Park freni sorunu

teknikerrr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Konuyu tekrar açıyorum ama .Bu problemi laguna3 aracımda uzun süredir bende yaşıyorum.sürekli elle indiriyorum park frenini.
benim problemim şu şekilde ekranda park frenini kontrol ediniz uyarısı çıkmasına rağmen elektronik park freni her fonksiyonunu eksisksiz yerine getiriyor.
Clip e bağlatıp arıza sildiğimizde bir müddet arıza görünmüyor.bazen 3-4 ay bazen 2-3 gün.
deneyimlememe göre arıza en çok soğuk havalarda ve yağmurlu havalarda ortaya çıkıyor.
örneğin aracı park ediyorum hiçbir problem yok ertesi gün araca bindiğimde direk park fireni arızası ile karşılaşıyorum.(daha aracı çalıştırmadan veya park frenine dokunmadan) zaman zaman yolda giderken arıza ışığı sönüyor sonra tekrar yanıyor.
İstanbul dayım. konu hk.yardımcı olabilecek birileri var mı?

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar, benim aracımda da ara sıra park frenini kontrol ettirin uyarısı ile beraber servis ışığı yanıyordu fakat freni çalıltırıp hiç ellemeden devam ettiğimde kendiliğinden yok oluyordu, bazende el frenini bırakmadığı manuel indirdiğim oluyprdu, fakat bir haftadır hiç ekrandan park frenini kontrol ettirin uyarısı ve anahtar simgesi gitmiyor, ne yapabilirim? Ayrıca sormak istediğim balataların disklerin eskimesinden kaynaklı olarak bu sorun oluşabilmiş olabilir mi?

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Konuyu tekrar açıyorum ama .Bu problemi laguna3 aracımda uzun süredir bende yaşıyorum.sürekli elle indiriyorum park frenini.
benim problemim şu şekilde ekranda park frenini kontrol ediniz uyarısı çıkmasına rağmen elektronik park freni her fonksiyonunu eksisksiz yerine getiriyor.
Clip e bağlatıp arıza sildiğimizde bir müddet arıza görünmüyor.bazen 3-4 ay bazen 2-3 gün.
deneyimlememe göre arıza en çok soğuk havalarda ve yağmurlu havalarda ortaya çıkıyor.
örneğin aracı park ediyorum hiçbir problem yok ertesi gün araca bindiğimde direk park fireni arızası ile karşılaşıyorum.(daha aracı çalıştırmadan veya park frenine dokunmadan) zaman zaman yolda giderken arıza ışığı sönüyor sonra tekrar yanıyor.
Renault Scenic 2 de otomatik park fren arıza sebepleri
1.otomatik park fren kolundaki üçlü kızak sensör lehim oynaması
2. Sürücü koltuk sol yan eşik altındaki R2 gri soket su veya nem almış ise bu soket deki kablo ve soket de oksitlenme, kablo çürümesi, kopması
3. Sağ arka teker önündeki park beyin e giden kabloların kopuk olması yada park beyin içinde ki motorun kömürlerin bitmesi

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

samio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Park freni uyarısı

Merhabalar,
Problemi çözebildiniz mi? Çözdüyseniz nasıl, bilgi verebilirmisinzi rica etsem.

Merhabalar, benim aracımda da ara sıra park frenini kontrol ettirin uyarısı ile beraber servis ışığı yanıyordu fakat freni çalıltırıp hiç ellemeden devam ettiğimde kendiliğinden yok oluyordu, bazende el frenini bırakmadığı manuel indirdiğim oluyprdu, fakat bir haftadır hiç ekrandan park frenini kontrol ettirin uyarısı ve anahtar simgesi gitmiyor, ne yapabilirim? Ayrıca sormak istediğim balataların disklerin eskimesinden kaynaklı olarak bu sorun oluşabilmiş olabilir mi?

samio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Problemi çözebildiniz mi?

Merhaba,

scorptronic

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Problemi çözebildiniz mi?
çok eski bir konuyu tekrar açıyorum ama yukarıda cevapsız kalan sorulara cevap olacağını sanıyorum. ben de buradan aldığım tavsiye ile Ankara İvedik organize sanayideki Dr. Renault Rasim Akgül'e gittim. sorun 5dk'da çözüldü. kendisinin iyi bir usta olmanın yanında iyi bir esnaf da olduğunu düşünüyorum. tavsiye ederim.

Manisali45Ufuk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Laguna 3 aracımda aynı problem var benim de stop ettiğimde otomatik çekilen el freni hareket ettiğinde bırakmıyor. Ayrıca akü kutup başını söküp takınca hata gidiyor 3-5 çalıştırmadan sonra hata tekrar geliyor.Sorunun çözümünu bilen ya da fikri olan var mi

Manisali45Ufuk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çok eski bir konuyu tekrar açıyorum ama yukarıda cevapsız kalan sorulara cevap olacağını sanıyorum. ben de buradan aldığım tavsiye ile Ankara İvedik organize sanayideki Dr. Renault Rasim Akgül'e gittim. sorun 5dk'da çözüldü. kendisinin iyi bir usta olmanın yanında iyi bir esnaf da olduğunu düşünüyorum. tavsiye ederim.

Sorunun kaynağı neymiş

mstfmm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet park freni,burda otomatik elektrikli el freni oluyor.

Mustafa YILDIZ

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Merhaba Arkadaşlar, Bende Megane 3 sport tourer 1.5 dci edc kullanıcısıyım. Bu yakınlarda sıkça Park frenini kontrol ettiriniz uyarısı vermeye başladı. Bazen arzıa kendiliğinden siliniyor bazen de park frenini kontrol ettiriniz aracı durdurunuz yazıp sesli ikaz veriyor. Bazen sarı anahtar ikaz lambası sönmüyor. Bir renault servisine gidip arızaya baktırdım. Arıza kodunun park fren beyninden 285F21523R geldiğini söylediler ve arzıayı sildiler. Yeni Park Fren Beyni alarak bunu test etmek oldukça pahalı bir yöntem. Sceniclerdeki gibi bağlantı jakı yok kontrol ettim. Beyini süküp jak girişini kontakt spreyi ile temizledim. Üzerinden bir zaman sonra yine alarm veriyor. Ancak her alarm verdiğinde park freni normal çalışıyor. Normal dışı bir şey görülmüyor. Benim gibi başına gelip çözüm önerisi var mıdır? Varsa yardımlarınızı beklerim. İyi günler dilerim. Mustafa YILDIZ Ümraniye İstanbul