Rodaj.

ArMy

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gemi ile bir olmasıdeğilde dizel makine olması ortak bir nokta sonuçta çalışma prensipleri aynı:)

Doğrusunu yapıyorsunuz..Rodaj sonrası yağ değişimi ile çapaklardan motorda ve şanzumandaki hareketleri organları korumuş olursunuz..

16-UğUR-55

Uğur Kaymak,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çevremde yeni araç alan herkese tavsiye ederim ilk 2000-2500 km sonra yağ ve filtrenizi değiştirin diye.
teknolojinin ilerlemesi fabrikada bu işlerin halledilmesi bir yere kadar.
Mekanik aksamlar belli bir kullanım süresinden sonra birbirine alışır ve bu süre içinde aşınmalar olur.
bundan 40 sene önceki arabalarda bu aşınma belki daha fazlaydı şimdi daha az ama aşınma yine var.

Ersel YILGIN

Bilgi Girilmemiş
Benim araba 7-8 bin e geldi sanırım tam km yi bilmiyorum.
Yağ falan değiştireyim mi?

ArMy

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu arada rodajı yaparken de hadi bi şehr dışına gidelim gelelim km yapalım bitsin diyerek düşünmeyin..Aracla kısa süreli yolculklar yapın..Araç motoru sık sık ısınsın soğusun..Rodaj en verimli bu şekilde olur..

Ersel YILGIN

Bilgi Girilmemiş
Bu arada rodajı yaparken de hadi bi şehr dışına gidelim gelelim km yapalım bitsin diyerek düşünmeyin..Aracla kısa süreli yolculklar yapın..Araç motoru sık sık ısınsın soğusun..Rodaj en verimli bu şekilde olur..

Benim ilk zamanlarım hep öyle oldu şehir içi git gel kısa mesafeler.

16-UğUR-55

Uğur Kaymak,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yağını değiştirsen iyi olur Ersel
Hiç kontrol ettin mi?

Ersel YILGIN

Bilgi Girilmemiş
Yağını değiştirsen iyi olur Ersel
Hiç kontrol ettin mi?

Vallahi abi yalan yok hiç kontrol etmedim.Muratcanla buluştuğumuzda o baktı bi kere o kadar.
Onun dışında pek bakmıyorum zaten bir eksilme olduğu zaman yol bilgisayarında yazıyor.
Biraz daha işlevsel bunlarda ki hemen mesaj geçiyor.
Ama yarın hemen bakayım da duruma göre değiştireyim.

*Korkmazbey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir süre daha şehir dışına çıkmayacağıma göre rodaj şehiriçinde biter herhalde...
Uğur nerelerdesin bea kayboldun yine...:)

sezgin bey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sevgili arkadaşlar 6000 km bence tam zamanı çünkü kitapçıkta 6000 kmden sonra aracın gerçek performansını göstermesi gibi konudan bahsediyor. 6000 km ye yeni bir motor ve şanzıman yağıyla girip motorumun ömrünü uzatmayı hedefliyorum.

TÜRKMEN

Yekta Tolga TÜRKMEN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
zaten yag değiştirmek herzaman faydalıdır 6000 km yi beklemeye bile gerek yok istediginiz zaman değiştirebilirsiniz ne kadar çok yenilerseniz motorunuzun ömrü o kadar artar