Renault 19 1.4 RNA

emreak55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
daha önce 1.6 europa alize hb, 1.6 europa rne modeline falan bindim 19 ların yeri bi ayrı :) rna ile rn nin farkı nedir ?

vaydogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sıralı sistem mi lpg niz ? bizim sattığımız 1.6 alize 19 un lpg çok dandikti çok sıkıntı yaşattı..

benim ki tek nokta enjeksiyonlu sıkıntı diyecek pek sıkıntısı yok şimdi kapı kilidinin birinde sıkıntı var kilidi değiştik mi oda biter inşallah

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
daha önce 1.6 europa alize hb, 1.6 europa rne modeline falan bindim 19 ların yeri bi ayrı :) rna ile rn nin farkı nedir ?
RN 94-97 arası 1.4 modellerin boş olan versiyonu .
RNA 98-2001 arası 1.4 modellerin boş olan versiyonu .

cehennemli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.4 RNA'lar 1397 cc C2J motordur yani Broadway motorudur. Karbüratör ise Weber 32 DRT 2/... modelidir, karbüratör 1.6 R19 larda kullanılan ile aynı karbüratördür, sanırım 72 HP buradan kaynaklanıyor ve araç evet, 72 HP'dir fabrika verisine göre.
80 HP olanlar 1.4 tek nokta enjeksiyon diye geçer ve tavisye etmem, uzak durun.. (benim görüşüm) onun yerine 1.6 enj. bakın...
RN ile RNA farkı? valla renault'a zamanında bir e-posta atmıştım, size en kısa zamanda geri dönüş yapıcaz dediler üstünden 2 yıl geçti hala cevap yok :D ama Kadir'in dediği gibi eskilerde RN yenilerde RNA yazıyor...

cehennemli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim ki tek nokta enjeksiyonlu sıkıntı diyecek pek sıkıntısı yok şimdi kapı kilidinin birinde sıkıntı var kilidi değiştik mi oda biter inşallah

kapı döşemesini sök, WD40 ya da 3M sık, sıkıntın ortadan kalkacak ;) ben yaptım düzeldi ;)

Ön kapı camlarınız ise yavaş açılıp kapanıyorsa önce iyice WD 40 ile rayları resmen yıkayın... akabinde biraz gresleyin, düzeliyor :)

haldunak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şimdi benim kafa karıştı :) aslında bende bu tarzda bir araç ararken güzel bir başlık oldu. başlık açmama gerek kalmadı :D

1.4 enjeksiyonlu ve karbüratörlü var? hangi daha verimli ve sıkıntısız. 1.6 lar içinde kafam karışık.
donanımlarını bir türlü çözemedim. bana klima, hidrolik direksiyon şart. hangisini almak lazım ya da araştırmak lazım. anlamadığım için bütün R19lara bakıyorum ve kafamda şekillenmiyor.
aldığımdan aşağı fiyata satmayacağım bir araç lazımki burdan tayinim olduğunda rahat bir şekilde RS olayım bende :D

babyolog

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
12 sene 19'a binmiş biri olarak söylüyorum :) :

1.6 alacaksam 1.6e(enjeksiyonlu) RNE ya da RTE alırdım.Klima ve hava yastığı olsa güzel olur tabii.1.4 alacaksam ki eğer model yılını takmıyorsanız ben şahsen takmam, energy alırdım.Çünkü 1.4 karbüratörlü almak gerçekten mantıklı gelmiyor benim aracımda 1.6 karbüratörlüydü.

emreak55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.6 europa lar kaç hp ? hb ve sedan farkediyor diye okumuştum sanki biyerde. hb 90 sedan 80 diye. doğrumudur bu bilgi ?

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hiç bir şekilde karbüratörlü araba almayın .
Karbüratör demek jikle denen şeyle kışları uğraşmak demek .
Kışları arabanın zor çalışması demek ( Karasal ve soğuk kışlarda )

Şu konuya hızlı ve TR de üretilen modeller ile ilgili kısa bir açıklama getireyim bir daha sormayın konuyu okuyun ;
- 1.4 C2J 72 hp Karbüratörlü
- 1.4i E7J 80 hp Tek nokta enjeksiyon
- 1.6 C2L 80 hp Karbüratörlü
- 1.6e K7M 90 hp 4 Nokta enjeksiyonlu
- 1.8i F3P 105 hp 4 nokta enjeksiyonlu
- 1.9D F8Q 65 hp Normal turbosuz dizel motor .

Bu motorların hepsi Türkiye'de üretilmiş olan modellerde var .

Donanım seviyeleri de
93-97
RL ( Hiç bir şey yok Sadece 1.4 - 1.9D )
RN ( RL + Devir saatli gösterge ve elektrikli camlar , Hidrolik direksiyon , Merkezi kilit )
RT ( RN + Klima + Direksiyon yükseklik ayarı , boyalı tamponlar , Arka koltuk başlıkları ve saran koltuklar , Sis Lambası , 1/3 - 2/3 oranında yatan sırtlıklar , arka aydınlatmalar , uzaktan kumanda , Sol koltuk yükseklik ayarı ve bel ayarı )
RTI ( RT + Elektrikli ayna , 1.8i motor , Hava yastığı )

98-2002
RL ( Hiç bir özellik yok sadece 1.4 - 1.9D )
RNA ( RL + Hidrolik direksiyon , Elektrikli camlar , Devir saatli gösterge , Merkezi kilit , Sadece 1.4 )
RNE ( RNA dan farkı 1.6 motorlu araçlar RNE adıyla kullanıldı , tamponlar boyalı )
RTE ( Sadece 1.6e motor ile RTE kullanıldı , saran koltukları , arka koltuk başlıkları , 1/3 - 2/3 oranında yatan sırtlıklar , arka aydınlatmalar , uzaktan kumanda , Kodlu teyp ve uzaktan kumandalı teyp , Yükseklik ayarlı koltuk var ama bel ayarı yok )

Alize ( Bir Renault ALİZE ise klimalıdır . Alize yazısı sadece klimayı ifade eder . Alize olan modellerde klima standarttır . )

Valla kafamdan yazdım işte unuttuğum özellikler olabilir onlarıda eklersiniz .

zalim24

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bence al sıkıntı yaşamazsın tabi aracın motoru yürür aksamı güzelse al