Renault Scenic 1.6 privilege otomatik vites hakkında bilgi almak istiyorum

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Degerli arkadaşım cebelli sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Bende size lpg yi ısrarla tavsiye ederim. Aynı aracınızın siyahı ve 36000km deki aracım benzinli idi. Bu şekilde sakin kullanımla ve devlet memuru olarak bende yıllık maksimum 6-7 bin km yapan biri olarak benzinde binerim diyordum. Ne kadar sakin kullandıysam da uzun yolda 6.5lt(sabit 90km hız sabitleyici ile + klima kapalı + yüksüz) ve şehir içi 8/9lt nin altına düşüremedim. İnanın göstergedeki benzin seviyesine bakmaktan arabanın keyfini çıkaramıyordum. Bu şekilde 1 ay bindim. Baktım olmayacak ANKARA da şaşmaz sanayi orjinal Renault ÇAŞ serviste LOVATO son sistem yanlış hatırlamıyorsam 1300tlye taktırmıştım. Helal olsun usta arkadaşıma kim lpg yi sonradan gördü ise ''aferin ustaya çok güzel işçilik çıkarmış'' dediler. Ayrıca lpg dolum noktasını benzin dolum kapağın içine koyduğu içinde ne tamponum delindi ne de lpg dolduran arkadaş yere eğilmesine gerek kaldı.Simit depo taktırmıştım. Bazı lpg takılan scenic ll kasa araçlardaki ''eksoz emisyonu kontrol edin '' uyarısınıda hiç almadım. Lovatonun uyumu mükemmel. çekişte kayıp yok. (güç kaybı % 2 . yani benzinle lpg arasındaki farkı hissetmen zor.) Eski karbüratörlüler gibi değil. yeni nesil sıralı sistem çok başarılı ve stop etme , klima açında yığılma v.s yaşanmıyor. Memleketimizde malum benzin pahalı. Lpg kaçınılmaz. iyi bir marka ve en önemlisi işçiliği çok kaliteli bir ustada lpg montajı çok iyi olur.

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şehir dışı benzinde 35 kr yakıyor benzinde şehir içi 50 kr şuan gaz düşünmüyorum ayrıca ilerde satarken lpg takılmaması alıcı içinde avantaj olur.

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yusuf arkadaşım çok haklısın lpg şart ama ben lpg ye soğuk biriyim yakıtı çok düşünen biri olsaydım şayet dizel otomatik megane2 alırdım ama büyük konuşmak istemiytorum hayatın ne gözeterceği belli olmaz.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tabiki taktir sizin arkadaşım. Benim acizane tavsiyemdi. sonuçta karar sizin. Anlatmak istediğim güvenlik ve uyum/verimlilik açısından son sistemler çok ama çok başarılı. LPG işinde en önemli konunun USTA / İŞÇİLİK olduğunu belirtmek istemiştim. Ben devlet memuruyum ve doğal olarak hesabımı iyi yapmalıyım. uzun süre bineceksem lpg yi kesinlikle taktırırım. yine söylüyorum tabiki lpg den uzak durmanıza kesinlikle saygı duyarım. HERKES KENDİSİ İÇİN EN İYİSİNİ KENDİ BİLİR. Ben aslında otomatikçiyim. ve makyajlı kasa (2007-2009) privilege donanıma ilave sonroof + esp/asr + xenon far /far yıkama paketleri hatta çok ama çok nadir de olsa Cabasse müzik sistemi olan nadir arabalardan arıyordum. Türkiyede 1 tane buldum. Ankarada ve istenilen fiyat 37bin tl idi. bu fiyat beni çok ama çok aşıyordu. 6 tane cabasse olmayan diger ilave paketli ve otomatik olanlar. Bunlarında 3 tanesinin hasar kaydı oldukça yüksekti. birtanesi uçuk fiyat (39) ; diğeri Sakaryada idi. kuaför bir abimizde idi. o da 34 den aşağı inmedi. ben ise maksimum 32 çıkarabilirdim. çok istedim ama sakaryadaki araba olmadı. Mecburen son tercih olan şuanki arabam 2007 makyajlı 1.5dci 100bg privilege + xenon +sunroof+ esp/asr . bu aracımıda sahibi 30.50 istedi. arabasını acil satıp 3.kasa scenic almak istiyormuş. uzun ve sıkı pazarlıkla 28.50 anlaştık. km 98 binde 2 parça boya (bagaj + sol arka kapı). Arabamdan çok ama çok memnunum. dizel 1.5 100bg bu arabayı çok iyi kaldırıyor. ilk aldığımda acaba 1.5 motor 1340kg lık aracı kaldırırmı endişesi vardı. hatta 2004-2006-2006 kasasında dizel olan 1.5 80bg motor kullanan scenic sahiplerinin en büyük şikayeti motorun bu kasaya çok ağır/hantal gelmesi. ama makyajlı 100bg lik dizel sceniclerde bu şikayet olacagını sanmıyorum. araba çok iyi gidiyor.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konuyu açan arkadaşı merak ettim. Naptı acaba ? Scenic aldımı ?

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yusuf hocam çok iyi özetlemişsin allah razı olsun.
Ben gaza soğuk olmamın nedeni güven problemi eski sistemlerde olan olaylar problemler. şimdi yeni sistemler çok sorunsuz diyorlar doğrudur. Benim işyerindeki arkadaşımda 2004 scenic var (otomatik yine) lpg li 35 kr yakıyor diyor benimkide 50-55 kr yakıyor. şimdi lpg taktırmak istesem en kötü ihtimalle atiker 1100 tl lavato istesen 1800 tl gibi bunlara bide fenni muayane gibi gideri oluyor. Zaten ben uzun yıllar binmeyi düşünmediğim için gaz düşünmüyorum. Araç şuan 26.000 km de bu arabayada gaz taktırmaya kıyamam.

Bu arada bu konuyu açan arkadaş büyük ihtimalle araç almadı yada başka marka aldı ve siteye birdahada girmedi. Yoksa illa bir yorum yazardı. Ayrıca birşey dikkatimi çekti scenic forumunda hiç yoğun yazışmalar yok acaba millet girmiyormu bu siteye

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yusuf hocam çok iyi özetlemişsin allah razı olsun.
Ben gaza soğuk olmamın nedeni güven problemi eski sistemlerde olan olaylar problemler. şimdi yeni sistemler çok sorunsuz diyorlar doğrudur. Benim işyerindeki arkadaşımda 2004 scenic var (otomatik yine) lpg li 35 kr yakıyor diyor benimkide 50-55 kr yakıyor. şimdi lpg taktırmak istesem en kötü ihtimalle atiker 1100 tl lavato istesen 1800 tl gibi bunlara bide fenni muayane gibi gideri oluyor. Zaten ben uzun yıllar binmeyi düşünmediğim için gaz düşünmüyorum. Araç şuan 26.000 km de bu arabayada gaz taktırmaya kıyamam.

Bu arada bu konuyu açan arkadaş büyük ihtimalle araç almadı yada başka marka aldı ve siteye birdahada girmedi. Yoksa illa bir yorum yazardı. Ayrıca birşey dikkatimi çekti scenic forumunda hiç yoğun yazışmalar yok acaba millet girmiyormu bu siteye
Allah sizden de razı olsun değerli ardaşım cebelli. Maşallah aracınızın km si çok düşük. Sanırım ilk sahibisiniz. Çok özür dilerim ısrar etmek istemiyorum ama ben Ankara ÇAŞ RENAULT SERVİSTE 1300tl ye taktırmıştım.Ve dediğim gibi lovatonun scenic'e uyumu ve Özelliklede İşçiliği mükemmeldi. Şuan ki aracım dizel ; fakat benzinli aracım olsaydı yarın gider aynı yere gönül rahatlığı ile LOVATO LPG taktırırdım. Değerli arkadaşım ben tam anlamıyla scenic hayranıyım. bayılıyorum bu araca. ve yola gitmeyi. Bir bahane olsada uzun yola gitsem diye. Ki sizin araç birde otomatik ki değmeyin keyfine. Bende otomatikçiydim fakat bahsettiğim dibi makyajlı kasada (2007-2009) otomatik privilege ilave esp/asr , sunroof , xenon far vs nedense çok zor bulunuyor. Olan da çok yüksek fiyat istemişti. Ama hakikaten scenic 2 nin otomatiği çok performans beklenmiyorsa mükemmel bir araç. Hele de çok temiz ve bakımları muntazam yapılmışsa deymeyin keyfine. Ki sizin araç gibi km si düşükse piyasa fiyatının üstüne 2-3bin fazla verin kafanız rahat eder ; uzun yıllar keyifle binersiniz.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir de değerli arkadaşım ; Arkadaşınızın 2004 scenic ile 35krş yaktığını söyled iniz. Açıkca ve net söyleyeyim : Bir aracı az ya da çok yakıt yaktırmak sizin sağ ayağınızda . Yani ağrasif (sert) kullanırsanız her araç fazla yakar. Hatta internette '' ARACINIZDA YAKIT TASARRUFU YAPMAK '' diye yazdığınızda aracın az yakmasını sağlayan 10-15 madde olduğu görülür. Şunu rahatlıkla söyleyeyim şuan Ankara da LPG(MİLANGAZ) 1,35krş. bu fiyatla otomatik scenic 2 kasa LPG li bir araç şehir içi 25/30krş ; şehir dışı 20/25kş yakması gerekiyor. Dediğim gibi çok sakin ve uzun yolda 90-100 km ye hız sabitleyiciyi bağlayınca bu değerleri alıyordum( benimde 2006 scenic privilege 1.6 16V privilege 36000km de Lovato LPG li aracım vardı).

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
allah sizden de razı olsun yusuf bey sceniclerde bilmediğim bazı özellikleri yadığınız uzun yazıda öğrenmiş oldum. Ben aracı 3 ay önce ilk sahibinden aldım (renault mais fabrikasının emekli müdüründen) araç komple servis bakımlı. Ayrıca prilivege ayrıca opsiyon olarakta en dolusu fransadan özel olarak sipariş etmiş kendisi... kaza boya yok. Bende eskiden 2011 model skoda fabia vardı 15.000km de sattım demek istediğimde o ben yılda max. 5000km yi zor yapan biriyim fabrikada çalışıyorum ve bir tek pazar günü tatilim var. O yüzden km yapmıyorum ve gaz taktırmayıda ondan istemiyorum. Tamam scenic otomatik vitesi çok yakıyor ama ben onu amorti edene kadar yıllar geçer. Bursada gaz takan çok yer var ama işini iyi yapan ve işçiliği çok iyi olan ustalar az var.

Kısmet nasip olursa eğer Scenic 3 1.5 DCI 110HP otomatik vites almayı düşünüyorum. Ama Scenic 3 lerde kalite biraz düşmüş gibi geldi bana

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayırlısı inşallah gönlünüzce olur. Bende nedense 3.kasa scenic i beğenmedim. Sanki cok iri ve estetiği kaybolmuş gibi. Bana daha cok minibüsü andırıyor. Özellikle de Grand i . Tabiki herkezin zevki , görüşü farklı. Bugün iş yerim de biri megan 3 sport toruer sw 2 el satın almış. Dci 110 bg ve EDC otomatik vites. Adanadan Ankaraya 4.6 ortalama ile geldim diyor. Dikkatimi cekti birkaç kişiden daha duymuştum. Kataloğ da yazan değerle arabanın yaktığı değer çok farklı diye. Acaba kullanıcıdan mı , yoksa gerçek ten fazlami yakıyor. Çünkü benim 1.5 dci 100bg fabrika verileri s.ici 6.2 , s.disi 4.5 ortalama 5.1 . Ben de bu değerleri sakin kullanımda rahatlıkla yakaliyorum. S.disi 100km sabit 4 kisi ve bagaj tam dolu klimali 4.5 yakmisti. Ortalamam da suan 4.9