pas lekeleri

zyzky

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Servisten geliyorum şimdi pas küf değil tırnaklayınca çıkıyor :) En güzel neyle temizleyebilirim

onur4683

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet benim arabamda da oluşuyor bezle silince çıkıyor uğraştırıyor ama oluşma sebebini anlayamadım servisten birşeyler dediler mi oluşma sebebi için?

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Servisten geliyorum şimdi pas küf değil tırnaklayınca çıkıyor :) En güzel neyle temizleyebilirim

yani dediğimiz gibi çıktı işte, bu bahsetiğiniz zaten zift,reçine gibi çevresel bir kirdir muhtemelende reçinedir.

arkadaşın dediği gibi oto kil alabilirsiniz, ben 3m'in gayet uygun vede gayet iş yapan bir kilini aldım memnunum.

https://www.sahibinden.com/otomotiv-ekipmanlari?query_text=3m+kil

1) aracı güzelce yıkıyorsunuz, araç kirlenmeden,tozlanmadan hemen kil uygulamasına başlıyorsunuz.

2) kili alıp 5de biri kadar bir parçayı koparak avucunuzda yoğurup parmak ve avucunuza uygun şekle gelene kadar yoğuruyorsunuz (netde resimlerine uygulamalarına bakınız)

3) ucuza kaçmak genelde yapacağım şey değildir ama inanın oto kil sıvısı almak kadar gereksiz masraf daha bilmiyorum.

elinizde varsa oto şampuan yoksa evden sabun/deterjan alıp bir fıs fıs şişesinin içine 10da biri sabun geriye kalanı su olacak şekilde doldurun.

4) şimdi uygulamaya hazırız, boyanızın üzerine sabunlu suyu sıkın ve oto kili dairesel değilde ileri geri,sağa sola şeklinde çok çok az bastırarak sürünüz, kilin zeminde kuruymuş gibi yapışmaması ama aynı andada tereyağdaymış gibide çok kolay kaymaması lazım o ayarı bulmanız ve o derecede sabunlu sıvıyı sıkmanız lazım.

yani kilin azda olsa yapışarak ama aynı andada kayarak zeminde hareket edip az süre sonra kilin içine baktığınızda bazı renklerin kirlerin belirlenmiş belli olmuş olması lazım.

5) bu kir belirince elinizdeki kili tersine çevirin oda kirlenince tekrar yoğurup kirlerin içine girip yenden temiz kil yüzeyi elde edene kadar çalışın ve tekrar kullanın.

6) aracı yeniden yıkayın.

bu uygulama sonrasında reçineler baya baya gitmiş olacak , eğer elinizde var ise pasta uygulayarak (ince aşındırıcılı, compound vsden uzak durunuz) temizliği iyiden iyiye yapmış olursunuz vede harelenme vs var ise gidermiş olursunuz.

kil çevresel kirleri alır ama boya sürtmelerinden , hanımın kapıyı tutarken ojesinin çıkmasından aracı koruyamaz/temizleyemez buna pasta lazım.

7) yukarıdaki işlemi isterseniz pasta / cila bir arada olan üründe alabilirsiniz ve extra bir ücret ve adım kalmaz ama aslında profosyoneli ayrıca cila almaktır, araç pasta uygulamasından sonra güzelce yeniden yıkanır ve pastadan oluşan toz vs den arınız üzerine cila uygulanır .

bunun için oto kil 30tl, pasta 20tl, cila 25tl olsa, 10tlde petrolde su sabun için harcasanız 85tlniz ve vaktiniz gider ama ürünler size kalır ve defalarca tekrar uygulanabilir, öbür yandan bir oto yıkamacı sizdeki reçineleri oto kil yapıp 100tl civarı bir ücrete temizleyebilir yani uğraşmam derseniz :)

en azından adanada ücretlendirme bu şekilde tabi pazarlıktan sonra ilk etapta arkadaş 160tl istemişti.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet benim arabamda da oluşuyor bezle silince çıkıyor uğraştırıyor ama oluşma sebebini anlayamadım servisten birşeyler dediler mi oluşma sebebi için?

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ağaça altına park etmek (reçine damlası), öndeki kamyonların,araçların sıçratığı pisliğe maruz kalmak, kalitesiz havadan akan yağmur, kuş pisliği, yolda zift vs yani olay çevresel renault la vs alakası yok.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O lekeleri biliyorum kuslardan mi geliyor ne, pasa benziyor yeniyken islak oluyor elle bile dokununca cikiyor kuruyunca kazimak gerekiyor kulak kirine benzer damlacik gibi bi pislik iste.acik renk aracta daha kolay farkediliyor ama koyu renk araclarda zor farkediliyor.