Ön Taraftan Gelen Ses

karpuz

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim tahminimce frenlerin tamir takımlarından kaynaklanıyordur diskin sıkması vs. Tuğrula da mesaj atmıştım diskleri ben değişmiştim çünkü jant takalım derken yamultmuştuk. Sanırım o anda kaliperlerede zarar verdik.Zira 20000 olmadan diskin mındar olmasına imkan yok.

tUGRULL

Tuğrul ÖZTÜRK , f(7)R Coupe,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bugun arkadan gelen sesi hallettik cok sükür.arka sag kaliperi skötük onca işlemden sonra diskler tornaya girmişti fln kaliper söküldü arka sag tekerin pistonu takılmış iş görmüyodu temizlenip yaglanıp güzelce bakımı yapıldı el freni teline ayar cekildi cunku surekli el freni cekince kasıyodu kendini zor dönüyodu bunu hallettik bakalım..

Ön taraftan gelen sese gelince incelendi güzelce direksiyon ktusunda gözükmüyo sorun,yarın rot başları rot kolları değişicek epey laçkalaşmış dedi ustam yerinden cıkcak gbi bunları değiştirelim ayarını yapalım bakalım yarın inş. bu sorunda hallolcak aksla ilgilide bişeyler dedi ustam bakalım sorunu yarın cozucez umarım..Çok teşekkürler.yarın yazarım tekrar..

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
direksiyonu sağa sola çevirirken gelen ses amortisör yanlız frene bastığımda tak diye bir ses geliyor diyorsan o da farklı bir arıza aynı değil yani. o direksiyon kutusu olabilir

hatayye81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar bugün biraz uğraştık arabayla. Sıfır lastikler kaliper boyamalar vs. Daha öncede olmuştu ama önemsememiştim.

Direksiyonu sağa sola çevirince bazen takır tukur sesler geliyordu Direksiyonda setleşme yok. Bugünde kaliperleri boyamam sebebiyle disklerin temizlenmesi amacıyla birkaç kez sert fren yaptım. Bazen araba öne doğru iyice gömüldüğü zaman tak diye bir ses geldiğini fark ettim. Kuvvetli bir ses basit bir tıkırtı değil. Sanki bişey kopuyor veya bişeyin üstünden sıyırıp başka bir demire çarpıyor gibi.

Ustanın birine sordum öyle üstün körü baktı ve direksiyon kutusunda sıkıntı var dedi. Başına böyle bişey gelen varsa yardımını bekliyorum.

Amortisör takozlarından gelebilir pulat aynısı benim başıma geldi takozlar değişti ses gitdi.

AYTEKİN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu fren sıkınca tak tuk ses bendede geliyodu oraya baktık buraya baktık bulamadık nedenini.en son helezonları değiştirirken amortisör üst bağlantılarını elimle söktüm okadar gevşekti yani :S ondan sonra ses gelmedi.ama arkadaşların dediği gibi amortisör takozlarından olabilir. direksiyondan ses gelen arkadaşlar direksiyon kutusundan gelen sesler için tamir takımları var.aşırı bi bozulma yoksa tamir takımıyla işinizi halledebilirsiniz daha ucuza:eyv

karpuz

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
bugun arkadan gelen sesi hallettik cok sükür.arka sag kaliperi skötük onca işlemden sonra diskler tornaya girmişti fln kaliper söküldü arka sag tekerin pistonu takılmış iş görmüyodu temizlenip yaglanıp güzelce bakımı yapıldı el freni teline ayar cekildi cunku surekli el freni cekince kasıyodu kendini zor dönüyodu bunu hallettik bakalım..

Ön taraftan gelen sese gelince incelendi güzelce direksiyon ktusunda gözükmüyo sorun,yarın rot başları rot kolları değişicek epey laçkalaşmış dedi ustam yerinden cıkcak gbi bunları değiştirelim ayarını yapalım bakalım yarın inş. bu sorunda hallolcak aksla ilgilide bişeyler dedi ustam bakalım sorunu yarın cozucez umarım..Çok teşekkürler.yarın yazarım tekrar..
Rot milleri ve özellikle rot başlarının değişmesi gerekiyordu Tuğrul. Sattığım vatandaşa söylemiştim sana bilgi verildimi bilmiyorum. Ucuz bişey 50-60 tl çifti.

tUGRULL

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
rot kolu rot başları değişti ayarları yapıldı eski cıkanlar farklı cıktı yaww:soru...
neysee önden gelen takur tukur se cok feci sekilde arttı. arac ilerlerken yaptıgım manevralarda cıkıyor cok kötü Aks başlarından diyolar 2-3 ustaya danıstım,pazartesi sabahtan koyulcaz işe sökülcek ya komple değişcek yada sadece aks başları umarım halletcez en iyi yoldan beni cok acıtmadan..... bu aralar cok fena maddi sıkıntıya soktu beni arabam cok fena canım sıkkın....:( bu amortisor takozlarınıda bi sorayım ustama hic bundan olur fln demedi..

karpuz

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
rot kolu rot başları değişti ayarları yapıldı eski cıkanlar farklı cıktı yaww:soru...
neysee önden gelen takur tukur se cok feci sekilde arttı. arac ilerlerken yaptıgım manevralarda cıkıyor cok kötü Aks başlarından diyolar 2-3 ustaya danıstım,pazartesi sabahtan koyulcaz işe sökülcek ya komple değişcek yada sadece aks başları umarım halletcez en iyi yoldan beni cok acıtmadan..... bu aralar cok fena maddi sıkıntıya soktu beni arabam cok fena canım sıkkın....:( bu amortisor takozlarınıda bi sorayım ustama hic bundan olur fln demedi..
Rot milleriyle rot başlarını değiştirirken bulamamıştık. Rot başları söktüklerimizin aynısıydı ama rot millerine diş açtırmıştık torna da. Yoksa işlev olarak farkları yok. Hatta f7r lerin rot başları megane 1 ile rot milleri ise clio 2 ile aynı diye biliyorum.
Akslarda değildir inşallah sorun çünkü tamiri olmazsa sadece aks başı değişmiyor komple aks değişiyor onunda tanesi 750-800 tl bişeydir. İnşallah o değildir.

tUGRULL

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynen öyle aks başı değiştirerek çözemezsek komple aks değişcek o yüzden canım cok sıkkın ya işte masraf ustune masraf zor altından kalkıcam..
benim usta elinden geleni yapıcak bakalım allahtan Bursada öyle parca sıkıntısı pek olmuyo umarımda olmaz bi ön arastırma yaptık sorduk ettik parçacıya numune istedi warmış ellerinde bakalım uycakmı rot başlarıyla kurtarabilcezmi sorunu bilmiyom...

cold

Kerem Uluca,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynen öyle aks başı değiştirerek çözemezsek komple aks değişcek o yüzden canım cok sıkkın ya işte masraf ustune masraf zor altından kalkıcam..
benim usta elinden geleni yapıcak bakalım allahtan Bursada öyle parca sıkıntısı pek olmuyo umarımda olmaz bi ön arastırma yaptık sorduk ettik parçacıya numune istedi warmış ellerinde bakalım uycakmı rot başlarıyla kurtarabilcezmi sorunu bilmiyom...

inşallah en kısa sürede kurtulursun kafa ütüsü kötü oluyor yaa :( bide omu omu derken cepte deliniyor tabi :( zor dostum zor :)