R-Link 2, V2 ile V7 ve V7 ile V8 Yazılım Versiyonları Karşılaştırması ve Farklar

yleventcilingir

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Levent Bey merhaba.Konuyu ben açmıştım ve videolar ile V2 ile V7, V7 ile V8 arasındaki farkları paylaştım.Videolarda tüm farklılıkları bulabilirsiniz.V3'ü de siz biliyorsunuz nasıl olsa.
V9'a da güncelleme ile alakalı bir video serisi paylaştım.Onu da videolu olarak yapıp Türkiye'de paylaşan ilk benim.Video nasıl yüklendiğine dair tarif içeriyor.

V9 ile V8 arasında çok büyük farklar yok.Bazı menülerin şekilleri değişmiş.Menüdeki buton yerleri değişmiş.Onun dışında sistem v8'e göre daha hızlı.Ancak kadjar gibi yatay ekrana sahip araçlarda bazı yabancı kadjar sahiplerinin ufak tefek şikayetleri olduğunu okumuştum.

V7 güncellemesi için radyo frekansları/istasyonları kayboluyor ve kayıyor derseniz yazılım güncellemesi yaparlar.Daha önce bu şikayette bulunanlara yardımcı oldular.

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için, 2-3 hafta önce şanzıman ve enjeksiyon güncellemesi için yerel yetkili servis Azizoğlu'na gittim, yetkin bir usta vardı o güncellemeleri yaptı sıkıntısız ama Rlink2'yi v7'ye güncelleme konusunda , yap derseniz yaparım ama cihaza bir şey olursa azizoğlu ve renault sorumluluk almıyor dedi ve bu güncellemeyi yaptıklarını çoğunda sıkıntı çıkmadığını ama bana o an serviste olan bir başka kadjar'ı göstererek "bunda çıktı dedi, güncellemeden sonra aracın ses sisteminden ses çıkmıyormuş ve yeni cihaz sipariş edilmiş. Bunu duyunca v3 te kalmaya karar kıldım.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Çok teşekkür ederim bilgilendirme için, 2-3 hafta önce şanzıman ve enjeksiyon güncellemesi için yerel yetkili servis Azizoğlu'na gittim, yetkin bir usta vardı o güncellemeleri yaptı sıkıntısız ama Rlink2'yi v7'ye güncelleme konusunda , yap derseniz yaparım ama cihaza bir şey olursa azizoğlu ve renault sorumluluk almıyor dedi ve bu güncellemeyi yaptıklarını çoğunda sıkıntı çıkmadığını ama bana o an serviste olan bir başka kadjar'ı göstererek "bunda çıktı dedi, güncellemeden sonra aracın ses sisteminden ses çıkmıyormuş ve yeni cihaz sipariş edilmiş. Bunu duyunca v3 te kalmaya karar kıldım.

Risk büyük gerçekten.Bana sorarsanız iyi yapmışsınız.

kemalu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
#befe üstad mrb, konuyu baştan sona inceledim, sıkıntılar olduğunu v9 u düşünmediğinizi belirtmişsiniz, ama daha sonra youtubedan izledim v9 u sorunsuzca yüklemişsiniz 8 ile arasında pek bi fark olmadığını sadece biraz daha hızlı olduğunu hissettiğinizi ve 8 den 9 a geçildiğini, 7 den 9 a geçen var mı bilmediğinizi belirtmişsiniz. sorum şu; o günden bugüne yeni bilgiler var m, yani 7 den direkt 9 a geçen örnekler duydunuz mu?

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
#befe üstad mrb, konuyu baştan sona inceledim, sıkıntılar olduğunu v9 u düşünmediğinizi belirtmişsiniz, ama daha sonra youtubedan izledim v9 u sorunsuzca yüklemişsiniz 8 ile arasında pek bi fark olmadığını sadece biraz daha hızlı olduğunu hissettiğinizi ve 8 den 9 a geçildiğini, 7 den 9 a geçen var mı bilmediğinizi belirtmişsiniz. sorum şu; o günden bugüne yeni bilgiler var m, yani 7 den direkt 9 a geçen örnekler duydunuz mu?

Merhaba.
Bu işin riski büyük olduğu için v8'den v9'a güncelleme niyetim başlangıçta yoktu.Daha sonra benim gibi talisman sahibi yabancı renault severlerin aynı önyükleme sürümü ile v9 'a sorunsuz geçtiğini gördüm. Merakıma yenik düştüm ve kanalımda izlediğiniz videoyu güncelleme yaparken çektim.Güncelleme korkutucu sayılırdı.Çünkü sistem uzun süre açılmadı.Daha hızlı güncelleyenler oldu. O yüzden v9 'a geçmek riski almaya değer mi bilmiyorum. Evet çok daha hızlı, kısayollar ve özellikle klima kontrollerine ulaşım kolay.Daha dengeli diyebilirim.

Direk v7'den v9'a geçme işine gelince; direk sorunsuz geçiş yapan oldu. Ama 2 megane 4 sahibinin r-link 2 cihazları yükleme anında arafta kaldı. Sürekli açılıp kapanıyordu. Ddt4all ile ulaşılabildiği halde değer değişimlerine izin vermiyordu.Bir tanesini bizzat ben kontrol ettim. Arkadaşların her ikisi de cihazlarını yenileriyle değiştirdiler. Yabancı forumlarda da birkaç kişi benzer paylaşımlar yapmışlar. Ama başarılı güncelleme yapanlar da az değil. Başarı oranı nedir hiç bilmiyorum.

kemalu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
deneyim paylaşımı için teşekkürler. şu ana kadar hiç 8 yada 9 düşünmemiştim, nedense birden güncel günceldir dedim :) neyse eğer yükseltmeye karar verirsem önce 8 sonra 9 a geçerim garanti olsun..

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
deneyim paylaşımı için teşekkürler. şu ana kadar hiç 8 yada 9 düşünmemiştim, nedense birden güncel günceldir dedim :) neyse eğer yükseltmeye karar verirsem önce 8 sonra 9 a geçerim garanti olsun..

O şekilde yükseltme yapanlarda çok fazla sıkıntı paylaşımı yapan olmadı. Daha güvenli bence.

kemalu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
üstad bir şey daha sorayım; orijinal (serviste yüklenen örneğin v7) sürüm R-LINK 2 ye resmi olmayan harita yüklemek için crack işlemi yapıyoruz, versiyon yükseltmesi yapacaksak crack kaldırma yapıp devam ediyoruz bunlar ok, peki bizim yüklediğimiz versiyon 8, versiyon9 resmi olmadığına göre doğrudan (crack yapmadan) harita yüklemesi yapılabiliyor mu yoksa v8, v9 yaptıktan sonra yine önce crack yapıp ondan sonra mı harita yüklemesi yapılmalı?

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Aslında v8 ve v9 yazılımları da Türkiye için resmi olmasa da veya ticari kaygılardan dolayı bazı vın numaralarında yüklenebilir olması gerekirken, yüklemeye izin verilmemesi/riskin renault tarafından göze alınmaması nedeni ile kullanıma açılmasa da, renault tarafından üretilen yazılım güncellemeleridir. Dolayısı ile malumunuz yazılım orjinal renault yazılımı. Dolayısı ile serviste yapılan v7 yazılım yükseltilmesine benzer şekilde, güncelleme öncesi crack'in kaldırılması gerekir. Mümkünse orjinal harita yükleyerek kaldırmak daha dengeli ve en azından navigasyon dosyaları ile daha emniyetli bir yükseltme sağlar. O yüzden v8 veya v9'a güncellerken crack kaldırma, sonrasında da yükseltilen yazılım sürümüne uygun dosya ile tekrar crack işlemi yapmak gerekir. Crack'li harita, crack işlemi yapılmadan yeni yazılım versiyonunda da direk çalışmaz.

kemalu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler! Bu arada igodan hatırladığım spdb dosyasının sırrıyla ilgili yazışmam harita güncelleme bölümünde. Hani sizin de versiyon yükseltmelerinde silinmemiş duruyor dediğiniz radar noktaları ile ilgili.. Artık cihazlarda yada telefonda olduğu gibi aracımızda da eski radarları yok edebileceğiz.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Teşekkürler! Bu arada igodan hatırladığım spdb dosyasının sırrıyla ilgili yazışmam harita güncelleme bölümünde. Hani sizin de versiyon yükseltmelerinde silinmemiş duruyor dediğiniz radar noktaları ile ilgili.. Artık cihazlarda yada telefonda olduğu gibi aracımızda da eski radarları yok edebileceğiz.

Rica ederim. Evet. Çünkü videolarda normal harita güncelleme dosyalarını kullanmıştım. O (Normal harita güncelleme dosyası) dosya ile silinmediği detayını ve "Sonradan sorulacak sorunun cevabını şimdiden yazdım" diye ilgili mesajda size o yüzden yazdım. Ben daha sonra (2020 yılı içerisinde) 2019'a ait çıkan harita versiyon güncellemesi indirdim r-link store'dan. O dosyayı kullandığımda radar dosyaları silindi. Yani eski radarları yok ettim. Her yaptığım işlemin videosunu da yapmıyorum. Burada ve başka yerlerde soran olursa paylaşıyorum. Forumlar bunun için var malumunuz.

Daha sonra yine crack yapıp igo here'da yüklü radar dosyalarınıda içeren crack'li dosyaları yükledim. Şu anda radar dosyaları hala mevcut. İki ayrı yöntem. İsteyen istediğini kullanabilir.

Son düzenleme: