Renault Scenic 1.6 privilege otomatik vites hakkında bilgi almak istiyorum

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
3.kasa scenic lerde evet dikkat ceken çok guzel özellikler eklenmiş ( dizel Edc şanzıman, serit takip sistem, dahili navigasyon, teflon kirtutmaz koltuklar, viraj aydinlatmali bi xenon far lar, renkli dijital gösterge v.s) fakat fiyatlar cok uçuk. Bugün renault internet adresinden baktim. 1.5 dci Edc privilege + paketli yanlış hatırlamıyorumsam 83000tl. Çok para !

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bizim şikete geçen ay 1 tane sıfır magene 3 SW geldi beyaz renk dizel aracı kullanma fırsatım oldu 19km de idi 44 km de fabrikaya teslim ettim. İlk izlenimim sıfır kokusu çok güzel :) çok seri diyebilirim turbo devreye girince uçuyor. bagaj kısmı ise o kasaya göre biraz küçük geldi bana nedenini ise kasanın sona doğru daraldığından diye düşünüyorum. Scenic3 mü yada Megane3 SW mu dersen eğer genişlik, yükseklik,bagaj hacmi dersen Scenic3 derim ama sportif ve biraz daha kalite dersen eğer megane3 derim.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aslında MPV sınıfı arabaya alışan diğre arabalara alışamıyor. bahsettiğiniz sedan ve özelliklede sw tipi araçlar bence şöför ve ön yolcu için çok konforlu ; arka koltuklar için aynı şeyi söyleyemem. Arka koltukta 2 kişi oturuyorsa ne iyi ne ala ; ama 3 kişi oturduğunda sıkışık basık kalıyor. Bende de bir ara 2009 yeni laguna 1.5 dci privilege tam deri koltuklu vardı. ön taraf süper ama arkada 3 kişi olunca aynı şey söylenmezdi. Ama şunu söylemek isterim : Renault'un 1.5dci motoru genellikle sakin kullanım ve yakıt ekonomiye odaklı olsada size şiddetle tavsiyem aynı aracın 1.6 DCİ 130BG megan 3 SW . Bu aracın ve motorun profösyonel oto test merkezlerin yorumlarını okudum / takip ettim /izledim. Evet 1.5dci clio , symbol gibi hafif arabaları iyi uyum sağlasa da laguna, scenic , latitude , megan sw gibi agır araçlara 1.5dci veya 1.6 benzinli motor çok da tatmin etmiyor. Şiddetle tavsiyem tercihiniz Megan 3 SW olursa mümkünse 1.6DCİ olsun.

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugün renault servisine gittim bursadaki KAROTO ya ağır bakım yaptırmak için ağır bakım+devirdaim+sağ üst motor kulağı (kauçuk kısmı ömrünü tamamlamış.) 1000tl ye yaptırıcam kısmetse haftaya Cuma

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Avni bey merhaba Aramıza dönmenize çok sevindim. Açıkcası ilanınızı sahibinden de görünce önce fiyata çok şaşırdım (çok yüksekti ) ; sonra nasıl bir scenic miş ki sahibi bu fiyatı istemiş diye. İlk aklıma gelen bu km de neredeyse imkansız olması ; kuvvetle ihtimal ekran değiştiği içindir dedim. ama msj'ınızı okuyup ve resimleri yarım saat inceleyince aracınıza aşık oldum.( MAŞALLAH -ALLAH NAZARDAN KORUSUN) bende bir scenic hastası /uzmanı olunca civarımdaki scenic isteyenlere danışmanlık yapıyorum. dolayısıyla mümkün olduğunca sadece satılık scenicleri takip ediyorum. Hemen arkadaşımı aradım. sıfır ; fabrikadan çıkmış gibi 2.el scenic otomatik ve privilege pakete ilave bütün paketler satın alınmış ; Türkiyede bu doluluk ve temizlikte, güzellikte bir başka scenic olamaz.(KIRKBİR KERE MAŞALLAH ).Böyle bir scenic almak istermisin diye. Sizinle konuştuğumuz gibi fiyatı çok sorun etmezdi ama eşi acemi olunca '' arabaya ve bana yazık olur '' dedi. Ama hakikaten benim böyle bir arabam olsun 20 yaşında da olsa satmam. Şuan sıfır aldığınız 60bin tl ye kadar bu özelliklerde ,bu konforda böyle araba yok. Bu arabayı satarsanız arkanızdan ağlar :)

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ALLAH RAZI OLSUN. Yusuf arkadaşım sizin gibi scenic seven veya halk tabiriyle scenic hastası ile tanışmam benim için büyük onurdur.
Sizden öğreneceğim çok şey var bazı konularda.Zaten ben aracımı alırken satıcı full+full demişti yani bunun üst paketi yok demişti ama vardır diye düşündüm. Sanırım yok

fiyat konusuna gelirsek istanbuldan 36.000tl fiyat verildi. VERMEDİM.

Yüksek yazmamdaki sebep satılmasını istmemem, aslında evdekilerin sıfır araç alalım veya 1-2 yaşında araç alalım demelerinden kaynaklanıyor. Zaten 2. günün sonunda ilanı kaldırdım. okadar saçma telefonlar geliyorki gerçekten insana arabasını sattığına pişman edecek kadar oluyor.
bu cuma renault yetkili servisine verip ağır bakımını yaptırcam kısmetse.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Avni arkadaşım Allah sizden de razı olsun. seviyorum scenic'i . bu aracın önündeki amblem mercedes olsaydı eminim fiyatı 2 kat fazla olurdu. Bende bugün megane 1 den kalan 4ea kışlık lastik ve saç jantlarımı iş yerimde arkadaşıma sattım. Bende de 4 tane continantal kışlık lastik vardı. bugün Düzce den 4 tane KORMETAL marka çıkma çok temiz kullanılmış çelik jant siparişi verdim (365tl ye kargo dahil anlaştık.) muhtemel yarın yada cuma kargodan gelecek. Açıkcası aracıma en az 6-7 yıl bineceğim. dolayısıyla 1yılda 2 defa lastik sök tak en az 80tl. Ve en büyük sıkıntı : çoğu lastikçi basınç sensörlerini bilmediği yada dikkat etmediği için kırıyor yada hasarlıyor. Bunun yerine 2003 megan aracımda yaptığım gibi 4 kışlık + 4 yazlık lastik yapacağım. hava şartları ne zaman değişirse kendim en fazla 45dk da söküp takıyorum. Lastikçiler '' Son zamanlarda bu şekilde araç sahipleri kendi işlerini kendileri görüyor '' diyorlarmış. ben öyle yapıyorum.Özelliklede kış ayı çetin geçen illerde bence çok mantıklı . Herkese tavsiye ederim.

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bundan önceki aracımda 4 adet kar lastiği ve sac jant vardı. kendi işimi kendim gördüm dediğin gibi sökmeye 30tl takmaya 30tl verecek değilim sonuçta elimizden geliyor bu işler.Bizim bu lastiklerde sensörler nerde ona göre bende dikkat edeyim. çünki geçenlerde kaliperleri kırmızıya boyadım ona göre birdaha sökersem daha dikkatli davranırım.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
lastik sensörleri lastik siboplarının arkasında yani lastilk içinde yaklaşık bir parmak ebatında bir ürün. Birde çok dikkat edilmesi gereken hangi lastik/jant sökülmüşse yine aynı yerine takılması gerek. örnek sağ önden sökülen jant yine sağ ön tarafa takılmalı. Çünkü jant içindeki herbir basınç sensörü araca beynini tanımlı olduğu için. benim önceki aracımda (2004 scenic 2.0 16V privilege ) başıma gelen olay : ekranda sag arka tekerlek havasını kontrol edin diye yazı çıkmıştı. aracın acemisi idim. sağ arka tekerlek havası düşük olmadığı halde tekrar basıncını ayarladım. ekrandan yazı gitmemişti. tekrar aracın etrafında dolaştığımda sol ön lastiğin havasının düşük oldugunu farkettim. havasını kontrol ettiğimde hakikaten 3/4 psi diğerlerinden düşüktü. basıncı ayarladım uyarı ekrandan gitti. tabi şaşırdım. araçta gerçekte sol ön lastik inik iken neden sağ arka lastiği gösteriyor diye. servise gittiğimde ''jantlarımın rastgele takıldığını ; her bir jantın renk kodu sürücü kapısı açınca direk kısmındaki bir plakartta renk kodu olduğunu öğrendim. bu renk kodun karşılığıda lastik sibop kısımları temizlenip dikkatlice bakıldığında dibinde renk olduğunu ve buna göre jantların araca takıldığını öğrendim. bu yüzden kendiniz sök / tak yapacaksanız buna çok dikkat etmelisiniz. bende dün 4 tane elimdeki kışlık lastikler için çıkma 4 tane kormetal marka 365tl(kargo dahil) jant aldım. mecburen lastik basınç sensörlerim orjinal jantlarda kalacak. ekonomisinde sıkıntı olmayan için aslında 4 tanede lastik basınç sensörü(tanesi 70-100tl arası) alınsa süper olur. aldığım jantlarda kaynak,hasar,kırık ,boyama vs yok ama ister istemez çizikler var. şimdi aklıma jant boyama takıldı. fiyatları 3/4 saattir araştırdım. 350tl den aşağı yok gibi. bana çok abartı geldi. jant boyamayı internetten araştırdım. atla deve değil. altı üstü boyama. sanırım deli cesareti geldi. birazdaha araştıracağım. nasıl olsa jantlar lastiklerden ayrı. işlemde *4 jant için jant boyası 2x 10 =20 tl , *sprey vernik 10tl , * astar boya 10tl , *kağıt bant ,tiner , 600lük zıpara 5tl . toplamda 45tl maksimum. 350tl nerde 45tl nerde . kafama koydum. diğer forum sitelerinide inceledim. yapan insanlarda var. iyice araştırıp hazır janlar lastiksizken yapmayı düşünüyorum.

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende kapıdaki renkli şemayı nedir diye düşünüyodum. Demekki sensörlerinmiş :)
Bu arada bu gün aracı yetkili servise verdim yarın cumartesi öglen gibi alcam.

benim kardeşimin eski aracının cantlarını bursada 180 tl ye boyatmıştık sedefli beyaza ankara baya pahalı o zaman boya konusunda.