Renault 19 Antifriz Seçimi / Febi marka antifriz hakkında ne düşünüyorsunuz?

nmetem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
90 a geliyor sonra iniyor çıkıp çıkıp iniyor bende korkuyorum hararet yapar diye bir defa yaptırdım zaten
selam arkadaşlar
termostat açilinca iniyor isininca tekrar çikiyordur normaldir bendede hep ayni 1.6 rne aracim

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selam arkadaşlar
termostat açilinca iniyor isininca tekrar çikiyordur normaldir bendede hep ayni 1.6 rne aracim
benim araçta 1.6 rne sendede hararet böyle oynakmı trafikte biraz daha kalsam hararet yapacak kadar diye korktum 90 C nin çizgisine kadar çıktı oynuyor durmadan termostat da nerdeyse varmı yokmu bilmiyorum varsada kaçlık var bilmiyorum ama tereddüde düşürüyor hararet yaptıracak diye ürküyorum

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim araçta 1.6 rne sendede hararet böyle oynakmı trafikte biraz daha kalsam hararet yapacak kadar diye korktum 90 C nin çizgisine kadar çıktı oynuyor durmadan termostat da nerdeyse varmı yokmu bilmiyorum varsada kaçlık var bilmiyorum ama tereddüde düşürüyor hararet yaptıracak diye ürküyorum

kasim kaya'nın http://www.renaultfanclub.com/renault-19-kulubu/79565-hararet-sorunu.html linkiyle açtığı konuda bu konu üzerine. Ben sorun göremedim, nmetem'in dediği gibi termostat açılır fan çalışır düşer 60'a sonra 90'a kadar çıkar yine fan, termostat yine 60... 90'ın üzerine çıkıyorsa yolda kalırsın, ama 90'ın üzerine çok çıkmıyorsa sorun yok. Ama araç ısındıktan sonra 60'ın altına çok iniyorsa yolda kalmazsın ama kaloriferin yeterince ısıtmaz, araban intihar etmez de sigara içmiş gibi olur... İdeal sıcaklık 85-90 zaten...

Antifriz muhabbetime ne oldu benim ya hu!? :)

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kasim kaya'nın http://www.renaultfanclub.com/renault-19-kulubu/79565-hararet-sorunu.html linkiyle açtığı konuda bu konu üzerine. Ben sorun göremedim, nmetem'in dediği gibi termostat açılır fan çalışır düşer 60'a sonra 90'a kadar çıkar yine fan, termostat yine 60... 90'ın üzerine çıkıyorsa yolda kalırsın, ama 90'ın üzerine çok çıkmıyorsa sorun yok. Ama araç ısındıktan sonra 60'ın altına çok iniyorsa yolda kalmazsın ama kaloriferin yeterince ısıtmaz, araban intihar etmez de sigara içmiş gibi olur... İdeal sıcaklık 85-90 zaten...

Antifriz muhabbetime ne oldu benim ya hu!? :)
[emoji1] bu gülücük senin amtifiriz muhabbetin için
Havalar daha ısınmadı bunu da hatırlatayım ama çok trafik vardı dur kalk oldu debriyaja çok basınca yükseliyor haava sıcak olsaydı 90 geçerdi diye endişelendim ben hemen kaloriferi sıcağa açıyorum motor rahatlıyor şu termostat a ilk fırsatta baktıracağım kaçlık yada değiştireceğim 88lik takmayı düşünüyorum yada 86lık trafik çok istanbulda fan çabuk açılsın isterim

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Antifirizde po nun kırmızı olanı var ya gerisine kafa yorma boşver bende şunu sorayım şu shellin yağı nasıl kullanan varmı doğalgazdan yapıldı diye reklamı var

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
[emoji1] bu gülücük senin amtifiriz muhabbetin için
Havalar daha ısınmadı bunu da hatırlatayım ama çok trafik vardı dur kalk oldu debriyaja çok basınca yükseliyor haava sıcak olsaydı 90 geçerdi diye endişelendim ben hemen kaloriferi sıcağa açıyorum motor rahatlıyor şu termostat a ilk fırsatta baktıracağım kaçlık yada değiştireceğim 88lik takmayı düşünüyorum yada 86lık trafik çok istanbulda fan çabuk açılsın isterim

Ben 75'lik Vernet taktıracağım bu hafta. Buralar sıcak (Adana), klima açık süratle giderken hararet artıyor diye. Kışın da kalır üzerinde. Ama İstanbul'sa konu belki yazın 75 kışın 89'luk kullanılabilir...

Bu dereceler termostatın suyu serbest bırakma sıcaklıklarıdır. Fan 85-90 arası ve tehlike olursa daha yüksek sıcaklıklarda devreye girer. Su genellikle aracın süretiyle radyatörde soğur...

Son düzenleme:

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Antifirizde po nun kırmızı olanı var ya gerisine kafa yorma boşver bende şunu sorayım şu shellin yağı nasıl kullanan varmı doğalgazdan yapıldı diye reklamı var

Shell bence yağ konusundaki kötü imajını kurtarmaya çalışıyor. Kırmızı antifriz iyi de PO'nun niyeyse herşeyi dandik, güven vermiyor ki? Aha Elf Glacelf Classic kullandık radyatör tıkandı... Ben de çok isterdim yol üstü denk gelen iyi bir marka koy gitsin zaten yaz geldi demeyi... :S

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Saf su 3 litre, Febi 1.5 litre. %33 antifriz oranı ile denemeye başladık bakalım, eksilme yaptıkça antifriz takviyesi... Bu arada 1.6 Renault 19 4.5 litre soğutma sıvısı alıyormuş...

Dün kimyacı bir arkadaşla bir hesap yaptık. Elf Glacelf Auto Supra prospektüsünde özkütle 1.112, seyreltilmemiş kaynama sıcaklığı 180°C yazıyor, bu verileri kullandık. Q=m.c.Δt'den 4.5 litre 20°C saf suyu 90°C'a çıkaran ısı enerjisi 4.5 litre 20°C'deki saf antifrizi ancak 82°C'ye çıkardığını hesapladık... :) Bu da antifrizin harareti zorlaştırdığı konusundaki tezimi doğruluyor, hatta kıştan daha fazla oranda antifriz gerekli yazın... ;)

Son düzenleme:

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Maşallah maşallah helal olsun :)

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hey yavrum hey kimya fizik fen matematik hepsini uygulamışsınız maşallah :)