Renault Talisman Yakıt Sarfiyatı

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Vallahi dediğiniz gibi bir servise baktırmakta fayda var o zaman.

cnv_58

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Vallahi dediğiniz gibi bir servise baktırmakta fayda var o zaman.

R-link güncelleme geldiğinde Af sorunu filan ortadan kalkacağı zaman gidip bunuda söylüyeceğim , tek başına çok önemli değil, benim sorun yapmam çoğu araçdan bu kadar çok fazla yakması aracın .

Chöm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Pazartesi yada salı gökçeada dan tekrar istanbula dönüş yapacağım . Ölçüm tekrar yapacağım ama 90 km sabit gidemem huyumu biliyorum biraz sert kullanırım . Sert kullananlar bile 6.5 cıkartıyor en fazla bende 7 çıksa razıyım bide uzun yol yani . Bundan önce şehir içi hiç sıfırlamadıydım 9.0 lt. Gösteriyordu aşırı yüksek geliyor bana , ortalama tüketim genelde böyle olsa herkesde önemsemem ama bakıyorum 5 küsürler 6 küsürler deniyor işte bu canımı sıkıyor . Belki diyorum yakıt tüketimini attıracak bir hata arıza vs. Filan mı var diye düşünüyorum hayırlısı bakalım bir kaç km daha geçsin .

İyi günler, yukarıdaki mesajınızda "biraz sert kullanırım" dan anladığım kadarıyla, sizin aracın 8,5 ~ 9,5 lt / 100km yakması uygun : ) Örneğim sizin araç kullanım ortalama puan değeriniz 100 üzerindne kaç olarak çıkıyor ? Örneğim 100 üzerinden 65~70 'in altında bir değerdeyse, yakıt sarfiyatınız muhakkak 6,5lt /100km üzerinde dedir. Hatta 100 üzerinden 50~55 civarında bir kullanım yaptığımda yakıt sarfiyatım 7~8lt /100kmm değerlerine çıkıyor. Yani özele 100 üzerindne aldığımız puan bizim yakıt sarfiyatımızın ne mertebelerde olacağının gösteri bir noktada.

Bizim araçlara hafif yüklenildiğinde, yani sert kullanıma geçildiğinde yakıt sarfiyatı otamatikman 1 ~1,5 lt artıyor. Bu hafif yüklenmelerin sıklığını artırdığımızda, yani biraz sert kullandığımızda araç sarfiyatı 8 lt 'ye çıkıyor.

Yukarıda 5~6 lt / 100km değer çıkışları hep düzenli hızlarda, hiç sert kullanım yapılmadan alınan, 90km/h ile 110km/h arasında düzenli gidilen hızlarda çıkıyor. Hafif sert kullanıma geçtiğimde ben de bu değerlerin çok üzerine çıkıyorum.

Benim daha önceki mesajımda verdiğim yakıt sarfiyatı değerleri için araç kullanım puanım 100 üzerinden 85 'idi. Yani muazzam sakin ve aynı hız değerinde olacak şekilde, 1 defa dahi sert sürüş yapmadan sürerek bu değerleri alabiliyorum.

Chöm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç yaklaşık 9500km oldu; aldığımdan beri verileri sıfırlamadım; şehiriçi-şehirdışı karma 6.2 lt/100km.

Aynen katılıyorum. Ben de 6000 km 'lik bir test yapmıştım. Şehir içi - Şehir dışı full karışık olacak şekilde 6,1lt/100km değerini aldım. Daha sonra 2000 km 'lik bir test daha yapmıştım onda da yine 6,1lt/100km çıktı. Yani ne yaparsam yapayım benim araç ortalamada 6,1 oluyor.

Bu arada bu uzun kilometreli değerlerde 100 üzerinde puanım 78 'idi ve aracım 1.6 - 160hp.

Chöm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar.Ağustosun başından ortasına kadar çıktığım tatil yolculuğunda Talisman 1,6 160 hp edc aracımın yakıt tüketim değerlerini kayıt edip bir video hazırladım.

2640 km yolculukta aracım ortalama 5,4 lt/100 km ortalama yakıt tüketti.Yolun büyük kısmı şehirlerarası yollarda katedildi.
İyi seyirler.

Çok güzel bir video olmuş. Teşekkürler.

Ortlama 5,4lt/100km değerine katılıyorum. Ben de bu kurban bayramında Ege 'ye memlekete gidip İstanbul 'a geri geldiğimde ortalam 5,3lt/100km idi. Değerlerimiz çok yakın.
Sizin 0,1 lt fazlalığınız tahminimce ortalama hızınız 81,3 km/h olması. Benim ortalma hızım 75 km/h 'idi.

Chöm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç km si ortalama 3000 km.
Teste tabi toplam 751 km.
Ortalama hız : 70.4 km/h.
Ortalama yakıt verisi 8.4 (araç ekranında verilen veri )

büyük bölümde eco modunda kullanılmıştır , ortalama yüksek hızda ve tatlı sert. Kullanım değeri bana çok yüksek gelmektedir .

İyi günler. Bu 8,4 değeri çok yüksek.
Aşağıdaki teknik veriyi de paylaşabilir misiniz lütfen...

*Teste tabi olan 751 km yolu boyunca araç puanınız 100 üzerinden kaç çıktı ?

Bunu sorma nedem, bu puana bakaraktan aslında aracı ne kadar hafif ve narin veya ne kadar sert ve ağresif kullandığımızı anlıyoruz. Bu da otomatikman yakıt sarfiyatını şekillendiriyor. Sizin 8,4lt/100km gibi bir değeri ECO modda almış olmanız için bu puanın neredeyse 30~35 filan çıkıyor olması gerek.

Ben 100 üzerinden 52 puan aldığımda araçın yakıt tüketimi 7,5lt ye çıkmıştı. Bu yakıt tüketimin 8,5lt 'ye çıkartmak için tahminimce çok daha sert ve agresif kullanıp 100 üzerinden 30~40 arası bir puan almak gerek diye düşünüyorum. Bu yüzden sizin puanınızı merak ediyorum.

cnv_58

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi günler. Bu 8,4 değeri çok yüksek.
Aşağıdaki teknik veriyi de paylaşabilir misiniz lütfen...

*Teste tabi olan 751 km yolu boyunca araç puanınız 100 üzerinden kaç çıktı ?

Bunu sorma nedem, bu puana bakaraktan aslında aracı ne kadar hafif ve narin veya ne kadar sert ve ağresif kullandığımızı anlıyoruz. Bu da otomatikman yakıt sarfiyatını şekillendiriyor. Sizin 8,4lt/100km gibi bir değeri ECO modda almış olmanız için bu puanın neredeyse 30~35 filan çıkıyor olması gerek.

Ben 100 üzerinden 52 puan aldığımda araçın yakıt tüketimi 7,5lt ye çıkmıştı. Bu yakıt tüketimin 8,5lt 'ye çıkartmak için tahminimce çok daha sert ve agresif kullanıp 100 üzerinden 30~40 arası bir puan almak gerek diye düşünüyorum. Bu yüzden sizin puanınızı merak ediyorum.

Bakmadım ama 50 nin altındadır kesin . Dediğiniz gibi bu denli fark ediyorsa renaultun bu 160 lık versiyonda şanzıman yenilemesi gerek en kötü 7 ,8 vitesli edc filan yapmalı . Ben diğer kullandığım araçlardada kullanım stilim aynıdır fakat başka kullanıcılarla aramda bu denli açık bir fark olmazdı bu şununda göstergesı bu motora hafif yükleninçe aşırı fazla yakıt tüketttiği gerçeğini işte bu yüzden hacimli motorlar daha iyi malum ülkedeki vergi dilimi malasef bizleri 1.6 lara düşürdü .

uzun yolda sabit kullanamıyorum çabuk sıkılıyorum araç kullanmanın zevki kalmıyor bana göre , İstanbuldada sakin kullanım mümkün değil trafik sıkışık hafif açık olsa arkadaki başlıyor hemen söylenmeye yandan öne dalıyorlar hemen , önündekiyle aranda 1 araçlık mesafe olsa diğer şeritten atlıyorlar şehir içide veri ortalama 40 , sabah sert kullanırım .

Chöm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet maalesef : ( ben de vergi diliminden ötürü 2.0 hacimli araçımı satıp bu 1.6 hacimli Talismana geçiş yaptım.

Renault da aynı motordan ECO modda yakıt tasarffu sağlamak, SPORT modda yüksek performans sağlamak ve bunu 1.6 hacim içinde yapmak için nasıl bir elektronik beyin kullanıyda arada böyle farklar çıkıyor. Yani ortası yok. Sakin olup ECO modda kullanırsak 5 küsür litrelerde yakan araç, ağresif olup SPORT modda 10 küsür litre yakıyor. Aslında bence bunu da iyi başarmış gibi. İsteğim zaman babannemin arabası gibi sakin, istediğim zaman eski spor arabam gibi hırçın araç sürebiliyorum : ) Bu opsiyon benim hoşuma gitmişti açıkcası aracı alırken.

Şanzımanı 7~8 ileri yapsalar bu aradaki fark kapanır mı bilmiyorum ama motor hacmini yükseltseler bu ECO moddaki 5 küsür litre verilerini bence yakalayamayız. Motorun hacmi büyüyünce, ne yaparsak yapalım ne kadar ECO modda kullanalım araçın bir alt limit yakıt tüketim seviyesi oluyor her zaman.

Zaten araç ne kadar az yakıyor gibi bir testi ancak bizim ülkemizdeki vatandaş yapıyor. Diğer ülkerlerde insanların bizim gibi "kimin araçı ne kadar az yakıyor diye konuşup fikir alışverişi yaptığını sanmıyorum" :)

cnv_58

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet maalesef : ( ben de vergi diliminden ötürü 2.0 hacimli araçımı satıp bu 1.6 hacimli Talismana geçiş yaptım.

Renault da aynı motordan ECO modda yakıt tasarffu sağlamak, SPORT modda yüksek performans sağlamak ve bunu 1.6 hacim içinde yapmak için nasıl bir elektronik beyin kullanıyda arada böyle farklar çıkıyor. Yani ortası yok. Sakin olup ECO modda kullanırsak 5 küsür litrelerde yakan araç, ağresif olup SPORT modda 10 küsür litre yakıyor. Aslında bence bunu da iyi başarmış gibi. İsteğim zaman babannemin arabası gibi sakin, istediğim zaman eski spor arabam gibi hırçın araç sürebiliyorum : ) Bu opsiyon benim hoşuma gitmişti açıkcası aracı alırken.

Şanzımanı 7~8 ileri yapsalar bu aradaki fark kapanır mı bilmiyorum ama motor hacmini yükseltseler bu ECO moddaki 5 küsür litre verilerini bence yakalayamayız. Motorun hacmi büyüyünce, ne yaparsak yapalım ne kadar ECO modda kullanalım araçın bir alt limit yakıt tüketim seviyesi oluyor her zaman.

Zaten araç ne kadar az yakıyor gibi bir testi ancak bizim ülkemizdeki vatandaş yapıyor. Diğer ülkerlerde insanların bizim gibi "kimin araçı ne kadar az yakıyor diye konuşup fikir alışverişi yaptığını sanmıyorum" :)

Ben test yapmam genelde burada yazılanlara bakıyorum birde benimkine bakıyorum kullandığım araçlarda işk defa böyle fark gördüm ondan teste tabi tuttum . Bazı durumlarda hacim arttığında yakıt düşüyor bunun örnekleri var ama yazmaya müsait değilim hiç girmeyelim. Benim için kötü birşey hiç bir zaman babaanne gibi araç kullanmadım kullanmamda araçdan soğurum sevmiyorum atik kullanmayı çok seviyorum ve bu yüzden bu araçda 8 lt. Altına inmem imkansız . :) bunun dışında araçdan gayet memnunum :) hayırlı günler .