Renault 19 Antifriz Seçimi / Febi marka antifriz hakkında ne düşünüyorsunuz?

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Renault 19 1.6 RT Klima Karbüratör LPG 96' 220000km.

Çok şükür radyatördeki tıkanıklık sorununu atlattım ama bugüne kadar hiç antifrizsiz kullanmadığım aracımda radyatörüm tıkanınca antifriz seçimi konusunda biraz kafa yormam gerektiğini farkettim.

Daha önceleri hep Elf Glacelf Classic (Mavi) kullandım. Su kaçağım yok yalnız lpg beyninden kaynaklı sanırım, ayda bir genleşme kavanozum 2 parmak su azaltır.

Araştırmalarım sonucu mavi antifrizlerin mineral içerdiği, tortuya neden olduğu, bu nedenle de kırmızı ve organik antifriz seçimi tortuyu önleyeceği kanatine vardım. Elf Glacelf Auto Supra ve Castrol Radicool SF arasında kaldım. Ustama danıştım...

Ustam; hepsini geç, sana alman malı Febi verelim. Benzini Shell'den, yağı Castrol'dan, antifrizi Febi'den al şeklinde bir sloganı var... :) Usta da güvendiğim bir usta, zira vitrinlik bir Toros'u var ve Febi koyduğunu söylüyor.

Şimdi bu Castrol Radicool SF'de nitrat silikat v.s içermez yazarken Febi'de teknik bilgi bulmak zor. Üstelik saf antifrizin kaynama sıcaklığı Elf Classic Auto Supra'da 180C, Castrol Radicool SF'de 175C, Febi'de Rusça yazan yazılarda 160C ve 400C yazıyor, hangisi kaynama noktası çözemedim. (Düzeltme: 400C'ü çözdüm, parlama noktası, 160C saf antifriz kaynama noktası.)

Sizin öneriniz ne olur? Siz hangi antifrizi kullanıyorsunuz?

Son düzenleme:

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araştırdıkça neler çıkıyor. Febi'nin çok reklamı yok ama VW, Seat ve Opelciler forumlarda Febi'yi baya övmüşler. Bir tanesi Opet Extended Life (Turuncu) antifrizinden daha iyi olduğunu söylemiş, bir tanesi zayıf noktaları onardığından bahsetmiş. Yalnız bu bilgiler nerden çözemedim. Türkçe bir klavuz olmaz mı ya hu! :)

Bu arada saf su kullanımının da en az antifriz kadar önemli olduğunu anladım...

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araştırdıkça neler çıkıyor. Febi'nin çok reklamı yok ama VW, Seat ve Opelciler forumlarda Febi'yi baya övmüşler. Bir tanesi Opet Extended Life (Turuncu) antifrizinden daha iyi olduğunu söylemiş, bir tanesi zayıf noktaları onardığından bahsetmiş. Yalnız bu bilgiler nerden çözemedim. Türkçe bir klavuz olmaz mı ya hu! :)

Bu arada saf su kullanımının da en az antifriz kadar önemli olduğunu anladım...

saf suyu antifirizemi ekleniyor bizim arabada başka nerde kullanılıyor saf su

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
saf suyu antifirizemi ekleniyor bizim arabada başka nerde kullanılıyor saf su

Saf su aküde falan kullanılıyor ama evet musluk suyu yerine antifrize eklenirse de güzel olur...

Bu arada antifrizle ilgili saf antifriz kullanımı donma noktasını yükseltir diye yaygın bir inanış var, doğrudur. Yalnız Elf Glacelf Auto Supra'nın kataloğunda seyreltilmemiş antifriz kaynama noktası 180C, %50 seyreltilmiş 110C. Bizim gibi Akdeniz arabaları için kaynama noktası önemli, zira hararet problemlerimiz var. Ben de o zaman bir tez atayım ortaya; Akdeniz Bölgesi Kars'tan daha çok antifriz koymalı! ;) Ne dersin?

Son düzenleme:

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kafamda deli sorular! :) Ya bu antifriz saf halde 160 C'de kaynıyor. Saf antifriz koyduğumda %50'ye nazaran motor ısısının 90C'ye ulaşma süresini etkiler mi?

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sabah istanbul trafiğinde ben de hararet son çizgide geldim işe antifirizli araba ama çok trafik olunca oynuyor bi ara tam çizgiye çıktı sonra açıldı yol tekrar durunca çıkıyor oynak durumda

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sabah istanbul trafiğinde ben de hararet son çizgide geldim işe antifirizli araba ama çok trafik olunca oynuyor bi ara tam çizgiye çıktı sonra açıldı yol tekrar durunca çıkıyor oynak durumda

90'ı geçiyor mu?

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
90'ı geçmiyorsa herşey normal... 90'ı geçerse ve bunu sürekli yapıyorsa o zaman sorun var demektir, bendeki gibi... ;)
90 a geliyor sonra iniyor çıkıp çıkıp iniyor bende korkuyorum hararet yapar diye bir defa yaptırdım zaten