseniz,
yapışkanlı siyah keçeler var. bu keçeyi alın birde makas alın. o bölge ile cam arasına sıkıştırın. ses kalmıyor. zaten buna benzer bir yöntem yapmışsınız. ama sizinki kaymış. bu yöntem kaymıyor.
ilerde ön cam değiştirirseniz ses gelen yeri daha net görürsünüz.

2. sorunuz içinde aracınız fluence ise km siperliğini sökün. ve gezin. bakalım ses kesilecek mi ?

zoomes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aykut bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, 2. sorumda ki ses siperlikle alakalı değil, oda torpidonun çarpma sesi, torpidoyu üstten bastırınca tümseklerden geçerken ses yapmıyor,
Sizden ricam torpidonun sökülmesi husunda vidaların nereden söküleceği konusunda ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarıyla ilgili bilgileriniz varsa, yardımcı olursanız sevinirim

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aykut bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, 2. sorumda ki ses siperlikle alakalı değil, oda torpidonun çarpma sesi, torpidoyu üstten bastırınca tümseklerden geçerken ses yapmıyor,
Sizden ricam torpidonun sökülmesi husunda vidaların nereden söküleceği konusunda ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarıyla ilgili bilgileriniz varsa, yardımcı olursanız sevinirim
Tamam, önce ben sizden fotoğraf istiyorum. google görsellerden aratıp paintte işaretleyip gösterebilirsiniz. o şekilde daha yardımcı olurum.
torpido sökmek zor gibi gözüksede çok kolay.

drmgedikbas

Mete Gedikbaş
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
renault merkeze ses kaydıyla beraber mail at hocam. o zaman çok güzel ilgileniyorlar

zoomes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
http://imageshack.com/a/img845/7305/em5sz.jpg
bu işaretlediğim yerlere basınca ses yok, orta kısım normalde ses yapmıyor sert çukurlarda tümseklerde çat çut ön cama çarpıyor.

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
http://imageshack.com/a/img845/7305/em5sz.jpg
bu işaretlediğim yerlere basınca ses yok, orta kısım normalde ses yapmıyor sert çukurlarda tümseklerde çat çut ön cama çarpıyor.
Sag taraf ve orta tarafta ayni yerden geldi bende ses. Sag tarafi torpidoyu sokerek ic kisima uzanarak cozdum. Fakat orta kisima yetisemedim. Orayida bauhausta,tekzende satilan 3-4 tl ye siyah kecelerden aldim. Ses gelen yeri cam ile birlesen yere sıkıştırdım ve makas e iyice ittim. Ses kalmadi. Sen bu 3 yere bunu uygula bence. Hic sokme...