Renault edc sorunu ve basit cozumleri.

Emrecaglar99

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Emre bey 2011 model Fluance Dynamic 114.500Km'de aracım servis baktı araca balatanın daha ömrünün olduğunu kısa vadede değişmesi gerekmediğini halk tabiri ile evham yapmamamı söyledi debriyajı ölçtüler 8küsür ve 9küsür çıktı cihazda rölanti kalkışında silkeleme yapıyor bu beni baya rahatsız ediyor

Arkdaşta audi a3 sedan var 2013 sizin sorunların aynısını oda yaşadı kavrama seti ve volant dişlisini değiştirdi kavramasını bitmişti yani ondan öyle yapıyormuş sizinki ona benzer bir sorun.
Belki farklı bişey vardır dicem ama silkeleme baskı balata bitince yapar biliyorsunuz manueldede öyledir.
Siz yinede bi kontrol ettirin Km dusuk yapmaması gerekli

Viento

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar varta 74amper akü’yü akşam eve dönüşte test etme fırsatım oldu ilk kalkıştaki sarsıntı ortadan kalkmış çok mutlu oldum bir akü bu aracı bukadarmı değiştirir şaşırdım açıkcası şimdilik bir problem görünmüyor forumdaki herkeze çok teşekkür ederim ☺

bedrana34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar, malesef yeniden bu konuya yazmak gerekti. Tabi ben özellikle burada yazdıklarımla hem sorun yaşayanlara ön bilgi hemde sonrası için çözüm önerileri aktarmaya çalışıyorum.

30 nisan günü işten eve giderken daha öncede birkaç kez başıma gelen vites takılma sorunu tekerrür etti. 3 yıldır kullanıyorum tabi doğal olarak her tepkisini ezberledik. Öncedende olduğunda sakince sağa yanaşır stop edip geri çalıştırır veya sıkışık trafikte isem durma noktasına kadar gelir N ye alır ve düzelmesini sağlardım. Ama o gün yol akıcı ve sağa yanaşmak tehlikeli olduğu için bunları yapamadım. tahminim 3.viteste takılı araçla gaz vermek zorunda kaldım. takribi 20-25 sn sonra bugüne kadar hiç görmediğim bir uyarı beliri verdi ''vites kutusunu kontrol ettirin''. söylediğim gibi daha önce hiç almadığım bir uyarı. bunu büyük olasılıkla o şekilde gaz vermeyi sürdürmeme bağlıyorum. çünkü bi ara vitesin 5 e geçtiğini ama ayağımı çeker çekmez 3 e düştüğünü gözlemledim. ve ondan sonra hemen bu uyarıyı verdi. bunu neden anlatıyorum. aracı ilk aldığımda 1-2 sarsıntısı için servise götürdüm(garantili idi) orada usta beni dik bir rampaya götürüp bak sana bu vitesin çalışma sistemine örnek göstericem dedi. neyse rampada sürekli gaz verip çekme işlemini tekrarladı rahat 20 kere. sonra araç hemen vites kutusu hararet uyarısı verdi. tabi içerisi balata kokusu. dedi şimdi iyi izle. düz yola çıktı seri bir şekilde kullanmaya başladı ve uyarı kendiliğinden söndü.

şimdi sana şunu anlatmak istiyorum dedi. araç bu tür uyarıları bir arıza olduğu için değil seni uyarmak için verir. örneğin hararet derse biraz soğutman gerekir ya benim yaptığım gibi yada imkan yoksa bir kaç dakika stop ederek dedi. şimdi bende o gün yaşadığım olayı buna bağlıyorum. zorlamasaydım ve öncekiler gibi hemen durabilseydim uyarı vermeyecekti büyük ihtimal.

Tabi yinede içim rahat etmez hemen servisi aradım fakat 9 una kadar dolu olduğunu sölediler. bende 9 u sabah için randevu aldım. muhtemelen yine bir kavrama tanıtımı yaptıracağım. akü den sonra ciddi derece şikayetlerim azalmıştı. bu olay 3 yılda ilktir.
servis sonrasını da mutlaka yazacağım. daha sonraki günleri merak edenler olabilir uyarı verdimi diye arkadaşlar. ama o kadar titiz bir insanım ki o günden beri toplu taşıma kullanıyorum. ilk defa servise giderken bineceğim :))) benimde huyum bu...

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Size tamamiyle katılıyorum benimde kanım bu yönde, tamamen kullanımdan kaynaklı bu hata mesajlarını veriyor araçlarımız, onların kodlamasının istediği şekilde hareket etmediğimiz zamanlarda çok sıkılırsa beyni zorlanıp dikkat etmemiz için bir arıza bilgisi veriyor, bunu çok zamandır düşünüyorum ve aracımı dahada sevmeye başladım ve çok dikkat ettikçe hiçbir sorunda almıyorum Allaha şükür artık. Sizde umarım böyle ufak bi bildirim niyetince sorundur ve kolayca halledersiniz.

Emrecaglar99

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba bende aracımda olmayan bi sesle karşılaştım dün gece eve giderken camlar açık yavaş bi şekilde sokak arasında gidiyorum.
Araç 10 20km hızla gidiyor malum ayağını gazdan çekince direk boşa alıp süzülüyor o sıra galiba kavramayı bırakıyor tekrar gaza bastığımda kavramıyı tutuyor ki bunda dolayı olsa gerek gaz verip çektiğimde yani 10 20km hızda giderken gaz basıp çekmemle birlikte araçta ilerye doğru atlama ve gazı bastığımda vitese geçişte şak diye bi ses geliyor vites ayırıp birleştiğinde bi ses geliyor bunuda 1. Viteste yapıyor bu gece sessiz bir ortamda fark ettim bu sorun neden kaynaklanır hiç fark etmedim belkide vardı şimdi fark ettim ama olmaması gereken bir ses ve araç diğer viteslerde ve geçişler hiç bir sorunu yok çok akıcı birşekilde geçiyor tek sorun 1 2 geçişleri ve anlattığım şak diye bir demir birleşme veya ayrılma sesi varsa bilgisi olan yardımcı olabilirmi

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba bende aracımda olmayan bi sesle karşılaştım dün gece eve giderken camlar açık yavaş bi şekilde sokak arasında gidiyorum.
Araç 10 20km hızla gidiyor malum ayağını gazdan çekince direk boşa alıp süzülüyor o sıra galiba kavramayı bırakıyor tekrar gaza bastığımda kavramıyı tutuyor ki bunda dolayı olsa gerek gaz verip çektiğimde yani 10 20km hızda giderken gaz basıp çekmemle birlikte araçta ilerye doğru atlama ve gazı bastığımda vitese geçişte şak diye bi ses geliyor vites ayırıp birleştiğinde bi ses geliyor bunuda 1. Viteste yapıyor bu gece sessiz bir ortamda fark ettim bu sorun neden kaynaklanır hiç fark etmedim belkide vardı şimdi fark ettim ama olmaması gereken bir ses ve araç diğer viteslerde ve geçişler hiç bir sorunu yok çok akıcı birşekilde geçiyor tek sorun 1 2 geçişleri ve anlattığım şak diye bir demir birleşme veya ayrılma sesi varsa bilgisi olan yardımcı olabilirmi

Megane 3 ve fluence kasa araclarin bir cogunda olan bir sorun. Servis sorun olmaz bu sekilde kullanın diyor kavrama ayari yaptirip bir nebze duzeltebilen de var benim gibi fakat bir kaç ay sonra yine o ses gelmeye basliyor.

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

iMessage : tanseler@me.com

Emrecaglar99

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane 3 ve fluence kasa araclarin bir cogunda olan bir sorun. Servis sorun olmaz bu sekilde kullanın diyor kavrama ayari yaptirip bir nebze duzeltebilen de var benim gibi fakat bir kaç ay sonra yine o ses gelmeye basliyor.

Bu ses belkide vardı aldığımda ama şuan fark ettim bilmiyorum çok garip vitesten düşüyor araç gazı kesince ama tekrar gaza basıp gitmeye çalışınca ( 5 10km hzıda ) 1 viteste viteşe geçiş yaparken çat diye bir ses ve bunu seri seri aralıklrla yaptım yine aynı sesi aldım ve şöyle bir tanıya el koyuyorum bu kesin doğru kendimce çözdüm sabah araç soğukken ısınana kadar şanzımanda hiçbir sorun geçiler ve o bahsettiğim çat sesi yok ısındıktan sonra ve trafikte kaldıktan sonra o ses ve geçişler bozulmaya başlıyor bu benim çözdüğüm bişey belki herkestede böyle oluyodur.
Peki bu ses başka kimlerden geliyor sizin aracınızdada geliyormu tansel bey geliyorsa sizin çözümünüz kavrama tanıtımımı oldu sadece ?? Tanıtımdan sonra dediğiniz gibi 2 3 sonra tekrarladımı ?

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu ses belkide vardı aldığımda ama şuan fark ettim bilmiyorum çok garip vitesten düşüyor araç gazı kesince ama tekrar gaza basıp gitmeye çalışınca ( 5 10km hzıda ) 1 viteste viteşe geçiş yaparken çat diye bir ses ve bunu seri seri aralıklrla yaptım yine aynı sesi aldım ve şöyle bir tanıya el koyuyorum bu kesin doğru kendimce çözdüm sabah araç soğukken ısınana kadar şanzımanda hiçbir sorun geçiler ve o bahsettiğim çat sesi yok ısındıktan sonra ve trafikte kaldıktan sonra o ses ve geçişler bozulmaya başlıyor bu benim çözdüğüm bişey belki herkestede böyle oluyodur.
Peki bu ses başka kimlerden geliyor sizin aracınızdada geliyormu tansel bey geliyorsa sizin çözümünüz kavrama tanıtımımı oldu sadece ?? Tanıtımdan sonra dediğiniz gibi 2 3 sonra tekrarladımı ?

Ses gecisteki sarsinti kavrama tanitimi ile duzeliyor ancak en iyi kullanimda 2-3 ay sonra rutin olarak tekrarliyor yine kavrama tanitimi ve 2-3 sonra ayni dongu devam ediyor. Koklu bir cozum yok. Sanziman veya baski balata veya beyin degisimide sorunu cozmuyor bir süre sonra yine nüksediyor.

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı ses benim aracımda da oluyor fakat şöyle birşry diyebilirim eğer çok hafif değilde bu işlemi gaza çok olmayacak şekilde normal ayarda basarak yaparsanız sesi yapmıyor, gaza az basılınca bu ses çıkıyor 1 2 geçişinde 1 e alırken felan metal sürtme sesi gibi ama kalın tok bir metal sesi, ben gaza iyi seviyede basarak denediğimde bu ses olmuyor, hafif gazda ses oluyor aracımda

Emrecaglar99

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı ses benim aracımda da oluyor fakat şöyle birşry diyebilirim eğer çok hafif değilde bu işlemi gaza çok olmayacak şekilde normal ayarda basarak yaparsanız sesi yapmıyor, gaza az ibasılınca bu ses çıkıyor 1 2 geçişinde 1 e alırken felan metal sürtme sesi gibi ama kalın tok bir metal sesi, ben gaza iyi seviyede basarak denediğimde bu ses olmuyor, hafif gazda ses oluyor aracımda

Evet metal sürtmesi gibi bir ses çat diye vuruyor yani bariz anlaya biliyorsunuz araba boşta giderken tekrar vitese almak isteyip gaza bastığınızda bir metal sesi vurması geliyor. Vites ayırma çatallarından bu sesi yapma ihtimali nedir benim tahminim bu yönde